Ne vidim vrenje na vrenjaci

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la Puyol » uto vel 07, 2017 1:30 pm

Ppzdrav ekipa, eto ja kupio grainfather i skuhao svoje prve 3 ture pive. Prvi lager, poceo vrenje (vidljivo na vrenjaci) nakon 3-4 dana od kuhanja. I mislim da sam s njim ok.

E sad, druge dvije ture sam skuhao u istom danu, obje ipe (razliciti hmrlj), i sad je proslo vec 3 dana od kuhanja, nema ni mjehurica. Jedna tura, poklopac je nabreknuo kao i osjetio se miris hmelja ovih dana, na drugom fermentoru poklopac nije nabreknuo, ali danas kao da sam osjetio hmelj...

Kvasac mi je bio na podrumskoj (12-15°c) temperaturi a ne u fridzu. Kvasac je mangrove jasks iz vrecice.

Sad su mi ti ale fermentori na sobnoj temperaturi, izmedju 18 i 22. °c

Fermentori su plasticni i dobro drze, jedino je mozda vrenjaca u ova dva druga isla lakse nego u lager, pa ne znam jel pusta il ne pusta.

Je li sve u redu, i sto mi je ciniti? Hvala.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto vel 07, 2017 2:16 pm

Šta da radiš sada- ništa.
Sve će to biti kako -tako pitko.
Ubuduće ti nije na odmet rehidrirati kvasac prije ubacivanja u ferm i držati ga u hladnjaku.
Kante možeš provjeriti jeli dihtaju na način da probaš puhnuti kroz vrenjaču (normalno prije nego usipaš pivovinu) pa ako napinje poklopac znači da brtvi i vrenjača i poklopac. Možeš i nasuti u vrenjaču sterilne tekućine pa lagano pritiskati poklopac da vidiš jel radi vrenjača.
Inače 3 mrtva dana po meni je mnogo. Probaj izbjegavati takve oscilacije temperature kod fermentacije (4 stupnja nije baš neki razuman okvir).
Probaj ih ogrnuti sa nečim prije nego temp. počne padati (18-22).
Jesi li ohladenu sladovinu malo obogatio kisikom- areirao ?
Mnogo , mnogo pitanja a podataka malo zato ti ne preostaje ništa drugo nego otvoriti pivo i nazdraviti.
Ako ne krene do sutra pogledaj pod poklopac slikaj pomiriši . Fermentacija se čuje, vidi i njuši-osjeti.
Kako bi rekao kolega Nenad : "Ma sve će to biti uredu" :hmelj: :pivo3:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » uto vel 07, 2017 2:16 pm

Mjehurici ti nisu jedini znak fermentacije.
Otvori malo poklopac i vidi dal se stvorio krausen, to ti je jasan znak.
Al sve ti ovisi o masu cimbenika, dal si dobro aerirao, na kojoj temp si pitchao kvasac, koji kvasac si koristio, mozda stvarno imas negdje da ti dihta fermentator...moj savjet, lagano podigni jedan rub i vidi dal je nastao krausen.
Ako koristis onu vrenjacu 3-dijelnu, moze ti bit da si premalo vode ili rakije stavio pa co2 slobodno izlazi (meni se to dogodilo)
Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto vel 07, 2017 2:26 pm

Hidrometar, i izmjeri SG. Jedini pravi pokazatelj statusa fermentacije.
Aktivnost vrenjace ili krauzen ne znace nista.
slika

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » uto vel 07, 2017 2:58 pm

To što kaže Poljo a za brzu provjeru otvori malo fermentor i udahni kroz nos, ako te ugrizu isparavanja dobro je.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Puyol » uto vel 07, 2017 11:29 pm

Hvala na svim informacijama i prijedlozima, nov sam u pivarstvu pa nisam prepedantan jos. Ali cu postat.

Uglavnom, prva tura koju sam radio je imala og 1.056, sad je (znaci 3 dana nakon kuhanja) 1.036.

Druga tura je imala og 1.050, sad je na 1.010.

To bi znacilo da sam na dobrom putu.


Btw, prva piva kaj sam kuhao je lager, prije tocno tjedan dan. Nisam koristio nikakve aplikacije i imala je og samo 1.036, sad je na 1.010. ona je na nekih 13-14°c konstantno.

