Sifon

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Sifon

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » sri pro 07, 2016 3:37 pm

Pitanje...posto sam nov u svemu ovome. Za prebacivanje u sekundar ili u jedini fermentator koji mi ima spinicu za punjenje, dali bi mogao koristiti ovako jednu stvar.

http://ace.imageg.net/graphics/product_ ... 3674dt.jpg

Znaci onaj obican rucni sifon za bengu. Mislim da je sve u redu s time, naravno malo ga operem ali se zelim posavjetovat sa iskusnijima prvo.
Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » sri pro 07, 2016 4:30 pm

Ovo ti je zakon za takve stvari:
http://www.svezapivo.hr/proizvod/49

koske
Postovi: 65
Pridružen/a: čet svi 12, 2016 8:05 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la koske » sri pro 07, 2016 6:09 pm

Sifon iz SZP je prava stvar, nećeš požaliti.
Pozdrav

Koske

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri pro 07, 2016 10:23 pm

Zao mi je sto ni ja ne mogu dati konstruktivan odgovor na pitanje o sifonu sa slike.
Ja sam od njega odustao najvise zbog straha oko dobre dezinfekcije istog.

Za rodjendan prije 6. kuhanja sam dobio sifon starter iz SZP sa kojim sam prezadovoljan i mislim da se isplati izdvojit tih 140 i nesto kuna.
slika

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » čet pro 08, 2016 8:19 am

Sve je to lijepo i divno al 140kn nije malo, plus postarina. Cak ga na ebayu mogu uzet za cirka 50kn. Al pitam za ovo cudo jer takvo imam doma, nekoristeno, zapakirano.
Teoretski, kad bih ga dobro dezinficirao, moglo bi posluzit jel?
Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » čet pro 08, 2016 8:23 am

Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la gnomix » čet pro 08, 2016 8:49 am

Ja sam u nekom trenu gledao takav sifon (ovaj prvi) da bi isto zamjenio ovaj iz SZP, zbog velike razlike u cijeni.
Pitanje je koliko pivo dolazi u kontakt sa zrakom da se minimalno oksidira. Ovaj iz SZP kada jednom krene, više praktički nema kontakta sa zrakom dok ne dođe u drugu posudu. Za ove jeftine nisam baš ziher.
Drugo pitanje je što vjerojatno plastika nije za prehrambene svrhe.

Tak da sam na kraju kupio eto već drugi iz SZP. Potraje taj komad opreme, a zbilja olakšava život.

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » čet pro 08, 2016 8:53 am

gnomix je napisao/la:Ja sam u nekom trenu gledao takav sifon (ovaj prvi) da bi isto zamjenio ovaj iz SZP, zbog velike razlike u cijeni.
Pitanje je koliko pivo dolazi u kontakt sa zrakom da se minimalno oksidira. Ovaj iz SZP kada jednom krene, više praktički nema kontakta sa zrakom dok ne dođe u drugu posudu. Za ove jeftine nisam baš ziher.
Drugo pitanje je što vjerojatno plastika nije za prehrambene svrhe.

Tak da sam na kraju kupio eto već drugi iz SZP. Potraje taj komad opreme, a zbilja olakšava život.
Podpisujem! Isto sam imao tok misli.
Toliko je koristan i dobar da kad ga prvi puta budeš koristio neće ti biti žao tih novaca.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet pro 08, 2016 9:06 am

Pale sam-na-svijetu Ale je napisao/la:Teoretski, kad bih ga dobro dezinficirao, moglo bi posluzit jel?
Pa u teoriji da. Ako ga mozes dobro oprat i dezinficirat ne vidim zasto nebi radio. Samo izgleda da ga ovdje slabo ljudi koristi pa ne uspjevas bas dobit konkretan odgovor. Slicno/isto izgleda sifoner za vino u pevecu.
Inace, ja bi ovo rebrasto crijevo izbacio i stavio normalno prije koristenja.
slika

Avatar
DSV
Postovi: 164
Pridružen/a: čet vel 20, 2014 6:01 pm
Lokacija: Dubrava

Post Postao/la DSV » čet pro 08, 2016 9:18 am

Još kad bi ovaj mjeh mogao spojiti putem crijeva na cijev koja ide u pivu to bi bilo to. Tad piva ne bi išla u mijeh pa bi bilo sve lakše dezinficirati.
Kad san pijan svi vide a kad san žedan nevidi niko

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » čet pro 08, 2016 10:11 am

DSV je napisao/la:Još kad bi ovaj mjeh mogao spojiti putem crijeva na cijev koja ide u pivu to bi bilo to. Tad piva ne bi išla u mijeh pa bi bilo sve lakše dezinficirati.
mislim da po nekom osnovnom zakonu mehanike fluida ako bih drzao taj vrag u uspravnom polozaju i lagano krenuo sa stvaranjem podtlaka, kolicina pive koja bi otisla u mijeh bi bila zanemariva, mozda cak i 0.
Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » čet pro 08, 2016 10:13 am

jos da se badodam - za dezinfekciju, samo okrenem naopaku sustav i ulijem tekucinu za dezinfekciju, malo promuckam par min, uzmem 2 posude i par puta procirkuliram tekucinu iz jedne u drugu i obrnuto
Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » čet pro 08, 2016 11:34 am

samo rokaj za prvi put pa ces vidit kako ide...ak je ganc novo i steriliziras bit ce to ok pa ces vidit kolko je dobro il lose i odlucis se za kupnju nove il nastavis sa ovom... nerijetko je na forumu 100 baba kilavo dete (pritom ne mislim uvrijediti nikog ni iz ove teme ni ikoje druge) al se tak isto i mene popljuvalo na masu ideja koje zapravo funkcioniraju i bolje nego je zamisljeno :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » čet pro 08, 2016 12:46 pm

Koristio sam oba (ne mislim na ovaj iz SZP). Ovaj prvi i sad koristim i ok je, samo ne zaboravi odmah nakon korištenja oprat, jer ako ti se nekaj skori unutra, nećeš moć očistit. A ovaj drugi, manji ima mali protok tak da treba preko pola sata za pretočit 30+ litara i još se brzo raspadne.
Taj prvi prvo operem sredstvom za čišćenje pa onda sredstvom za dezinfekciju iznutra i izvana.

Odgovori