Novi filter za mash

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Novi filter za mash

Post Postao/la PBR » pon srp 17, 2017 9:38 pm

Napravio sam false bottom od gornjeg dijela kega kao na hocupivo, ali mi je katastrofa za pšeničnu. Kako napraviti što sitniji filter da mi se ne zaglavljuje? Mislio sam mozda neku metalnu sitnu mrezu razvuci ili nesto. Nemam ideje, pomagajte.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon srp 17, 2017 10:36 pm

ako nemaš ideju zašto se štopa - moraš krenuti od početka . ovak bez slika može se reči da će još više štopati sa finijim sitom .... melji krupnije. pšenica nema ljuske pa nemaš ni "prirodnog " filtera ( osim od ječma ).. češće mješaj dok cjediš i nek te ne muči mutno . kod pšenke ju nečeš izbjeći....
Ž :hmelj:

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon srp 17, 2017 10:38 pm

Nasipaj prvo dio ječmenog slada po dnu u vodu, pa tek onda pšeničnog i ostatak ječmenog, i kad promiješaš, ne vuci kuhaču po samom dnu. Nekako mi se čini da je veće zlo za pšeničnu sito s malim rupama nego s većim, jer ti sitni dijelovi slada bolje da prođu kroz dno i kroz pumpu dođu na vrh, nego da se zaustave na situ.
A imaš i inox mreže za kupiti, ako ti baš ovo ne leži, samo potraži gdje, i onda samo podvuci višak pod dno.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la PBR » pon srp 17, 2017 11:59 pm

Don, ne mogu to izvesti jer radim dekokciju pa onda to sve izmjesam.

Bademe, nemam sliku ali nista posebno sto se tice laznog dna. Samo izrezano sa listom za inox na brusilici. Ovo na slici je iz Noonanove knjige, 0.7 mm rez za infusion i cca 0.5 mm za dekokciju. Zato sam mislio da treba sto sitnije. Jednom sam radio na tuđem mashu koji je imao rupice, ako se dobro sjecam cca 2mm i protocnost je bila odlicna. Gledao sam ima za kupiti takav inox ali je 3mm sto je mislim malo previse?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto srp 18, 2017 10:40 pm

PBR, još si ti mlad, naučit' ćeš kako to izvesti, ( miješati => oduzeti, dekoktirati, vratiti natrag), a da "ne zagori". Za sad ti još uvijek prsti drhću. Sve se može, i s ovim što imaš, samo treba malo prakse.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri srp 19, 2017 1:22 pm

"#"#"# Jednom sam radio na tuđem mashu koji je imao rupice, ako se dobro sjecam cca 2mm i protocnost je bila odlicna.

"#"#"#
...ali taj put je vrj. bio drugačiji sastav usipka ili krupnije mljeveno...osim rečenog da mora biti ljuske , problem često radi presitno mljeveno pa onda doibješ sloj brašna koji želatinizira u nepropusni sloj . pomoč je mješanje svega ( pa pauza ) ili dobra mash out - izlazna temp od 73-75 c...
drugačije su nam opreme i način kuhanja ali s korektnom tehnikom - sve to izađe na dobro..

hoću reči - sito najčešće nije problem

:hmelj: :pivo3:

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la PBR » sub srp 22, 2017 12:11 am

Ma znam ali recept bio identican i nemam svoj mlin pa kupim samljeveno. Tako da sam bio uvjeren da je do laznog dna
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub srp 22, 2017 1:31 am

a temperature ukomljavanja- mash profil - najvažniji dio pripreme sirovina kvascu. mash-out je bio -koje tempereture ? kolko je trajalo komljenje....
mogučnosti ovise o opremi- oprema ovisi o potrebi i razumijevanju procesa-tehnika kuhanja ovisi o opremi i razumijevanju procesa :arrow: bez razumijevanja sve šteka i puno je dvojbi al s desecima kuhanja sve dođe na jasno ako zapisuješ , analiziraš, povezuješ... ili več sad imaš sreču da kuhaš na odličnoj opremi samo još fali --- ono

:hmelj: :pivo3:

ps. nešto od ovoga potvrđuje da je recept najmanje bitan u ovom gulašu ( to je bila prva lekcija drugi dan).mi smo pivari a riba je riba ! ja je na gradelama tolko mogu upropastiti da mi uopće ne možeš vjerovati -- ponekad

:D Ž

Odgovori