I probao sam sve te pive, nijedna nije kisela, i sve imaju dobru aromu i miris. Tak da valjda ce bit sve ok, nadam se.

Kvasci za ove dvije ipe su razliciti, oba su mangrove jacks, ali ova kaj sporije fermentira je west coast, a ova brza je neki drugi, ne znam sad napamet, ali je za ale.

Temperatura je unutar 3 stupnja, jer su mi fermentori u sobi, nisam jos komore napravio, jos sam amater. Ali budem uskoro.

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la ninoid » uto vel 06, 2018 1:35 pm

Pivo od pivskog kompleta 24 sata nema aktivnosti vrenjače.
Kada sam ga malo promućkao počelo je izbijati ispod čepa i iz vrenjače i šištati na sve strane. Iza toga vrenjača počela bublati i sada bubla bez problema već satima.
Čitao sam da taj kvasac što dođe u komletu bude loš i star pa sam htio ubaciti novi S-04, ali sada neću.

Fermenter mi je pun oko 70%. Da li je moguće da se plin skupljao u praznom prostoru pa zato nije izlazio na vrenjaču? Inače, koristim bocu od pletenke za vino 30L sa gumenim čepom.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la Toples » uto vel 06, 2018 1:48 pm

ninoid je napisao/la:
uto vel 06, 2018 1:35 pm
Pivo od pivskog kompleta 24 sata nema aktivnosti vrenjače.
Kada sam ga malo promućkao počelo je izbijati ispod čepa i iz vrenjače i šištati na sve strane. Iza toga vrenjača počela bublati i sada bubla bez problema već satima.
Čitao sam da taj kvasac što dođe u komletu bude loš i star pa sam htio ubaciti novi S-04, ali sada neću.

Fermenter mi je pun oko 70%. Da li je moguće da se plin skupljao u praznom prostoru pa zato nije izlazio na vrenjaču? Inače, koristim bocu od pletenke za vino 30L sa gumenim čepom.

dovoljno je da imaš amlu rupicu bilo gdje pa da ti ne radi vrenjača. Ja se ne uzrujavam oko toga previše iako pokušavam nariktati vrenjaču svaki put. Ako koristiš plastiku onda skužiš da se poklopac napuše, i kad ga stisneš mejhurići idu kroz vrenjaču
save a tree - drink beer

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la ninoid » uto vel 06, 2018 1:57 pm

Taman kada sam se pohvalio da je proradilo, opet stalo.
Neču dirati ništa barem tjedan dana pa ću mjeriti FG. Malo mi je nezgodno uzeti uzorak jer nema pipe.

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la ninoid » uto vel 06, 2018 2:01 pm

Inače, samoljepljivi termometar na fermenteru pokazuje 3% više od onoga 10 cm od fermentera pa i bih i po tome zaključio da se sve normalno odvija, ali na vrenjaču ne baca niti se osjeti bilo kakav miris kod čepa.

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la ninoid » uto vel 06, 2018 6:20 pm

Može li talog na površini (vjerojatno će pasti na dno kada završi fermentacija) braniti plinovima da izlaze van prema vrenjači?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la Toples » uto vel 06, 2018 6:42 pm

ako pivo radi, talog na površini ti je kvasac :lol:
save a tree - drink beer

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la ninoid » uto vel 06, 2018 10:11 pm

Ne mogu sa sigurnošću reći da li radi jer vrenjača ne radi. ostaviti ću ga tjedan dana pa ću mjeriti FG.

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la ninoid » uto vel 06, 2018 10:38 pm

Uh. Izgleda da sam samo bio nestrpljiv. Počela je aktivnost u vrenjači. Radi!

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la EsArt » sri vel 07, 2018 11:53 pm

ninoid je napisao/la:
uto vel 06, 2018 10:38 pm
Uh. Izgleda da sam samo bio nestrpljiv. Počela je aktivnost u vrenjači. Radi!
ma ja sam odradio dva fermentiranja u plastičnim posudama di baš i nije poklopac dihtao kako treba ali su obje posude bile u komori na 18 C i obje su imale vrenjače koje nisu radile ali je sve odradilo kako valja ,cuo sam da neki ni ne stavljaju vrenjače na poklopce ,samo kao pokriju posudu ...vrag si ga neka
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori