Najbolje pšenično???

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » uto srp 25, 2017 2:12 pm

WB-06 ima problem što je atenuacija 86% i dosta je phenolic
to nije njemački weizen

s druge strane, tko zna, može napraviti dobro pivo s njim :zivjeli:
save a tree - drink beer

Avatar
WeizenIwo
Postovi: 104
Pridružen/a: pon pro 22, 2014 10:20 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la WeizenIwo » uto srp 25, 2017 2:23 pm

Radil sam jedanput s M20 i kao prvo visoko je stal i pivo je bilo slatkasto. Neki su komentirali da je ko Paulaner pa ne znam dal je to kompliment. Po meni je WB-06 tak tak kvasac da odradi posel. Ako baš pitaš, tekući po meni su puno bolji.

Za dunkelweizen ja ne bi stavljal puno tamnog da se osjeti kava jer to nije po stilu. Tamnu boju odnosno najbolje za opisati je bakrena odnosno mahagoni boja jer on nije crn nego tamni kak mu i ime govori. Možeš to dobiti kombinacijom svijetlog i tamnog pšeničnog slada i stavi minimalno nekog da postigneš željenu boju.
Ochif je napisao/la:Narode iskusni, imam dva pitanjca :)

Negdje sam u bespućima interneta našao podatak da M20 daje više banane od WB-06, koji daje više klinčića. Može li netko tko je radio s oba ovo potvrditi i što bi bolje preporučio?


Kao drugo, zanima me, što bi preporučili u slučaju dunkel weizena - dodavati par postotaka black-a/coffe slada i samo svijetli pšenični slad ili šibnut dio tamnog pšeničnog?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto srp 25, 2017 2:44 pm

Ako WB-06 i je više phenolic to ne znači da to nije njemački weizen.
Herr Drexler - Schneider Weisse je napisao/la:Ours is a single-strain house yeast based on the common Weihen-stephan 68 variety. I should stress that the standard Weihenstephan 68 produces not only phenols but also plenty of esters, while our own variation of that yeast emphasizes phenol over ester production, which is one reason why most other Bavarian wheat beers taste slightly fruitier-esterier and less clovey-phenolic than our Schneider beers.
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » uto srp 25, 2017 2:55 pm

Poljo je napisao/la:Ako WB-06 i je više phenolic to ne znači da to nije njemački weizen.
Švabo bi te gledao u čudu da mu to podvališ kao weizen :mrgreen:
save a tree - drink beer

velesila
Postovi: 35
Pridružen/a: sri lis 04, 2017 1:39 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Najbolje pšenično???

Post Postao/la velesila » sub pro 02, 2017 2:55 pm

Je li itko od vas dryhopao hefeweizen?

Znači kolega s kojim radim pivo izgleda ima fetiš na blijede mutne pive i pio je hefe s citrus aromom u Austriji i nabrijan je na to. Pročitao sam mislim u "Brewing Wth Wheat" da se u weizenu ne bi trebala osjetiti aroma hmelja. Dobro rješenje bi bilo da napravimo ipu jer je "pale" i može se napraviti s jako čistom aromom limuna kao neka homebrewana koju smo probali neki dan, ali ipa mu se ne sviđa.

Tako sam predložio da napravimo za njega eksperimentalno 10l hefeweizena bez dekokcije samo sa svijetlim pšeničnim i pils sladovima i metnemo magnum za boil, a citru dryhopamo. Otprilike:

Glavni naljev 8 litara, dodatni 9
1500 g weyerman pale wheat
800 g slavonija pils
Kvasac mj m20

Ukomljavanje s protein restom umjesto dekokcije
boil 90 minuta .
Recimo da je target OG ~1050, trebalo bi 2 g magnuma za 9.46 IBU.
Kad da metnemo aromatični hmelj, je li citra najbolja za čistu citrus aromu i koliko grama da pivo na prijeđe 15 IBU pošto ovaj kalkulator na brewersfriend ne obračunava gorčinu na 0 minuta boila, a pretpostavljam da se neka gorčina dodaje i s dryhopanjem i ubacivanjem na 0 minuta.

Avatar
mbed
Postovi: 259
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Re: Najbolje pšenično???

Post Postao/la mbed » sub pro 02, 2017 3:45 pm

Pa napravi tako, ali ubaci rađe neki kvasac koji nije hefe, recimo us05 ili neki MJ, ili ako imaš mogučnost tekućih, imaš bezbroj mogučnosti. Napravi mu American Wheat ili neku verziju NE IPE, NE APE.

velesila
Postovi: 35
Pridružen/a: sri lis 04, 2017 1:39 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Najbolje pšenično???

Post Postao/la velesila » sub pro 02, 2017 3:53 pm

mbed je napisao/la:
sub pro 02, 2017 3:45 pm
Pa napravi tako, ali ubaci rađe neki kvasac koji nije hefe, recimo us05 ili neki MJ, ili ako imaš mogučnost tekućih, imaš bezbroj mogučnosti. Napravi mu American Wheat ili neku verziju NE IPE, NE APE.
Hoće i bananu i limun pa zato m20. :D

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Najbolje pšenično???

