Inox "vreća" za BIAB

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Inox "vreća" za BIAB

Post Postao/la a ka ta g na eee » čet svi 11, 2017 10:03 am

Kao prvo sorry ako već negdje postoji tema o ovome, ali nisam uspio naci :/

Dakle zanima me da li je neko probo nesto u stilu ovoga:

https://www.aliexpress.com/item/Homebre ... 72032.html

Ako je kakva su iskustva? Nadalje da li ima nesto tako slicno za kupiti u hr ili znate li di bi se moglo napraviti ili barem kupiti "zica"?

Hvala unaprijed

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet svi 11, 2017 10:09 am

Sharky ti ima "to" napravljeno od bubnja iz vesmasine.
slika

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » čet svi 11, 2017 10:19 am

ja ti imam nest slicno napravljeno od bubnja vesmasine...
ukomljavanje se izvodi u inoxici 130L i taman je njen promjer za cent dva veci od promjera bubnja... slozio sam na njemu ručke da ga se lakše podigne u zrak i usipam ječam nalijem vodu (il obrnuto svjedno al mi se pokazalo prvo jecam onda voda bolje rjesenje) promijesam i pustim...kad dodje vrijeme otakanja primim za rucke i podignem i objesim za inoxicu a na njoj pustim pipu i pakleni stroj radi...mogu rec da su one rupice od bubnja (barem ovog kojeg ja imam) taman po mjeri da se masa mokrog slada ne isipa van...okokativnom metodom reko bi da im je promjer 3-4mm...naravno dio slada zavrsi vani dok usipam prvo slad a onda vodu al to mi ne igra ulogu jer je i pipa na nekih cent dva od dna bacve pa nemre to povuc :D kasnije tih saku dvije slada sta je iscurilo rucno maknem i sreca velika...

sad da se osvrnem na ovo tvoje.. ima netko na forumu da je radio to, vidio sam slike al se nemogu sjetit ko...al bi samo htio upozoriti da ta mrezica mora moc podnijet tezinu slada + vode kad ju dizes u zrak tak da i ovaj okvir oko kojeg se drzi ta mrezica treba bit masivniji imho...a ne da se drzi kak pes ježa i da rupe nisu presitne jer ce se sve skupa stopat :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Post Postao/la a ka ta g na eee » čet svi 11, 2017 10:39 am

sharkyboy je napisao/la: ukomljavanje se izvodi u inoxici 130L i taman je njen promjer za cent dva veci od promjera bubnja...
ovo mi uopce nije palo na pamet, znaci imas plamenik ispod bacve ili imas nekakvo drugo rjesenje? ako je prvo kak bacva podnosi grijanje, i dali je mozda dolje inox "pretanak" za plamen?

ili vodu grijes negdje drugdje pa samo utaces?

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » čet svi 11, 2017 11:33 am

a ka ta g na eee je napisao/la:
sharkyboy je napisao/la: ukomljavanje se izvodi u inoxici 130L i taman je njen promjer za cent dva veci od promjera bubnja...
ovo mi uopce nije palo na pamet, znaci imas plamenik ispod bacve ili imas nekakvo drugo rjesenje? ako je prvo kak bacva podnosi grijanje, i dali je mozda dolje inox "pretanak" za plamen?

ili vodu grijes negdje drugdje pa samo utaces?
grijem u loncu na plameniku sastrtane i onda samo utacem vodu...nisam sa ovim vinskim inoxicama probavo nikad plamenik metat ispod...
u 60min izgubim 1 max 2 stupnja tokom ukomljavanja jer je inox dobar toplinski izolator tak da i tu nije greda neka
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » čet svi 11, 2017 1:50 pm

Marko , domišljatost tvog sistema me oduševljava . Pa to smo skupa i razglabali.
Ali mislim da taj link gore nema veze sa tom tematikom.
Ovo je Hop filter koji se stavlja u BK

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » čet svi 11, 2017 1:56 pm

vidim da je to hop filter ali, pise inox vreca za biab u naslovu pa sam pomislio da se na to cilja...sda šta tocno je istina ko ce ga znat
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » čet svi 11, 2017 1:58 pm

(Homebrew Hop Filter Stainless Steel Strainer Pot 300 mesh top quality wonderful design for homebrewers )

Ja sam ga sam napravio sam ,
Ali vec odavno sam ga poklonio
Dobar vrtlog ( na hrvatski ) sve rijesava

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet svi 11, 2017 2:16 pm

Zapremnina ovog gore je 31l

Ono što je hop spider za veliki sustav može komotno biti mash komora za mali sustav ;)

Meni je zamjerka tog sustava što gubiš vorlauf, pa bi bilo dobro imati neki drugi način filtriranja. (makar, nemaš ga ni u standardnom BIABu)
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet svi 11, 2017 2:16 pm

Gorann je napisao/la:Ja sam ga sam napravio sam
I to sve sam? :mrgreen:
slika

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » čet svi 11, 2017 2:35 pm

Poljo je napisao/la:
Gorann je napisao/la:Ja sam ga sam napravio sam
I to sve sam? :mrgreen:
Sam sa samim sobom. :lol: :lol: (mulja )
Bolje malo pivo nego veliko hvala

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Post Postao/la a ka ta g na eee » čet svi 11, 2017 2:43 pm

sharkyboy je napisao/la: pise inox vreca za biab u naslovu pa sam pomislio da se na to cilja...sda šta tocno je istina ko ce ga znat
ciljo sam na "vrecu" za slad, posto me zanimalo dali se to moze napravit, kolke moraju biti rupice i slicno... i dali u teoriji i praksi to uopce ima smisla ili postoji neki razlog zasto je "tekstil" bolji ;)

ali ova ideja s bacvom mi se sve vise svidja ;)

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » čet svi 11, 2017 2:47 pm

slažem se...

širimo sharkijevu teologiju svijetom!!!

kad se bubnjevi od starih vesmasina pocnu po servisima kupoovat na veliko serviseri nece znat kaj ih je snaslo :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Re: Inox "vreća" za BIAB

Post Postao/la Don Genovese » čet svi 11, 2017 5:09 pm

a ka ta g na eee je napisao/la:Kao prvo sorry ako već negdje postoji tema o ovome, ali nisam uspio naci :/

Dakle zanima me da li je neko probo nesto u stilu ovoga:

https://www.aliexpress.com/item/Homebre ... 72032.html

Ako je kakva su iskustva? Nadalje da li ima nesto tako slicno za kupiti u hr ili znate li di bi se moglo napraviti ili barem kupiti "zica"?

Hvala unaprijed
Koristio sam jednako napravljenu mrežu u BIABu za slad u 50 l bačvi, i tad je to radilo dobro kao i tkano platno, i dalo se fino oprati s miniwashom, ali u HERMSu nije bila dobra, jer mreža se nije naslanjala na sve strane stijenke, pa je sladovina prolazila najkraćim putem do izlaza na dnu i nije bilo baš predobre izmjene topline. Zamijenio sam je s lažnim dnom.
Mreža je davih dana kupljena u trgovini građevinskog matrijala "u metraži", širine 1m, pod "aluminijska", makar je bila inox, ali za tu cijenu (dvadesetak kn/m) nisam se htio svađati s trgovkinjama.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori