Pemsko pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Chuky » pet ožu 09, 2018 9:01 pm

Pemac je napisao/la:
pet ožu 09, 2018 7:15 am
Za bistro pivo ima bar 5 koraka. Mljevenje, forlauf (nema kod BIAB), naglo do kuhanja,irska mahovina rehidrirana na 10 min, wirpool, brzo hlađenje, filtriranje i pretok kad padne talog, dobra ferm, pretok i strpljivo odležavanje na hladnom (najbolje ako zaboravimo na pivo) tu može i žele i bentonit i isinglas i silkflo a najbolje ništa. Moja piva su bistra ali uvijek imam taloga na dnu. Pažljivo sipam u čašu, a najbolje je iz flaše.
Sve 5 i slažem se sa tobom. Meni iskreno ne smeta mutno pivo, štoviše, ima mi baš taj craft look koji je meni čisto OK. Ovo sa želatinom više je bio neki pokusiĆ da mogu usporediti sa CC jer tako bi ga mogao skratiti na dan, dva možda kada bude frka sa vremenom. Kao neko opcionalno rješenje.

Iz frke s vremenom ćeš izaći kad ( prestaneš natezat vreću ko pijan gaće) uzmeš ukomljivač od 100 l.
Prijateljski savijet, prošao sam to, a sada imam Stout 14 mjeseci star.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pet ožu 09, 2018 10:26 pm

Daleko od toga da se ne slazem sa tobom. Ali mislim da njje ni neki zdravi put tako "preskociti" neki dio. Đaba meni 100l piva ako ne valja, tj. ako ne znam što radim. Ovako svaka dva tjedna opalim turu, probam, ucim, proljevam, uzivam. Kad sve sjedne na svoje mjesto onda se bude islo na 100l ako bog da. Siroko je to podrucje za mene i moja poimanja. Pa tek sam 5, 6 sladova probao, samo jedan kvasac. Polako ;)

Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Chuky » ned ožu 11, 2018 8:21 pm

Dobar empirijski pristup, ideš svojim putom. I ako postoje razni instrumenti valja probat prvu sladovinu, srednju , zadnju, zatim kod kuhanja kuhaču pa kao i kuhar. Svako malo zagrabit iz kazana da ocijeniš aromu i gorčinu. Kakav je to moj recept koji ja u hodu ne mogu promjeniti.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » ned ožu 18, 2018 3:46 pm

6. tura CHARLIE BROWN

5kg NG
1kg AROMA
1kg BISCUIT
1kg MELANOIDIN
0.5kg zobene pahuljice
0.2kg CHOCOLATE + 0.25kg za cold step

Hmelj Simcoe
35g na 60min
30g na 20min
na 15min 5g irish moss i umiješan cold step
(nakon 6 dana 35g hmelja u dry hop)

Kvasac oprani US-05 iz dvije ture (jedan mjesec dana stajao u frižideru, drugi par dana, iz ture koju sam bistrio želatinom)

Voda RO. U vodu za ukomljavanje (18l) dodano 2g CaSO4, 4g CaCl2, 3g MgSO4 i 3ml mliječne kiseline. Isprano sa nekih 18l RO i 2l iz pipe.

Voda za ukomljavanje pripremljena na 75°C i dodan sav slad. U to vrijeme na ringu u 3l vode iz pipe umiješao 0,5kg zobenih i digao temp. na nekih 80-90 °C i nakon 15 min dodao ostatku slada. Nakon pola sata promiješano, nakon sat digao na 75°C. Vreću iscjedio i bacio u 15l vode za ispiranje temp. 75°C. ostavljeno 20min (jednom promiješano nakon 10min). Vreću izvadili, istiskali sladovinu u lonac, prelili slad sa ostatkom vode i još iscijedili koliko je išlo. Krenuli prema boilu sa 35l. Kad se pojavio boil dodali prvi dio hmelja, a ostalo kako je gore opisano. Nakon sat vremena ugasio plamenik i ostavio hmelj unutra još 10ak min. Ohlađeno kroz cfc, dodani kvasci i tresao fermentor 10min. U fermentor dobio nešto ispod 30l. Nabio vrenjaču sa alkoholom i ostavio na sobnoj. Danas kvasac već pošteno radi svoj posao.

OG 1051 (po kalkulatoru trebalo biti 1050) -> FG 1013
Alc. 5
IBU oko 60
Eff. 60%

I opet problem, RO vodu sam pustio u 3 karnistera. Mjerio sam pH u njih dva, u jednom je bilo 5,5 dok drugi čak 5,9. Po EZ kalkulatoru pH komine trebao biti 5,5 dok sam ja dobio 5.0. Kako nisam imao doma ništa za podizanje pH ostavio sam tako. Pod sladove sam stavio 8kg pilsenra i 0.2 toasted. Gdje sam zajebao???

slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » sri ožu 21, 2018 7:34 pm

Update:

Crna citra - šta da kažem. Ubijam se u njoj. Strava pivo. Miris, okus, boja... Stvarno jako fino. Problem, neujednačena gaziranost. Od boce do boce, nije isto svako hladno, svako toplo. Stvarno čudno. Tu je mala zamjerka. Na fotki se vidi čak i da se pojavila pjena u boci malo, ali nisu pjenoskoki. IBU od 115 po calcu koliko je pokazalo je toliko daleko od toga da je to strasno. Svako pivo ranije rađeno je imalo veću gorčinu, ali ne žalim se, baš mi paše u ovome ovako.

Socijalno (vlastiti slad) - Osim boje, ostalo nije dobro. Kao što se vidi bistrenje želatinom uspijelo savršeno. Iako još nije pravi tajming za ispijanje, na lijepom putu ka gaziranosti je. Okus i miris sam sjebao prženim ječmom. Svakako greška koju ne planiram ponavljati. Pošto znam kakvog je okusa jer sam ga žvakao prije neg je išao u ukomljavanje, kad ga nekako zanemarim pivo bi moglo biti dobro. S obzirom na iskoristivost ozbiljnije se kreće na planiranje slađenja ječma.

slika

I dalje stoji apel za pomoć oko vode na prošlom kuhanju...

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la erda » sri ožu 21, 2018 8:35 pm

Pemac je napisao/la:
ned ožu 18, 2018 3:46 pm
I opet problem, RO vodu sam pustio u 3 karnistera. Mjerio sam pH u njih dva, u jednom je bilo 5,5 dok drugi čak 5,9. Po EZ kalkulatoru pH komine trebao biti 5,5 dok sam ja dobio 5.0. Kako nisam imao doma ništa za podizanje pH ostavio sam tako. Pod sladove sam stavio 8kg pilsenra i 0.2 toasted. Gdje sam zajebao???
Kome treba podatak PH vode u kanisterima?
Koliki ti je bio PH komine??

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » čet ožu 22, 2018 6:11 am

erda je napisao/la:
sri ožu 21, 2018 8:35 pm
Pemac je napisao/la:
ned ožu 18, 2018 3:46 pm
I opet problem, RO vodu sam pustio u 3 karnistera. Mjerio sam pH u njih dva, u jednom je bilo 5,5 dok drugi čak 5,9. Po EZ kalkulatoru pH komine trebao biti 5,5 dok sam ja dobio 5.0. Kako nisam imao doma ništa za podizanje pH ostavio sam tako. Pod sladove sam stavio 8kg pilsenra i 0.2 toasted. Gdje sam zajebao???
Kome treba podatak PH vode u kanisterima?
Koliki ti je bio PH komine??
Pa hoce li isto kila slada (npr. Baznog) podici razinu ph na vodi od ph 5 i ph 5.5? I kako ide RO voda u calc kad se ph vode moze razlikovati kod mene i kod tebe?

Ph komine koji sam dobio si podebljao u citatu. To te zanima ili nesto drugo?

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » uto tra 10, 2018 7:38 am

Pitanje za S-04
Planirani recept:
12-14kg baznog NG
2kg crystal 120
2kg carared
1kg zobenih

60 min 250g hellertau od kreše
10 min 50g amarila
10 min 50g cascade
10 min 50g chinook

dry hop sa 50g amarila i 50g chinook

E sad, nemam US-05 već S-04. Na nekih 55-60l ubacit ću 2 vrećice tog kvasca. Mislio sam ukomljavati na oko 67 °C (malo slađe pivo), ali čitam da ovaj kvasac daje neke različite okuse od 05 i pričao sam frendom, ni on nije bio zadovoljan sa njime, a nisam ga stigao testirati na manjoj turi pa eto ako je netko voljan dati neki kratki osvrt ili uputu kako da napravim sa njim..

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la svabac » uto tra 10, 2018 9:08 am

pitchaj sto nize, i drzi temperaturu nisko tijekom burne fermentacije i neces skoro ni osjetit razliku

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » uto tra 10, 2018 9:36 am

Ako samo isipam iz vrećice da ostavim 5 dana na 17-18 °C, sa starterom bi bilo dosta 3 dana na toj temp. pa da dignem na 20-21°C. Znam da se nikada ne može znati kako će krenuti, ali okvirno bi tako trebao nešto držati? Ili da krenem sa još nižom?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Toples » uto tra 10, 2018 9:37 am

čim niže držiš S-04 dobiješ manje engleski karakter, no fermentacija na 15 će trajati cca duplo od one na 18
save a tree - drink beer

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » uto tra 10, 2018 9:42 am

Toples je napisao/la:
uto tra 10, 2018 9:37 am
čim niže držiš S-04 dobiješ manje engleski karakter, no fermentacija na 15 će trajati cca duplo od one na 18
Da, baš sam se zagledao u to, ali nisam imao priliku probati taj "engleski karakter" pa sam razmišljao smanjiti IBU na hellertau, ali pustiti malo te gorčine od kvasca (i probati vodu gađati lagano prema tome) pa da vidim to. Inače meni prolaze gorka piva, al eto kad ne poznam te "engleze".

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » čet tra 19, 2018 7:58 am

Jučerašnje kuhanje je bilo u stilu onog vica „nahrani svinje i ništa ne diraj“ jer sve što sam taknuo otišlo je u 3PM, a morao sam kuhati, jer kasnije ne stignem da mi bude spremno za rođendan.

Naziv piva: Ljetni Plač Majke Božje

Recept:
12kg NG
1,5 Crytal 120
2kg Carared
1kg zobene
Hmelj:
60 min – 170g Hallertau od Kreše
15 min – ajriš mahovina
10min – 50g Amarillo / 50g Simcoe / 20g Cascade
Plan dryhopat sa 50g Amarillo / 50g Simcoe / 100g Cascade
Dva paketa S-04

Kuhanje:
Voda 60% RO, ostatak pipovače plus ukupno 12g CaCO3 + 16ml mliječne što je puknulo kominu ph 5.4. Slad ubacio u nekih 50ak litara vode (75°C) što je spustilo na samo 70°C pa sam recirkulirao sa peharom na ventil nabrzinu da padne na 67°C i tako ostavio pola sata i onda opet digao za stupanj ili dva do kraja ukomljavanja. Kako nisam uspio samljeti slad na Chukyev mlin jer nisam uspio osposbiti svoju bušilicu, mljeo sam na čekičara. U toj smijesi ima i samljevenog i nesamljevenog zrna, pa su mi se pumpa i ventil štopali. Svako malo moram puhnuti u crijevo da mi se zrno makne sa ventila unutar bačve (makar sam kuhao na vreću, izašlo je dio zrnja, kako i uvijek izađe). Nakon sat, digao na 75°C, tako ostavio 10-15min. Kad je ukomljavanje bilo gotovo, digao sam lonac sa sladovinom na višlje i kroz pipu lagano puštao sladovinu u drugi kotao, dok sam iz trećeg dodavao vodu temp. 75°C. Kao neki fly sparge radio. Opet muke sa štopanjem na ventilu (pumpu nisam mogao koristiti) i puhanjem u crijevo da se otvori. U konačnici dobio 80l kako sam i htio u BK. Tu sam krenuo na kuhanje od sat vremena i dodavanjem hmeljeva gore opisanim. Kako se to kuhalo, išao sam oprati fermentore (one staklene po 34l). Ja punim jednog vodom dok drugog perem, kad pogledam, a moj fermentor piša. DA, PIŠA! Malo poviše sredine rupica debljine šibice i voda piša kroz nju. Pogledam bolje, pukotina uzduž cijelog fermentora. Htio sam otići u garažu po macolu i razlupati i fermentore i lonce i poklopce i boce i tambure, ali se ohladim i sjetim se da imam karnistere od vode, frend skoči po još jedan i vrenjače, tako da sam ohladio kroz cfc nakon tek 20-30min kako sam završio sa kuhanjem i dobio jedan fermentor od 30l i 3 karnistera po 10l mlade pive. Jednu vrečicu kvasca ubacio u veliki fermentor, a za ova 3 manja karnistera razvagao u svaki trećinu vrečice. Ubacio u frižider temp. 16-18°C i tako ostavim dok se ne smiri burna fermentacija kako ste mi ranije preporučili za S-04.

