masivni krausen

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

masivni krausen

Post Postao/la slawoner » sub pro 17, 2016 11:51 am

zanimaju me poencijalni razlozi za pojavu premasivnog krausena...znaci krausen je toliki da je izbio poklopac fermentora i iskipio van brutalno! ja ga gledam i on se stvara takvom brzinom da izgleda kao da kipi mlijeko! u drugom fermentoru dodan samo prvi naljevak-stvorio se krauzen od metra!znaci 250L piva u fermentoru od 650L , a krausen do čepa!...nije overpitchano, kvasac us05, temp.fer.-17c

????
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub pro 17, 2016 1:43 pm

zanimljivo i rijetko ovak brutalno.!
zamišljam da to može biti povezano sa friškim kvascem , dobrom aeracijom, proteinima u sladovini-iznimno puno ili prot rest ali sigurno odlična prihrana kvasca dušičnim (? ) spojevima koji su rezultat dobrog ritma i temp. ukomljavanja...
najčešče mi je nejasno kakvi bi tlačni uvjeti u fermentoru pasali kvascu za pojedini slučaj. da li otvorena ferm ili "veči tlak " dužom blow off cjevi :?
veliš da je izbio poklopac ! objasni ! jel imaš odušak ?
više možeš zaključiti sam prema receptu i mash profilu- postupku , sirovinama ....

čekam , čitam ..

:hmelj:

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sub pro 17, 2016 2:16 pm

poklopci zabrtvljeni stretch folijom +vrenjaca...uvijek dobro funkcioniralo.

nego,zadnja 3 sata citam i trazim uzrok... jedina promjena na ova dva fermentora je upotreba starsana...do sada bio izosan pa vrela voda. Citam da starsan sadrzi nutrijent za kvasac,a ja za dezinfekciju 650 litarskog fermentora koristim pozamasnu kolicinu koju prema uputstvima nisam ispirao... takoder okusom osjetim jednu suptilnu dozu kiselosti u tom pivu...nije inficirano nego onako blaaaago vockasto kisi...

dali je moguce da se kvasac 'nahranio' starsanom pa podivljao? i dali je moguce da je tu laaaganu kiselu notu povukao od prevelike kolicine neispranog starsana?
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub pro 17, 2016 2:28 pm

ok , nisi ispirao ali si iscjedio . kolko je moglo ostati= možda 0,5 dcl ili ? blaga kiselost je povezana sa sirovinama i burnom ferm . da se znalo :wink: , temp ferm između 15 i 16 je mogla ublažiti stvar . Grga je" stavio "puno veču količini SSa . pričekajmo njega ... Ž
novih sirovina - slad nema ?

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sub pro 17, 2016 2:35 pm

ma mozda ga i nisam iscijedio...ne znam vise ...ostane puno njega na plastu fermentora...jel moguce da se nahranio starsanom?... kiselost zbog prebrze fermentacije?...sirovine sve standardno, samo je starsan jedina promijena... :?
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub pro 17, 2016 3:35 pm

http://www.brewersfriend.com/forum/thre ... bbles.702/

moguće da je to to ali svejedno me čudi intenzitet akcije

:hmelj: :pivo3:

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sub pro 17, 2016 5:32 pm

nemam pojma...eno ga kipi jos uvijek a ruknuo sam 3 pune gajbe na poklopac i svejedno ga je diglo (?!)... ne mogu vjerovati da jje tako intenzivno. sutra cemo gubitke zbrajati :lol: ako se sve skupa ne inficira... a mozda sve i je rezultat neke infekcije...iako nema okus inficiranog piva
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sub pro 17, 2016 8:49 pm

hmm... dosta zanimljivo i poučno ako je u pitanju SS.
Osobno sam mišljenja da si sjebo pivo s nečim drugim čim spominješ nekakve suptilne vočno-kiselkaste note.
Moje iskustvo sa SS je oduševljavajuće . Koristim samo njega i ništa drugo bez ikakvih infekcija. Nikad nisam ispirao a namjerno sam a ponekad i nepažnjom dizao i koncentraciju.
Sad poveznica sa tvojom pričom je da sam napunio keg stoutom u kojem mi je ostalo 1,5-2 dl SS. Znači oko 1 posto ukupne zapremine kega( pivo +SS). Kod tebe bi to bilo oko 2,5 litre SS što sigurno nije slučaj. Pošto nisam mjerio FG (kao i inače) ne znam jel moguče da je SS pokrenuo naknadnu ferm. u kegu. Činjenica je da mi se pivo kod istakanja pjenilo u količini na koju nisam navikao. No nakon 4-5 litara pjene se sve stabiliziralo i pijem jedno od boljih nektara u životu. Pokušavam otkriti SS u okusu no iskustva baš nemam a ko za qujac prvi put sam radio dio kegiran sa M44 a dio flaširan sa 05. Kad bih znao da je pivo ovako dobro radi SS a ne M44 počeo bih ga redovno koristiti

:lol:

PS još malo o SS . Nakon što popijem pivo iz flip top boca (koje jedino koristim uz kegove) isperem boce odmah nasprejam SS om i začepim. Prije novog punjenja samo promučkam SS u njima i stavim na stalak za cijeđenje. Nikad brže nikad laše , nikad klorofenola ni ludi gljiva)
Šafrane da si mi bliže :roll: :lol:

:hmelj: :zivjeli2:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sub pro 17, 2016 9:33 pm

starsan je jedino sto je drugacije u ova dva fermentora... :roll:
ne znam kakva to infekcija moze uzrokovati 300 litara krauzena koji dize poklopac na kojem su 3 pune gajbe?!... ja sam zbunjen skroz
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sub pro 17, 2016 10:41 pm

nuklearna infekcija :lol:
Šalu sa strane , pomoći ti ne znam a hto bih. Želio bih da sve protekne u najboljoj mogucoj mjeri . No kako u životu obično biva -kako bude biti će-
Živio i objavi ishod. :hmelj: :pivo3:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned pro 18, 2016 1:55 am

ne preostaje drugo nego napraviti test .
2 tikvice, sladovina i kvasac, iste količine u obje , jedna bez ss-a a druga sa ..
pazi sad --... može i treča.. druga ima ss kojem je pH manji od 3,5 a treča kojem je pH veči od 3,5 . temp 17 c i sjedi i gledaj

a je to :hmelj: :zivjeli2: ćuk ćuk

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » ned pro 18, 2016 2:20 am

:pivo3:
da li ti je prilikom kuhanja Hot break bio jednako odrađen kao i inače.?

dvaput radi lošeg i sporog plamena u prvoj polovici kuhanja
meni je protein
ostao slobodan... nije se vezao.....
... imo sam mutljagu....
krausen je bio veliki...
dugo nije padao...
al se kasnije ...
Pivo !
stajanjem...
izbistriooo....
:zivjeli2: :zivjeli2:
Pivo teče bubrezi se liječe !

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » ned pro 18, 2016 9:43 am

Star-san sigurno nije u pitanju, nego jesi li siguran da nema previše kvasca?
Ovo što si opisao se dešavalo ljudima samo kada su radili naljev na prošlu turu.

Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

Post Postao/la Saša » ned pro 18, 2016 12:24 pm

???
wtf.

Dakle sigurno je riječ o preburnoj reakciji fermentacije :lol:

Neznam baš dali bi sredstvo za dezinfekciju pomoglo kvascu da 'poludi'. To mi zvuči malo nelogično. Mislim da je rješenje pitanja na tvoj odgovor u nečem drugom generalno gledajući i promišljajući iz stanovišta čitača. Svakako nam otkriv zašto no vjerovat ću na infekciju ili preveliku količinu kvasca.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » ned pro 18, 2016 12:46 pm

Kvasac uvijek vadimo van, ispiremo, čistimo... imamo tocno mjericu koja ide po fermentoru - nikad nismo imali ovakvih problema! Ne znam kakva infekcija moze napraviti to što nam se dogodilo, a da ne utjece na okus piva... Danas bio u pivovari, pregledao sve, jos kipi van - izvadio uzorak piva na kontrolnu pipu - pivo okusom ok, ona neka lagana 'kiselost' se sad gotovo ni ne osjeti... NEMAM POJMA!! tapkam u mraku jer sve radimo 'serijski' jedina promijenjena varijabla je taj starsan i to bas na oba fermentora... Kazu da kvasac uzima starsan kao sredstvo prihrane... ne znam... evo to izgleda ovako ( danas!, jucer je bilo puno gore)

slika
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Odgovori