pšenične pahuljice

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Zdenatz
Postovi: 12
Pridružen/a: ned sij 16, 2011 11:37 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Zdenatz » sri vel 09, 2011 9:52 pm

Jedno brzo pitanje , u kojem bi omjeru išle pahuljice i back ?

Ideja je dobra , pošto pšeničnog slada nema u hr ( bar mislim) , sam me zanima , kakvo je pivo onda s pahuljicama ?

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » sri vel 09, 2011 10:15 pm

Skupo .......
Za par dana i par kuna napraviš si par kila pšeničnog slada ...... :indianabeer:
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Loody
Postovi: 203
Pridružen/a: sri ruj 01, 2010 10:56 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Loody » sri vel 09, 2011 10:17 pm

da i mene zanima kako funkcionira to s pahuljicama, u kojem omjeru se stavljaju i sl?

a i nije skupo ako za 10 kn u kauflandu možeš kupiti 1kg pahuljica

Zdenatz
Postovi: 12
Pridružen/a: ned sij 16, 2011 11:37 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Zdenatz » sri vel 09, 2011 10:24 pm

Ma istina , al je zajebancija kolko sam procito ... Mozda jednog dana kad steknem vise iskustva , za sad cu rade dat par kuna vise za pahuljice

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » sri vel 09, 2011 10:54 pm

Pa i nije skupo ako ti treba samo par kila ali je opet duplo skuplje od ječmenog slada iz NG ....mene zanima dali se te pahuljice rade iz slađenih ili neslađenih žitarica ?????
Ako staviš samo desetak posto mislim da nećeš ni osjetiti razliku ali zanimljivo je eksperimentirati ..... :indianabeer:
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

marbos
Postovi: 104
Pridružen/a: čet svi 21, 2009 12:23 pm

Post Postao/la marbos » čet vel 10, 2011 7:40 am

AnteKnj je napisao/la:
marbor je napisao/la:
AnteKnj je napisao/la:Zar pšenične pahuljice mogu nadomjestiti svu kakvoću cjelovitog pšeničnog slada, i nema li u tim obrađenim pšeničnim pahuljicama više umjetnog aromatiziranog smeća nego same pšenice? Čak je i cijenom precjenjen, osim možda ovih iz Kauflanda.
Ne želim nikoga uvrijediti, no zar se na taj način ne gubi sami smisao pivarske struke (pa makar i kroz hobi)?
Sorry svima, samo malo glasnije razmišljam.
Baš naprotiv, još više dolazi do izražaja kreativnost.
I dalje se radi samo o pretvorbi škroba u šećer posredstvom enzima kojih mora biti dovoljno za tu reakciju.
Zašto onda i škrob u šećer? Utrpaš vrlo kreativno samo razne vrste šećera u kotao i sve ide brzo "k'o šprih". Šala. Pao mi je na pamet onaj bavarski Reinheitsgebot, onda još nije bilo proizvodnje pahuljica pa ni parnog stroja.
Neznam u kakvom ti je obliko Reinheitsgebot pao na pamet, ali si zaboravio da je slad samo škrob dok se ne skuha na određenim temperaturama, odnosno dok se ne dogode reakcije usljed djelovanja enzima koje sadrži slad.

zlokobni
Postovi: 58
Pridružen/a: ned pro 12, 2010 3:28 pm

Post Postao/la zlokobni » čet vel 10, 2011 8:15 am

pahuljice su mi totalna nepoznanica...nigdje ne mogu naci pravu informaciju kako ih i kada upotrijebiti i zasto. citam da se mogu upotrijebiti u tamnim pivima da bi se malo posvijetlila, da u onim svijetlima treba paziti jer ce se zamagliti. citao sam da se upotrebljavaju za all grain, kao dodatak, no ne znam da li ima kakvih benefita za partial mash koji i sam radim, pa ako ima tko da zna i da mi kratko i jasno odgovori - da zlokobni, koristi to ili koji ce ti to kur...klinac!?

eh, da mi je ovo jedini hobi, mozda i ne bi postavljao ovakva pitanja, al cinjenica je da mnogi ovdje ne znaju pravi odgovor i da nisam sam, stoga...pomagajte!

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet vel 10, 2011 9:15 am

Pahuljice,bilo koje,kao i šrot bilo kojih neslađenih žitarica se smije koristiti samo ukoliko imaš diastatički aktivan slad koji će sa svojim "viškom"glukoamilaze izvršiti pretvorbu škroba iz neslađenih sirovina.
Inače se dodaju iz više razloga(pjena,aroma,cijena,stabilnost piva),mogli bi reći da dodajemo razne sirovine u pivo zato jer možemo.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

AnteKnj
Postovi: 234
Pridružen/a: uto sij 13, 2009 7:31 pm
Lokacija: Beerland

Post Postao/la AnteKnj » čet vel 10, 2011 9:21 am

marbos je napisao/la:
AnteKnj je napisao/la:
marbor je napisao/la:
AnteKnj je napisao/la:Zar pšenične pahuljice mogu nadomjestiti svu kakvoću cjelovitog pšeničnog slada, i nema li u tim obrađenim pšeničnim pahuljicama više umjetnog aromatiziranog smeća nego same pšenice? Čak je i cijenom precjenjen, osim možda ovih iz Kauflanda.
Ne želim nikoga uvrijediti, no zar se na taj način ne gubi sami smisao pivarske struke (pa makar i kroz hobi)?
Sorry svima, samo malo glasnije razmišljam.
Baš naprotiv, još više dolazi do izražaja kreativnost.
I dalje se radi samo o pretvorbi škroba u šećer posredstvom enzima kojih mora biti dovoljno za tu reakciju.
Zašto onda i škrob u šećer? Utrpaš vrlo kreativno samo razne vrste šećera u kotao i sve ide brzo "k'o šprih". Šala. Pao mi je na pamet onaj bavarski Reinheitsgebot, onda još nije bilo proizvodnje pahuljica pa ni parnog stroja.
Neznam u kakvom ti je obliku Reinheitsgebot pao na pamet, ali si zaboravio da je slad samo škrob dok se ne skuha na određenim temperaturama, odnosno dok se ne dogode reakcije usljed djelovanja enzima koje sadrži slad.
Sasvim si u pravu za "škrob u šećer", nisam zaboravio ništa, već sam htio naglasiti značaj "čistoće" proizvodnje pive od osnovnih sirovina. Koristeći samo slad od ječma i slad od pšenice za pšeničnu pivu, ta piva bi trebala prema pivarskoj struci biti kvalitetnija od korištenja kakvih zamjenskih poluproizvoda. Za mene piva nije samo "škrob u šećer", jer ne radi se samo o alkoholu u vodi, već o puno raznih okusa koje tradicionalnim tehnološkim postupkom treba vješto izlučiti iz tradicionalnih osnovnih sirovina da bi se došlo do čim kvalitetnijeg proizvoda. Piva se stoljećima proizvodi na isti način, pa nema razloga ne nastaviti tradiciju i dalje.

Koliko ljudi, toliko i ukusa, pa ja dalje ne bih o njima, jer nema smisla. Nek' svatko radi kako mu najbolje odgovara.

Živjeli :pivo3: !
Lijenost, politika i nasilje čovjekovi su najveći neprijatelji!
Čovjek bi trebao čovjeku biti bolji nego brat bratu!

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet vel 10, 2011 9:40 am

Reinheitsgebot je donesen zato da bi se sačuvala niska cijena žitarica potrebnih za proizvodnju kruha i prehranu stoke.Nije se mislilo o kvaliteti piva uopće!Za proizvodnju piva je zakonom određeno koristiti ječam,pa ako mu cijena poraste zbog prevelike potrošnje piva to neće utjecati na cijenu hrane.
Tako je nestalo puno recepata.Njemačka piva su odlična,ein,zwei...
Preko granice,u Nizozemskoj i Belgiji gdje nije bilo zakonskih prepreka nastala su najbolja piva.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » čet vel 10, 2011 10:25 am

Ferdo je napisao/la:Reinheitsgebot je donesen zato da bi se sačuvala niska cijena žitarica potrebnih za proizvodnju kruha i prehranu stoke.Nije se mislilo o kvaliteti piva uopće!Za proizvodnju piva je zakonom određeno koristiti ječam,pa ako mu cijena poraste zbog prevelike potrošnje piva to neće utjecati na cijenu hrane.
Tako je nestalo puno recepata.Njemačka piva su odlična,ein,zwei...
Preko granice,u Nizozemskoj i Belgiji gdje nije bilo zakonskih prepreka nastala su najbolja piva.
Informacije koje sam ja našao ( u knjigama i na njemačkim stranicama ) ne potvrđuju ovo što si napisao. Baš naprotiv Reinheitsgebot je donešen (i u Njemačkoj je vredio do 1993.g.) da se spriječi da se pod nazivom pivo prodaje nešto načinjeno od surogata. U starom Babilonu kazna za prodavanje surogata pod pivo bila je smrt.
Ja sam probao, radio sam belgijski Wit (kod njega je 50% nesladovana pšenica i 50% ječmeni slad), i za mene to nije isto što i njemačko Weizen bier(koji se radi samo iz slada i to ;40% ječmeni i 60%pšenični). Weizen bier je puno bolji.
Ono što neki pišu: škrob je škrob. Nebi išlo, u postupku sladovanja dođe do promjene škroba (Njemci kažu da škrob bude klajsteriziran) tako da je piva nečinjena od slada ipak drugačija od pive načinjene od nesladovanih sirovina. U tome je i osnovna razlika između domaće pive ( načinjene u potpunosti u skladu sa Reinheitsgebotom) i onih piva koje se zovu pive a nisu pive (žuja i slične). Njima ne trebaju encimi iz slada, oni koriste encime iz jedne pljesni koji rade brže od encima iz slada.
Pšenične pahuljice se dodaju nekim pivama zbog okusa i pjene,ali ispod 5% od ukupnog usipka.
Još jedna informacija, netko je napisao da u hrvatskoj nema pšeničnog slada, ima ga iu IREKS - u, u Jastrebarskom, Kilogram je oko 9 kn, jasno pakirano po 50 kg.
Živjeli uz domaće pivo.

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » čet vel 10, 2011 10:28 am

mile je napisao/la:Još jedna informacija, netko je napisao da u hrvatskoj nema pšeničnog slada, ima ga iu IREKS - u, u Jastrebarskom
Ako nazovete Ireks u Radničkoj dan prije, dovest će vam tamo slad iz Jastrebarskog, pa ne morate na put.

Sa http://pivarstvo.wikispaces.com/Sirovine (ako se cijene nisu mijenjale nedavno):
pšenični: 8,49 (424,50 kn vreća)
Muškarac bez brkova je kao pivo bez alkohola.

AnteKnj
Postovi: 234
Pridružen/a: uto sij 13, 2009 7:31 pm
Lokacija: Beerland

Post Postao/la AnteKnj » čet vel 10, 2011 10:32 am

Ferdo je napisao/la:Reinheitsgebot je donesen zato da bi se sačuvala niska cijena žitarica potrebnih za proizvodnju kruha i prehranu stoke.Nije se mislilo o kvaliteti piva uopće!Za proizvodnju piva je zakonom određeno koristiti ječam,pa ako mu cijena poraste zbog prevelike potrošnje piva to neće utjecati na cijenu hrane.
Tako je nestalo puno recepata.Njemačka piva su odlična,ein,zwei...
Preko granice,u Nizozemskoj i Belgiji gdje nije bilo zakonskih prepreka nastala su najbolja piva.
Ne mogu recepti samo tako nestati. Recepti su nestali zato jer ih nisu zapisivali, ili ako ih i jesu zapisivali, nisu ih dobro arhivirali. Iz pouzdanih izvora znam da je jedno vrijeme zavladala nestašica papira, pa su ih možda greškom potrošili i na osobnu higijenu? :lol:
Lijenost, politika i nasilje čovjekovi su najveći neprijatelji!
Čovjek bi trebao čovjeku biti bolji nego brat bratu!

zlokobni
Postovi: 58
Pridružen/a: ned pro 12, 2010 3:28 pm

Post Postao/la zlokobni » čet vel 10, 2011 10:38 am

Ferdo je napisao/la:Pahuljice,bilo koje,kao i šrot bilo kojih neslađenih žitarica se smije koristiti samo ukoliko imaš diastatički aktivan slad koji će sa svojim "viškom"glukoamilaze izvršiti pretvorbu škroba iz neslađenih sirovina.
Inače se dodaju iz više razloga(pjena,aroma,cijena,stabilnost piva),mogli bi reći da dodajemo razne sirovine u pivo zato jer možemo.
sorry sto vam razbijam ovu rajfajzen diskusiju, vratio bi se malo na pahuljice...

vezano uz gornji citat- da li je back ekstrakt dijastatički (dovoljno) aktivan slad?
ako nije, mogu li pahuljice iskombinirati sa npr. brupakovim diastatic sladom- koji deklaracijom jamci full diastatic power (i u kojem omjeru...1:1 ili?)
znam da je lijepo eksperimentirati, samo nekako mi je lakse pitati i ispast bedast, nego bacat pivu.
i Ferdo, kad si rekao da se"smije koristiti", znaci li to, da je u suprotnom cijela šarža upropaštena ili samo dio ili sam jednostavno bezveze potrosio 10kn na pahuljice, a pivo ce biti vise manje isto sa njima ili bez njih....

i sad naglo digresija: da li se itko zapitao (nisam naisao na raspravu o tome), ekstrakt kojeg slada je back ekstrakt? zna li netko?

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » čet vel 10, 2011 10:41 am

zlokobni je napisao/la:i sad naglo digresija: da li se itko zapitao (nisam naisao na raspravu o tome), ekstrakt kojeg slada je back ekstrakt? zna li netko?
Ječmenog. Piše na kanisteru.
Muškarac bez brkova je kao pivo bez alkohola.

Odgovori