hop oils

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri ožu 01, 2017 7:01 am

slawoner je napisao/la:trebamo se prebaciti na odgorčene listove hmelja!
https://ychhops.com/hop-products/cryo-hops
moje jedino prebacivanje je kat više u ludari (neće se gorran i poljo naslađivati mojim budalaštinama) :D

No opet kad bolje ne razmislim ja sam ZA :hmelj: :hmelj: :hmelj:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri ožu 01, 2017 8:45 am

It is a high-quality, low-alpha product which retains variety-specific aroma and flavor characteristics and can be derived from any hop brand. The result is an enticing Northwest twist on traditional low-alpha, noble hops.
Ne znam sto je tebe tu privuklo..
LupuLN2 je prava stvar u tom cryo postupku.. Ovo je ostatak..
slika

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » sri ožu 01, 2017 9:36 am

grga-osijek je napisao/la:
slawoner je napisao/la:trebamo se prebaciti na odgorčene listove hmelja!
https://ychhops.com/hop-products/cryo-hops
moje jedino prebacivanje je kat više u ludari (neće se gorran i poljo naslađivati mojim budalaštinama) :D

No opet kad bolje ne razmislim ja sam ZA :hmelj: :hmelj: :hmelj:
Ja Grga prijatelju uzivam u tvojim budalastinama nikako da se nasladujem ,
i zeljno ocekujam nove.
Nisam ja GoRRan :P

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri ožu 01, 2017 10:27 am

Poljo je napisao/la:
It is a high-quality, low-alpha product which retains variety-specific aroma and flavor characteristics and can be derived from any hop brand. The result is an enticing Northwest twist on traditional low-alpha, noble hops.
Ne znam sto je tebe tu privuklo..
LupuLN2 je prava stvar u tom cryo postupku.. Ovo je ostatak..
Iskreno nisam ni pogledao link,
Ja sam ZA :hmelj: :hmelj: :hmelj:

Ali kad bolje promislim neki jastuk za ugodan san :idea: ma probati ću i to makar crko. :loce:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri ožu 01, 2017 10:31 am

Za vikend se već u gardenu može probat Pale Ale sa tim LupuLN2-om.
Javim dojmove ako uspijem uhvatit :) Ugl, mogli bi i razradu ove tematike prebacit u temu koju je gavin otvorio :) da ne zatrpavamo uljarstvo temu :P
slika

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri ožu 01, 2017 10:52 am

Ma uljarstvo je mrtvo. Postoji maslinovo ulje a za to je GoRRan expert. :lol: :loce:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri ožu 01, 2017 12:44 pm

mislim da su zbog loših metoda i površnog ispitivanja-isprobavanja i zaključci takvi .prilično subjektivni ali večinom nezadovoljavajuči .
puno je razloga....zašto se spomine omjer 5ml/ 50L a ne 1/10 ili barem 2 ml/ 20l ( ili 5 gal što je mjera za sve recepte u craftu ). iz ovog možda proizlazi kriva količina aromatskog ulja a neki su očekivali i drugačiji -okus.
korištene su različite podloge-pive i ulja različitih hmeljeva ( koji imaju drugačije alfe i bete i štošta ).
je li ulje korišteno namjenski prema uputi proizvođača.postoje li gradacije tog ulja (tipa hypenol za getribe i dvotaktol za...) pa je razlika u koncentraciji .
///onaj back ekstrakt ječmenog slada s kojim smo kuhali, u pekarstvu se koristi u drugačijim omjerima nego ... mi ///
neko je spominjao sastav tog ulja ?! pa je spominjana glicerinska baza
:!: . u kojem omjeru "aktivne tvari " i ostaloga ?
nekak sumnjam u koncentraciju koja bi sa 1 ml ostavila značajnog traga u 5 L pive. a onda Ygor izvještava da več sa 2 ml/ nešto osječa umjetni okus.
zamislimo li proces kuhanja s tim uljima--- više ne treba mash tun sa ekstraktom slada-kratko kuhanje da se sterilizira-par kapi za gorčinu- za pola sata kad se ohladi- par kapi za aromu -- i došli smo do kutije u kojoj je kantica s extraktom,. kvaščić i ampulice s hmeljom. tako to rade velike pivovare i pekare jer im tehnologija nudi. rezultate svi dobro poznamo.

hvala na pažnji :hmelj: :pivo3:

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » sri ožu 01, 2017 2:25 pm

I meni je u startu bilo sumnjivo da bi 1ml bio dovoljan da se nešto postigne u 5 ili 10l piva. A što se tiče toga da nisu možda razne vrste u pitanju mislim da smo svi uzeli na istom mjestu pa je onda vjerojatno riječ o istom proizvodu.