OG- 1.036 -> FG- 1.010 Što bi dalo nekih 3,5% alc. i eff. manju od 50% . Htio sam pivo sa 4% jer sam planirao neko lakše taman za rođendan da se smaže svo i da se uživa, a ne da zujimo nakon 5 pivi, a gdje tek 6 gajbi. IBU je oko 60 što je standardno za mene i moja piva. Vjerujem da je eff. niži zbog mljevenja na čekičar, jer kako sam ranije rekao, ima dosta zrnja koje nije samljeveno.

Okus mlade pive je odličan. Slatkasto voćno pivo koje još dry hopom bude dobilo na okusu i bude taman za te toplije dane da se pije sa guštom.

Globalno Ljetni Plač Majke Božje mi je uzeo 10 godina života, a dao uputnicu za kiropraktičara od podizanja jebene lončadije, ali nadam se da sve budem zaboravio kroz mjesec dana.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la erda » čet tra 19, 2018 11:49 am

Pemac je napisao/la:
čet tra 19, 2018 7:58 am
Jučerašnje kuhanje je bilo u stilu onog vica „nahrani svinje i ništa ne diraj“ jer sve što sam taknuo otišlo je u 3PM, a morao sam kuhati, jer kasnije ne stignem da mi bude spremno za rođendan.
Naziv piva: Ljetni Plač Majke Božje
Globalno Ljetni Plač Majke Božje mi je uzeo 10 godina života, a dao uputnicu za kiropraktičara od podizanja jebene lončadije, ali nadam se da sve budem zaboravio kroz mjesec dana.
Suosjećam s tobom, i kod mene uvijek bude nekih problema...

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » sri tra 25, 2018 9:30 am

Zadnja tura dry hopana sa 50g Amarillo / 50g Simcoe / 100g Cascade tako što sam samo usipao iz vrečice u fermentore. Nakon 7 dana (5 dana na 18°C, 2 dana na 20°C) prebačeno iz frižidera na sobnu temp. zbog sile prilike. Sada gravitacija na 1.014, nadam se da bude otišla bar na 1.010. Boja je po planu, okus, jebga, meni fali gorčine, ali eto nisam radio za sebe, ali najbitnije da se ne osjeti "plastični" okus jer sam zaboravio ranije kvasac izvaditi iz frižidera, pa je uz svu jebadu i on uspian pod prisilom pa sam se bojao "pucanja membrane i rasipanja utrobe u pivo". Zadovoljan i bistrinom, što uz cold crash za 7 dana bude još bolje. Opet postoji strah da sam kod premiještanja pokupio onaj zaostali krauzen po stijenci fermentora koji bi mogao dati oporost. Neostaje ništa drugo nego zavaliti se iz uz stariju turu dočekati ovu.

slika

Odgovori