Pivo s kestenom

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Pivo s kestenom

Post Postao/la *igor* » uto lis 10, 2017 6:16 pm

Danas sam kuhao pivo s kestenom.
Kestene sam skuhao u vodi koju sam kasnije koristio kao strike vodu (kad se ohladila). Nakon kuhanja, kestene sam ispekao (dio u pećnici, dio na tavi), samljeo u procesoru za hranu, dodao sa sladom i ukomio.
1/3 kestena, 2/3 pilsen slad.
I sad neki problemi/razmišljanja..
Slabo mi se osjeti kesten. Mislim da cu sljedeći put stavit vise kestena. Jedno 40-50%.
I nekako mi je slab og ispao (1.043).

Jel neko radio nesto slično? Kako izvuci najviše okusa i šećera iz kestena?

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Re: Pivo s kestenom

Post Postao/la mali badem » uto lis 10, 2017 8:35 pm

oj *igore srdač poz
-danas si kuhao i slabo se osjeti kesten , hm u slatkom sirupu , takav nježan teško dođe do daha.
hrabar je pokušaj , pažnje vrijedan pa nije nužno čuditi se a još se nije ni ohladilo. za nešto konkretnije moraš čekati zatvoreni krug .
kasnije kad se oda u okusu, prisjeti se što si htio od njega, koji je bolji - kuhani ,pečeni ili kesten "pire"-intenzitet određuje postupak i količinu . hrabro ,velim jer je ( kesteen ) tolko nježan i prigušen a dobar ( pečeni ) da mi je teško zamisliti kombinaciju u kojoj bi se isprsio..

uspjeh želim . znam da ti nisam pomogel , više se čudim..

:hmelj2: :pivo3: :pivo3:

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pivo s kestenom

Post Postao/la *igor* » uto lis 10, 2017 9:34 pm

Ma plan u glavi i je bio pričekati gotovo pivo pa mijenjati po potrebi. Ali nabrao sam sad kestena za tu namjenu pa bi ih odmah iskoristio. A uklapa se i u plan kuhanja. 😊

Poučen današnjim kuhanjem nakon dugog razmišljanja (uz novu rundu) odlučio sam sljedece:
Ispeci par tura zarezanih kestena i oguliti ih. Ljuske malo podrobiti, oguljene kestene u procesor. Čini mi se da su mi danas neki ostali kao polovice u ljuski pa da to izbjegnem.
Ljuske stavit u strike vodu, izmljevene kestene sa sladom u mash.
I povećati udio kestena.

Pa bumo vidli. 😊

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Re: Pivo s kestenom

Post Postao/la mali badem » uto lis 10, 2017 10:45 pm

hm, probaj prožvakati ljusku kestena pa reci što možeš od nje dobiti- npr opari čaj sa ljuskom i guglaj čemu služi - pa kušaj...logičnije mi je da se posvetiš škrobu iz jezgre ...............
kako got , veseli me da več ima kestena i da ču ih i ove godine , na zadovoljstvo bližnjih , peči na kile :D :hmelj2:

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pivo s kestenom

Post Postao/la *igor* » uto lis 10, 2017 11:35 pm

Od ljuske dobijem boju, lješnjakasti okus i nesto gorčine. Nisam radio čaj, al tu i tam zagrizem dok ih jedem. 😊

Avatar
lepinjica
Postovi: 212
Pridružen/a: uto lis 04, 2016 7:21 pm
Lokacija: Novi Zagreb, Sopot

Re: Pivo s kestenom

Post Postao/la lepinjica » sri lis 11, 2017 8:57 am

Ja sam imao jedan pokušaj kuhanja piva sa kestenom ali mi nije baš uspjelo.Htio sam napraviti čips od kestena odnosno prepržiti ga u pećnici i staviti na ukomljavanje sa sladom.Nažalost mi je sve zagorilo jer su mi kesteni bili namočeni u vodi prije pečenja zbog pranja ljuske i lakšeg guljenja i kad sam stavio na pečenje nisam imao dojam da su gotovi tak da sam produžio pečenje i na kraju odjednom zagorilo ali sam svejedno stavio kesten u kom jer mi se nije dalo bacati :D .Mislim da je to najviše rezultiralo lošem okusu a i nisam imao kontrulu fermentacije pa je i to pridonijelo lošem pivu.Na netu nisam baš uspio naći neke recepte ali ono što jesam su uglavnom isto bila isprobavanja tako da moramo i mi sami naći pravi način.Trebalo bi isprobati napraviti taj čips od kestena i to bez ljuske, jer će ti ona dati previše gorčine a boju možeš dobiti i na druge načine, i ubaciti u kominu ili drugu verziju probati u sekundar ubaciti.Ove godine nisam radio ali iduće ću probati napraviti takvo pivo.Imam i tu jedan recept koji sam našao na netu za pivo bez glutena koje sam mislio isprobati jednom pa ako želiš nešto takvo probati budem ti dao recept.Veselim se tvojemu pivu od kestena i nadam se da ćeš uspjeti, jer tvoj uspjeh je i moj i isprobavanjem ćemo doći do savršenog recepta :D .Evo u privitak sam ubacio recept. :pivo:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pivo s kestenom

Post Postao/la *igor* » sri lis 11, 2017 11:17 am

Hvala na receptu!
Nasreću nisam netolerantan na gluten pa koristim slad za dobiti šećer. Onda ni enzime ne moram dodavati.
Ali idem nekako u smjeru ovog recepta da se približim 50-50 omjeru kestena i slada.
Hmelj zasada planiram samo magnum. Dio u FWH, dio pred kraj za nešto malo arome (iako nije aromatični hmelj).
Htio bi što čišću bazu za dobit okus kestena, a onda se mogu igrati sa sladovima i hmeljevima.

Lani sam s kumom probao napraviti chestnut stout, ali dosta smo se namučili s guljenjem kestena jer ih nismo dobro zapekli.
Ono što se sjećam da se malo osjetio kesten, ali tamni sladovi su prevladavali pa zato sada radim samo s pilsenom.

U petak vjerojatno chestnut ale 2.0 pa javim dojmove.

Avatar
lepinjica
Postovi: 212
Pridružen/a: uto lis 04, 2016 7:21 pm
Lokacija: Novi Zagreb, Sopot

Re: Pivo s kestenom

Post Postao/la lepinjica » sri lis 11, 2017 8:49 pm

*igor* je napisao/la:
sri lis 11, 2017 11:17 am
Hvala na receptu!
Nasreću nisam netolerantan na gluten pa koristim slad za dobiti šećer. Onda ni enzime ne moram dodavati.
Ali idem nekako u smjeru ovog recepta da se približim 50-50 omjeru kestena i slada.
Hmelj zasada planiram samo magnum. Dio u FWH, dio pred kraj za nešto malo arome (iako nije aromatični hmelj).
Htio bi što čišću bazu za dobit okus kestena, a onda se mogu igrati sa sladovima i hmeljevima.

Lani sam s kumom probao napraviti chestnut stout, ali dosta smo se namučili s guljenjem kestena jer ih nismo dobro zapekli.
Ono što se sjećam da se malo osjetio kesten, ali tamni sladovi su prevladavali pa zato sada radim samo s pilsenom.

U petak vjerojatno chestnut ale 2.0 pa javim dojmove.
To je samo neka smjernica za pivo sa glutenom ali ne moraš tako naravno raditi ali samo da znaš da žene sad briju na sve proizvode bez glutena :D .Ja bi čak možda stavio samo magnum u FWH i možda na 30' da bude više naglasak na kesten.Ništa, sretno i javi dojmove što prije. :pivo:

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pivo s kestenom

Post Postao/la *igor* » pet lis 13, 2017 1:47 pm

Danas skuhan drugi pokušaj.
Manje sam spargeao pa sam dobio manje u fermentator i nesto jači okus nakon kuhanja
3 kg kestena samo ispečenih i sasjeckanih i 4 kg pilsena.
Jedino sto mi je opet ispalo slabo. 1.041.
Sad se bavim mišlju da ubacim jedno pol kg meda od kestena..