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » sri ožu 01, 2017 3:25 pm

Tuff Gong je napisao/la:I meni je u startu bilo sumnjivo da bi 1ml bio dovoljan da se nešto postigne u 5 ili 10l piva. ...
Ne znam jesi li proučavao deklaracije pojedinih sorti hmelja i sadržaje ulja koji su karakteristični za te sorte. Evo recimo primjer za Amaillo :

https://ychhops.com/varieties/amarillo-brand-vgxp01

Kaže da ovisno o godini i/ili uvjetima ima od 1 do 2,3 mL ulja po 100 grama.
Ako uzmemo neku sredinu od 1,5 mL i pretpostavimo da se homebrewerskim metodama dry-hopanja ne može postići baš potpuna ekstrakcija i da na kraju imamo 1 mL otopljeno u pivu poslije dry-hop-a. A 100 grama dry-hop Amarilla na 10 litara se itekako osjeti.


.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri ožu 01, 2017 3:53 pm

Ovdje pretpostavljaš da to ulje u bočici sadrži 100% aroma ulja iz hmelja. Taj podatak nisam uspio naći na deklaracijama ulja, ali dam se okladit da nije točan.
slika

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » sri ožu 01, 2017 3:57 pm

Poljo je napisao/la:Ovdje pretpostavljaš da to ulje u bočici sadrži 100% aroma ulja iz hmelja. Taj podatak nisam uspio naći na deklaracijama ulja, ali dam se okladit da nije točan.
Slažem se. Mnogo još oko toga imamo nepoznanica i prostora za eksperimentiranje.

.

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » sri ožu 01, 2017 8:19 pm

Ali šta reći kad staviš 2ml na 1 litru i ne osjetiš skoro pa ništa...? A kažu za početak je dovoljno 1ml na 10l.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri ožu 01, 2017 9:30 pm

Tuff Gong je napisao/la:Ali šta reći kad staviš 2ml na 1 litru i ne osjetiš skoro pa ništa...? A kažu za početak je dovoljno 1ml na 10l.
ovo mi je skroz nevjerojatno no dobro. Na druzenju UPP-a smo pili jedno pivo koje je bilo odlično i fino zahmeljeno u aromi, da bi nas na kraju balade dotični pivar popišao i rekao kako je aroma u pivu iz ulja...A arome je bilo na pretek kao i kod pantelija na druženju čije je pivo pucalo od arome isto korigirano uljem... nešto ne radite dobro.

Proizvođač također kaze da ulje mora odmoriti u pivu minimalno 24 sata... ti si vjerojatno tu litricu pio odmah. Radio sam sa cascade uljem koje mi je na probu dao Ygor - stavio sam 5ml na keg i bilo je jako fino. S EKG-om nisam zadovoljan, jos cu probati citru i cini mi se da imaju i amarilo i nelson...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » sri ožu 01, 2017 10:19 pm

ja sam probao grgino pivo "zahmeljeno" uljem i odusevio se. cascade puno bolji od citre. uglavnom, dok ne probam sam necu nista pricati jer nemam iskustvo iz prve ruke.

na kraju fermentacije, a za vrijeme cold crasha cu tresnuti bocicu na 70l pa cemo vidjeti. kad dodje vrijeme za to. trenutno je APA, IPA ili bilo sto izmedju daleko od planiranog.

T0M
Postovi: 208
Pridružen/a: ned ožu 10, 2013 11:41 am
Lokacija: Lug Poznanovecki

Post Postao/la T0M » sri ožu 01, 2017 10:23 pm

slawoner je napisao/la: nešto ne radite dobro.
Ne znam sta se tu ima ne radit dobro.
Stavio sam 1ml ulja i to prelio s 5l pive u bottling bucket. Nakon 2 dana je flasirano sa secerom. Stajalo je 7 dana da se zgazira i nakon toga isprobano.

Mozda ulje drugacije reagira kad se radi refermentacija u boci.
Trebao sam staviti i u keg, pa da vidim razliku.

Odgovori