Hladjenje immersion chillerom

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Hladjenje immersion chillerom

Post Postao/la a ka ta g na eee » pet stu 17, 2017 1:49 pm

Pozdrav,

nakon desetak kuhanja desilo mi se kisela piva, koja naravno nije trebala biti kisela :)

posto se vec osjetila kiselina u mirisu i okusu prije flasiranja, ocito je da sam zajebo prije u procesu, za fermentor sam 99.9999% siguran da je bio ok... i pri kuhanju nije bilo problema, chiller je bio u kipucoj sladovini 15 minuta i prije je opran... dakle vjerojatno sam pri hladjenju napravio sranje :)

hladim s immersion chillerom i treba cca pol vure, mozda koju minutu vise da se temp spusti na 20 i skroz sitno stupnjeva... posto sam negdje bio procitao da se kuha bez poklopca, ja sam do te runde i hladio bez poklopca te je to vjerojatno uzrok greske...

zanima me kako ostala ekipa hladi s immersion chillerom posto je nemoguce skroz zatvoriti poklopac, vidio sam da ekipa zna stavljati na dijelove koji su "otvoreni" gaze koje su prethodno bile u starsanu i slicno...

uglavnom zanima me kak vi hladite i da li ima ko kakvu dobru ideju kako nebi ponovili kiselu pivu :)

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Hladjenje immersion chillerom

Post Postao/la mlaen » pet stu 17, 2017 2:06 pm

Moja prva tura se hladila u sudoperu (ne pokrivena) oko 2.5h i nije se pokvarila.
Drugu i trecu turu sam hladio chillerom (isto 15tak min prije u kipucoj sladovini), ne pokriveno, i isto je sve bilo ok.
To je moje kratko dosadasnje iskustvo

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Hladjenje immersion chillerom

Post Postao/la Poljo » pet stu 17, 2017 2:21 pm

Teško da ti se u toj fazi zavukla infekcija.. osim ako hladiš u prostoriji gdje ti netko od ukućana istovremeno šrota pšenicu za svinje ili tako nešto..
slika

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Hladjenje immersion chillerom

Post Postao/la a ka ta g na eee » pet stu 17, 2017 2:40 pm

Poljo je napisao/la:
pet stu 17, 2017 2:21 pm
Teško da ti se u toj fazi zavukla infekcija.. osim ako hladiš u prostoriji gdje ti netko od ukućana istovremeno šrota pšenicu za svinje ili tako nešto..
a hladim u podrumu... ispred kojeg je brajda, di je bilo nekih musica vinskih i slicnih posto je bilo jesensko doba...

Avatar
smrdi_na_ralon
Postovi: 32
Pridružen/a: ned vel 12, 2017 11:23 am
Lokacija: ZG - doseljenik iz Donje Pištane - Orh

Re: Hladjenje immersion chillerom

Post Postao/la smrdi_na_ralon » sub stu 18, 2017 12:01 pm

hladim sa "umočnim" također, nemogu nikako poklopiti, sem možda s nekom gazom, ali kontam da bi si tako mogao više štete prouzročiti nego koristi...često čak radim i steep/whirpool od 20-30min na 80°C iiiiii uglaavnom mi je super pivo :P

jednom je vuklo na kiselo, no to je bilo iz razloga što nisam dovoljno spustio tempreturu(još jedan problem "umočnog 'laditelja") jer bijaše ljeto, a voda iz slavine....bla bla...i završi mi na 22, u podrumu bilo kakti 20, ali kad je krenula fermentacija traka mi je pokazivala 25+ tako da bi reći da se "ukiselila" u fermentaciji...

kuhanje kad je vani 35+ moram usavršiti - vjerojatno s Ozzie taktikom...u fridžu prek noći dok ne padne na 17-18, pa onda tek kvasac ubacit, iako je i to riskantno podosta, no dok se ne nabavi bolja oprema....

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Hladjenje immersion chillerom

Post Postao/la AlkoholUnited » sub stu 18, 2017 3:41 pm

ma uvukla se musica ili vise njih u fermentor ili upala prilikom hladjenja i to je to... u cemu fermentiras i ima li vrenjacu ili samo poklopac?
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Hladjenje immersion chillerom

Post Postao/la PBR » pon stu 20, 2017 1:26 am

Veliki čisti ručnik preko svega
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Odgovori