Dobra/Losa karbonizacija?

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Toples » pet ožu 02, 2018 4:40 pm

Poljo je napisao/la:
pet ožu 02, 2018 4:01 pm
Dakle, ako u headspaceu nema dovoljno co2 da ga pivo upije kod smanjenja temperature, pivo ce upit zrak. Jednak broj mjehurica.
Poljo, uz dužno nepoštovanje, pričaš gluposti a ne znam zašto :?:
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Poljo » pet ožu 02, 2018 4:55 pm

Mozemo uci u tehnicke diskusije koliko je potrebno vremena da se u tekucini u mirovanju otopi odredjena kolicina plina koji je iznad te tekucine. Moram priznat da mi se neda zamarat s izracunima koji bi to bio broj.

Ali tvoj zakljucak je kontradiktoran sam po sebi. Dakle ti tvrdis da ce se u pivu otopit sav co2 iz headspacea, i kad se on potroši absorbcija plinova u pivu će stati.
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Toples » pet ožu 02, 2018 5:10 pm

Poljo je napisao/la:
pet ožu 02, 2018 4:55 pm
Mozemo uci u tehnicke diskusije koliko je potrebno vremena da se u tekucini u mirovanju otopi odredjena kolicina plina koji je iznad te tekucine. Moram priznat da mi se neda zamarat s izracunima koji bi to bio broj.

Ali tvoj zakljucak je kontradiktoran sam po sebi. Dakle ti tvrdis da ce se u pivu otopit sav co2 iz headspacea, i kad se on potroši absorbcija plinova u pivu će stati.

Neće se otopiti niti sav CO2 iz headspacea. tek jedan dio i to možda 0.05 sam uzeo kao maksimum da budem zicer

A ti si stavi čašu vode u frižder onda da se izgazira kad pri manjoj temperaturi plin tek tak ulazi u tekućinu. :roll:

bez razlike tlakova (ili mućkanja koje će to osigurati) neće se otopini NIŠTA plina iznad površine. Znači samo jedan dio CO2 će se otopiti :idea:
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Poljo » pet ožu 02, 2018 5:57 pm

Taj dio logike takodjer stoji. Ali stoji i da ce se kroz odredjeno vrijeme otopit odredjena kolicina plina. Stoji i da s povecanjem temperature tekucini treba odredjeno vrijeme da izbaci otopljeni plin van. Ja nisam uspio naci egzaktan odgovor na to pitanje, a cak i uz kalkulator pise da postoji argumenata i za jednu i za drugu stranu. Istina je vjerojatno negdje u sredini jer bi se inace na pivama s temperaturom flasiranja jasno kuzio nedostatak karbonizacije, ili na pivama s racunanom najvisom kuzila prekarbonizacija.
Ja sam na svim lagerima koji bas prolaze sirok range temperature upotrebljavao formulu po cca temperaturi flasiranja i u nijednom nije falilo karbonizacije.
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Toples » sub ožu 03, 2018 7:48 am

retorika ti se ublažila druže, to je znak da gubiš bitku i tražiš middle ground/primirje u pokušaju da ne izgubiš. To sam vidio puno puta :mrgreen:

evo qoute iz BYO časopisa prije 10 godina, koji ti upravo ukazuje na to da trebaš računati s temperaturom fermentacije, a ne cold crasha:

"Keep in mind that, if your beer warms up after fermentation, it will lose CO2. This will not happen instantaneously, though. However, lowering your beer’s temperature will not increase the level of CO2, unless a source of CO2 is present. (Continuing fermentation or CO2 from an outside source — like CO2 cylinder — are the two most likely possibilities.)"

U praksi to znači slijedeće:

primjer 1. recimo da smo fermentirali na 16. i idemo flaširati na 16C. računaš s 16, no brainer

primjer 2. recimo da smo fermentirali na 16. napravili cold crash i išli flaširati an temperaturi manjoj od 16C. temperatura za izračun kabonizacije je i dalje 16 jer nemaš odakle upiti CO2.

primjer 3. opet fermetacija na 16. cold crash. Sada pustimo da se pivo digne na sobnu 21 jer nam treba taj frižder za neku drugu fermentaciju, a nemamo vremena odmah flaširati. Ako je pivo imalo temepraturu 21C bar 12 sati onda je to naša nova temperatura za izračun karbonizacije jer je u 12 sati izašao CO2 koji mora izaći.
Problem nastaje ako je pivo bilo samo npr 2 sata na 21C jer se neće stići otpliniti do kraja. Onda je temperatura za izračun negdje između 16 i 21.
save a tree - drink beer

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Toples » sub ožu 03, 2018 7:55 am

ima još jedna mogućnost koja proizlazi iz ovog isječka iz BYO časopisa, ali je onda kontra našoj logici o diacetyl restu

recimo da fermetiraš na 18 i kad fermentacija dođe do pola smanjiš temperaturu na 15C (anti diacetyl rest :mrgreen: )

onda bi računali s 15 jer si imao dovoljno CO2 da se opet upije na toj temperaturi.

ne znam za primjer kad bi ovo bilo u upotrebi, osim npr.:

ne možeš ohladiti lager na 10C, nego pitchaš na 18C. Čekaš malo da fermentacija počne i staviš na 10 u frižder. Naravno da će se onda računati s 10C.

Slično i s aleovima u ljetnim danima kad ne možeš spustiti temp ispod 25 pa rehidriraš kvasac u sladovini dok je na 25C i staviš fermentirati na 18C
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Poljo » sub ožu 03, 2018 8:10 am

Ne slazem se s tim nacinom razmisljanja. I dalje stoji da sam svaki lager racunao s temp flasiranja i nijedan nije bio undercarbed. Zasto spominjem lager, zato sto je svaki odradio ferm na 10, diacetil rest na 22 i odlezavanje na 3.neki i dodatni dry hop step na 15 pa nazad na 3.
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Toples » sub ožu 03, 2018 8:15 am

Poljo je napisao/la:
sub ožu 03, 2018 8:10 am
Ne slazem se s tim nacinom razmisljanja. I dalje stoji da sam svaki lager racunao s temp flasiranja i nijedan nije bio undercarbed. Zasto spominjem lager, zato sto je svaki odradio ferm na 10, diacetil rest na 22 i odlezavanje na 3.neki i dodatni dry hop step na 15 pa nazad na 3.
anegdotalni dokazi? ccc.. :roll:
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Poljo » sub ožu 03, 2018 9:06 am

Bolji su i takvi nego nikakvi s druge strane 😂
slika

Novopečeni
Postovi: 116
Pridružen/a: pet svi 06, 2016 8:45 am

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Novopečeni » sub ožu 03, 2018 10:19 am

Dobro dečki čemu sad ovakva neslaganja?
Eto moja karbonizacija kriva za sve haha.

Čitao sam malo.. CO2 volume za Red ale kreće se od 2.1 do 2.6. Koliko sam uspio izračunati, meni će ispasti negdje 2.2. što je opet u granici stila piva. Ne može nitko reći da sam kiksao negdje jel :P :)
Jedina stvar koja me.brine je ta koliko manje kvasca ode nakon CC?

Novopečeni
Postovi: 116
Pridružen/a: pet svi 06, 2016 8:45 am

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Novopečeni » sub ožu 03, 2018 10:29 am

Javim se kad probam jedno za 10ak dana ;)

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Gorann » sub ožu 03, 2018 10:40 am

A hga sto si prekinio , meni taman postalo zanimljivo :D
BTW koliko si lagera do sada tako flasirao Poljo ?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Toples » sub ožu 03, 2018 11:50 am

Poljo je napisao/la:
sub ožu 03, 2018 9:06 am
Bolji su i takvi nego nikakvi s druge strane 😂
naveo sam ti peer reviewed journal quote (bolje od toga ne mogu jer nemam eksperimentalne podatke), na osnovu kojeg sam izveo dane zaključke/ideje (i na osnovu svojih rezultata koji, iako se slažu sa zaključcima, su isto tako anegdotalni kao tvoji,pa ih ne spominjem jer bi to bilo neuko sramoćenje kritičkog razmišljanja)

a i ti dalje lupaš "ne slažem se s tim" bez da išta osim svog primjer imaš. Mogu ti sad navesti bar 5 linkova na kojima ćeš (najčešće na forumima) čuti upravo istu stvar koju sam naveo. Ali neću, potraži sam...

S druge strane nisam našao NITI JEDNU temu gdje bi homebreweri podržali tvoju ideju. Bilo ih je (2 sam našao nakon OPSEŽNE pretrage) koji su spomenuli CC kao temperaturu koja je relevanta, ali su odmah uslijedili postovi od drugih u kojem se objašnjava kako to funkcionira (nešto tipa kako sam i ja objasnio) i AHA moment za one koji su drugačije mislili.
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Poljo » sub ožu 03, 2018 12:48 pm

Gorann je napisao/la:
sub ožu 03, 2018 10:40 am
A hga sto si prekinio , meni taman postalo zanimljivo :D
BTW koliko si lagera do sada tako flasirao Poljo ?
6
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Poljo » sub ožu 03, 2018 12:52 pm

Postovi s foruma su cesto bazirani na mitovima koji se provlace kroz forum koji kad se dovoljno puta ponove postaju cinjenica. Ja sam info o tem flasiranja cuo od nekog za koga smatram da je the brewer pa sam poceo kriticki razmisljat o najvisoj temp.
slika

Odgovori