Post Postao/la Poljo » sub pro 02, 2017 4:10 pm

Nemoj uopce koristit magnum, samo aroma. Ameri klasicni njemacki hefe piju sa serviranim limunom unutra, a npr i u brnu su mi ga tako servirali, tako da bi ta kombinacija trebala dobro sjest.
Ja nebi citru opisao bas kao limun. Lemondrop je vjerojatno bolji izbor. ili Motueka, ona da fini limeta-mohito smek, relativno suptilno. Sorachi ace isto, ali s njim nisam radio pa ne mogu potvrdit
slika

velesila
Postovi: 35
Pridružen/a: sri lis 04, 2017 1:39 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Najbolje pšenično???

Post Postao/la velesila » sub pro 02, 2017 4:22 pm

Hvala na preporuci za hmeljeve. Nego, ima li neki kalkulator za hmeljenje bez boila da otprilike izračunam gorčinu.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Najbolje pšenično???

Post Postao/la Poljo » sub pro 02, 2017 4:25 pm

ne bas.. ali stavio je gav jucer/danas temu s clankom o tome..
slika

velesila
Postovi: 35
Pridružen/a: sri lis 04, 2017 1:39 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Najbolje pšenično???

Post Postao/la velesila » sub pro 02, 2017 10:56 pm

Saznao sam što ide u onu ipu. Znači, ono što smo mi prepoznali kao limun je vjerojatno došlo od dryhopanog mosaica.

Nemam nikakvog iskustva s hmeljenjem za aromu, u 12 kuhanja smo samo hmeljili zbog "kemije", i strah me da ću ako boilam bez imalo hmelja za gorčinu imati boce s puno taloga od proteina. Kako to izgleda kad se skuha sladovina bez hmelja za gorčinu? Može li hmelj odraditi sve što treba u samo zadnjih 5 ili 10 minuta kipljenja?

Probat ćemo za početak bez dryhopanja, smanjit ćemo magnum na 1g 90 minuta i stavit ćemo 25g mosaica na 1 minutu, ukupno 8.45 IBU, Nadam se da će biti dovoljno, da aroma neće ispariti, a istovremeno nije toliko skup eksperiment.

U slučaju da ipak treba dryhop, ima li netko preporuku kako da to napravim. Pošto se hefe brzo kvari i ne smije puno oksidirati da ne potamni, a mi imamo otvoreni fermentor, ja bih stavio možda još 2-3 grama hmelja po litri piva u vrećici za hmelj isti dan kad završi fermentacija,ostavio 3-4 dana i onda flaširao pomiješano sa speiseom, Je li to ispravno?

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Najbolje pšenično???

Post Postao/la PBR » ned pro 03, 2017 11:31 pm

Kupi mu od Lepih Decki weiss, on je dryhoppan sa mrrrrvicu Amarilla.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Nani
Postovi: 19
Pridružen/a: sub ožu 18, 2017 8:14 pm
Lokacija: Zagreb-Gajnice

Re: Najbolje pšenično???

Post Postao/la Nani » pon pro 25, 2017 11:39 am

Ima li smisla kod pšeničnog raditi cold crash ili on tu jednostavno nema smisla jer ne želimo eliminarati kvasac?

velesila
Postovi: 35
Pridružen/a: sri lis 04, 2017 1:39 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Najbolje pšenično???

Post Postao/la velesila » pon pro 25, 2017 2:11 pm

Nani je napisao/la:
pon pro 25, 2017 11:39 am
Ima li smisla kod pšeničnog raditi cold crash ili on tu jednostavno nema smisla jer ne želimo eliminarati kvasac?
Kažu na internetu da ako ne držiš boce bar 3 dana u frižideru, može se desiti da podivlja pjena pri otvaranju i počne izlaziti van boce. Nešto slično kao pive s isteklim rokom trajanja.

Nani
Postovi: 19
Pridružen/a: sub ožu 18, 2017 8:14 pm
Lokacija: Zagreb-Gajnice

Re: Najbolje pšenično???

Post Postao/la Nani » pon pro 25, 2017 3:46 pm

velesila je napisao/la:
pon pro 25, 2017 2:11 pm
Nani je napisao/la:
pon pro 25, 2017 11:39 am
Ima li smisla kod pšeničnog raditi cold crash ili on tu jednostavno nema smisla jer ne želimo eliminarati kvasac?
Kažu na internetu da ako ne držiš boce bar 3 dana u frižideru, može se desiti da podivlja pjena pri otvaranju i počne izlaziti van boce. Nešto slično kao pive s isteklim rokom trajanja.
Mislio sam na kraju fermentacije u fermentoru.

Odgovori