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pivo s kestenom

Post Postao/la *igor* » pon lis 30, 2017 2:52 pm

Danas sam išao izmjeriti kolko je ostalo šećera; 1.009.
Ispada oko 4.2 % alk.
Fino se osjeti kesten u okusu. Nekako taman kolko sam htio. Ima i određenu dozu dimljenog piva, posljedica ispečenih ljuski u komu.
Dodao sam oko pola kile meda i promućkao.
Sad ćemo vidjet kako će to dalje ići..

AlokinInjek
Postovi: 132
Pridružen/a: čet tra 04, 2013 9:30 pm
Lokacija:

Re: Pivo s kestenom

Post Postao/la AlokinInjek » uto stu 07, 2017 8:51 am

Pozdrav!

Zanima me kako si odradio ukomljavanje. Nije bilo problema s cijeđenjem/ispiranjem zbog kestena?

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pivo s kestenom

Post Postao/la *igor* » uto stu 07, 2017 9:49 am

Malo je teže (sporije) išlo. Ne tolko zbog ljuskica, više su se kesteni pretvorili u neku kašu.
Morao sam promiješati grainbed u jednom trenu.

Ono prvo kuhanje će ići u boce ovih dana, drugo u koje sam dodao pola kile meda od kestena još radi.

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pivo s kestenom

Post Postao/la *igor* » pet stu 10, 2017 12:09 pm

Sflaširane obje ture.
Prva počela na 1,043, završila na 1,006 (4.9%).
Druga počela na 1,041, završila na 1,009 pa sam dodao još pola kile meda od kestena. Završilo završilo opet na 1,009.
E sad, kako da izračunam alkohol? Kolko mi je tih pola kile meda dignulo šećer?

Po okusu mi se čine obje ok. Osjeti se kesten, malo izderivirano. U drugoj se zasada fino osjeti aroma i okus meda. Ostaje za vidjeti nakon sekundarne fermentacije u boci kaj bu ostalo.

I još jedna razlika, prva je bistra (ne potpuno), a druga mutna.

Za 10ak dana izvještaj kad se gaziraju.. :)

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pivo s kestenom

Post Postao/la *igor* » uto stu 21, 2017 12:10 pm

Nakon desetak dana otvorena i isprobana boca iz prve i druge ture.
Prva ostala bistra, fini lagani okus.
Druga ostala mutna, jako izražena aroma meda. Možda i malo previše, ali morao sam dodavati zbog alkohola.
Još bi ih možda trebalo pustiti neko vrijeme da se gaziraju do kraja, malo im fali.

Ali sve u svemu sam zadovoljan. Druga koju sam radio s dodanim samo pečenim kestenima mi se čini bolja (i jednostavnija). Ne mogu reći da se taj trud oko kuhanja pa iskorištavanja vode kao strike vode isplatio. Po tom pitanju ne osjetim razliku, a puno više posla.

Za ovu drugu bi jednio promijenio gustoću masha, ili možda smanjio količinu sparge vode da se dobije veće koncentracija šećera pa da se ne mora dodavati meda. Malo mi je taj med pokrio okus. Nije loše pivo, ali nisam to ciljao.

Za tjedan dana opet probam bocu pa vidim jel se kaj promijenilo.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Re: Pivo s kestenom

Post Postao/la grga-osijek » uto stu 21, 2017 12:30 pm

mali badem je napisao/la:
uto lis 10, 2017 8:35 pm
oj *igore srdač poz
-danas si kuhao i slabo se osjeti kesten , hm u slatkom sirupu , takav nježan teško dođe do daha.
hrabar je pokušaj , pažnje vrijedan pa nije nužno čuditi se a još se nije ni ohladilo. za nešto konkretnije moraš čekati zatvoreni krug .
kasnije kad se oda u okusu, prisjeti se što si htio od njega, koji je bolji - kuhani ,pečeni ili kesten "pire"-intenzitet određuje postupak i količinu . hrabro ,velim jer je ( kesteen ) tolko nježan i prigušen a dobar ( pečeni ) da mi je teško zamisliti kombinaciju u kojoj bi se isprsio..

uspjeh želim . znam da ti nisam pomogel , više se čudim..

:hmelj2: :pivo3: :pivo3:
E.. sve mudro je ovdi sažeto.
Ps . stilova koje treba kuhati , usavršiti i piti je nebrojno a tek onda ...
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Odgovori