Prekarbonizirano pivo...sta sad?

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Prekarbonizirano pivo...sta sad?

Post Postao/la cilehr » uto stu 08, 2016 5:54 pm

Kuhao amber,og 1.060 primar tjedan dana,sekundar dva tjedna,fg 1.015 deset dana za redom i kod flasiranja zamutim barem 10g secera vise,tek kasnije skuzio. Znaci pivo nije pokvareno,ne smrdi,temp fermentacije kons. 18C. U boci vec 20 dana. Jednostavno ne mogu ga natocit u casu,kod otvaranja vulkancic...nista pretjerano jedno dva tri cm iznad boce. Moze li se spasit stvar.
Veselo!

Avatar
oleg13
Postovi: 98
Pridružen/a: pet sij 08, 2016 9:17 pm
Lokacija: Krk

Post Postao/la oleg13 » uto stu 08, 2016 9:01 pm

teorija glasi da ga ohladis cim vise (skoro do 0) i onda kad ga otvoris ne bi trebalo "vulkanizirat"...

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto stu 08, 2016 9:11 pm

da ohladi ga... ili ako nemas puno boca svakoj boci laaagano digneš čep otvaračem dok ne cujes ksssssss i onda natrag pod čepilicu pa ga samo stisten natrag
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » uto stu 08, 2016 9:24 pm

ono što me majstor pivar Poljo naučio je tzv dekompresija... uzmi i LAGANO nacni cep dok ne cujes pssss i dok pjenica ne pocne ic do cepa i onda pustis da se smiri...za 15ak min ponovis isto i jos jednom i jos par puta (broj ponavljanja odredi empirijski) i onda roknes u friđ i kad otpreš bit će kobog... ovo sa nulom ti nece sljakat ako si precero fest nego samo ako si mrvicu prečero :D

P.S.
sve zasluge idu Polji

P.P.S.
e jebatga sad vidim da je i slawoner to isto reko
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » uto stu 08, 2016 9:33 pm

Meni se jednom ista stvar dogodila. Svaki čep sam malo odignuo nekoliko puta tokom 2 dana. Na kraju se cijela šarža popila bez problema.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Re: Prekarbonizirano pivo...sta sad?

Post Postao/la mali badem » uto stu 08, 2016 9:36 pm

cilehr je napisao/la:Kuhao amber,og 1.060 primar tjedan dana,sekundar dva tjedna,fg 1.015 deset dana za redom i kod flasiranja zamutim barem 10g secera vise,tek kasnije skuzio. Znaci pivo nije pokvareno,ne smrdi,temp fermentacije kons. 18C. U boci vec 20 dana. Jednostavno ne mogu ga natocit u casu,kod otvaranja vulkancic...nista pretjerano jedno dva tri cm iznad boce. Moze li se spasit stvar.
na 20 l pive, 10 g šečera više je 0,5 g/l . to nebi trebalo napraviti razliku .. vulkančić ili ne !
--10 dana " za redom " si mjerio sekundar ?
--koliki fg je bio nakon primara ?
--koliko kvasca je bilo da je 1.060 odradio u tjedan dana - do kojeg fg ? ( temp od 18 c samo djelomično može objasniti brzinu )--
--u mladoj pivi se ne mora osjetiti greška u okusu manje iskusnom kušaću, tek su ovakvi znakovi upozorenje da se nastavlja fermentacija bez kontrole uzrokovana... nečim a potaknuta pretakanjem i šečerom...
:arrow:

--jel sumnjaš u čistoću flaša ? i način čišćenja .

olegova uputa je razumna ! skladišti na čim hladnijem da zaustaviš razvoj... ili potroši čim prije ,, ALI ostavi par komada za nauku da za par tjedana vidiš razliku ... u okusu i gaziranostii . potraži i topic - coca cola pjena tu na forumu.



:hmelj:

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Re: Prekarbonizirano pivo...sta sad?

Post Postao/la cilehr » uto stu 08, 2016 11:30 pm

1. Mislim da sam stavio 5g na pola litre koliko se sjećam,zašto toliko ne znam ni sam :oops: ustvari znam jer mi se nije dalo rastopit šećer nego sam pošto je tura od 15-16L idem ja to žličicom u boce...
2. OG mi je bio 1.060,mjeren s hidrometar iz sve za pivo.
Nakon 7 dana FG mi je 1.015, pretačem u sekundar mjernim svaki dan 10-ak dana i FG mi je uvijek 1.015.
3. U fermentoru se nalazilo na početku 20L sladovine (u staklenom demižonu od 25l),pretočeno u sekundar 16,6L,u bottling bucket 16L. Kvasac-Suhi kvasac Mangrove Jacks Liberty Bell Ale M36 1 vrećica.11g rehidrirana po upustvu.
4. Čišćenje odrađeno izosanom i isprano dva tri puta,boce zapečene u pećnici na 150c pola sata.
5. Nema coca cola pjene,otvorim jednu bocu,pustim par sekundi da vodoskok prođe,natočim u čašu i pjena je tu. video u prilogu :D

http://sendvid.com/75jxynex
Veselo!

Avatar
DSV
Postovi: 164
Pridružen/a: čet vel 20, 2014 6:01 pm
Lokacija: Dubrava

Post Postao/la DSV » sri stu 09, 2016 4:42 am

@ 0:20 NEEEEEEEEEEEEEEE :o :( :cry:
Kad san pijan svi vide a kad san žedan nevidi niko

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri stu 09, 2016 7:47 am

To što su ti rekli slawoner i sharky.
Samo 1 odzračivanje ti neće puno baš pomoć.
Tim postupkom ispustiš stlačeni co2 u vrhu boce. Nakon toga pivi treba neko vrijeme da co2 sabijen u pivi ponovno popuni taj prostor gore.
Iz mog iskustva postupak je potrebno ponovit 5-6 puta, ili dok ne vidiš da se na ispuštanje co2 više ne diže pjena.
Hlađenjem pive samo omogučuješ tekućini da otopi u sebi više co2 što će smanjiti ali ne i riješiti problem.

Inaće, izmjeri si FG iz flaše koja ima taj problem. Rekao bi da je stupanj-2 niži od izmjerenog FGa.
U razgovoru s jednim pivarom došao sam do zaključka da je problem vjerojatno u tome da kvasci prerano flokuliraju i ostave još fermentabilinih stvari iza sebe.
Kad dodaš šećer za karbonizaciju, oni se podignu, pojedu taj šećer pa skuže da ima tu još nešta.
Moj dojam je da i kvasci sa dna boce kroz duže vrijeme uspiju još nešta od toga riješit i dodatno pojačat karbonizaciju.

Rješenje problema bilo bi da kod prebacivanja u sekundar dodaš malo šećera, kao da flaširaš. Da potakneš kvasac da riješi večinu tih šećera prije nego piva dospije u boce.
A i preporučio bi da se nakon 2 tjedna u bocama piva prebaci na hladnije mjesto s ciljem svođenja aktivnosti kvasca s dna boce na minimum.
:zivjeli: :hmelj:
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri stu 09, 2016 7:51 am

Evo i video objašnjenje dekarbonizacije:

https://www.youtube.com/watch?v=itrjDXPKEGw
slika

Luksa
Postovi: 34
Pridružen/a: pon lis 31, 2016 4:45 pm
Lokacija: Cavtat

Post Postao/la Luksa » sri stu 09, 2016 9:33 am

pocetnik sam i ovim postom necu puno pomoci ali... ako je nakon tjedan dana fermentacije u primaru na konstantnih 18 stupnjeva FG 1.015, zar nije trebalo pustiti još neko vrijeme da stoji u primaru? Mozda bi se FG jos spustio. U sekundar ipak pretaces vrlo malo kvasca koji pluta po pivu? Molim vas ispravite me ako grijesim.

Sad kad je pivo u bocama ne znam nista vise od onoga sto je vec napisano :?:
manje priče, više kuhanja

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri stu 09, 2016 9:40 am

Ako je par dana isti FG obično to znači da se neće više ni spustit. Osim ako je zapela fermentacija pa ju treba nekako pokrenut.
slika

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Post Postao/la cilehr » sri stu 09, 2016 9:41 am

Luksa je napisao/la:pocetnik sam i ovim postom necu puno pomoci ali... ako je nakon tjedan dana fermentacije u primaru na konstantnih 18 stupnjeva FG 1.015, zar nije trebalo pustiti još neko vrijeme da stoji u primaru? Mozda bi se FG jos spustio. U sekundar ipak pretaces vrlo malo kvasca koji pluta po pivu? Molim vas ispravite me ako grijesim.

Sad kad je pivo u bocama ne znam nista vise od onoga sto je vec napisano :?:
Po beersmithu treba biti 1.015,tako da to nije problem,to znaci da sam dobro odradio posao,iskoriativos mi je bila 73% sto je super,tocno po tablici.
Veselo!

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Post Postao/la cilehr » sri stu 09, 2016 9:44 am

Poljo je napisao/la:

Inaće, izmjeri si FG iz flaše koja ima taj problem. Rekao bi da je stupanj-2 niži od izmjerenog FGa.
Ne da ima dva,vec 5. Fg u flasama je 1.010.
Veselo!

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sri stu 09, 2016 10:03 am

cilehr je napisao/la:
Poljo je napisao/la:

Inaće, izmjeri si FG iz flaše koja ima taj problem. Rekao bi da je stupanj-2 niži od izmjerenog FGa.
Ne da ima dva,vec 5. Fg u flasama je 1.010.
to si mjerio nakon što si ga ostavio preko noći da izađe co2 sav van?
save a tree - drink beer

Odgovori