Pivo s domaćim hmeljem

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
mbed
Postovi: 259
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Post Postao/la mbed » čet ruj 01, 2016 2:50 pm

Pa ubaci onda pol kile na 0 min :lol:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet ruj 01, 2016 2:58 pm

Lupi manju sarzu.
I nabij ju kak si zamislio prvotno.
Ako bude pregorka salji meni cijelu sarzu :D
Ako bude super skaliraj na vecu sarzu uz eventualne dorade :zivjeli:
slika

Avatar
Kob
Postovi: 10
Pridružen/a: ned tra 24, 2016 7:32 pm
Lokacija: Slavonski Šamac

Post Postao/la Kob » pet ruj 02, 2016 12:39 pm

Vijest nije najnovija al čini mi se da će porasti broj uzgajivača domaćeg hmelja
Craft beer fans face squeeze with hops in short supply :shock:

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » pet ruj 02, 2016 1:16 pm

Page not found

Ćika Roso
Postovi: 31
Pridružen/a: čet vel 25, 2016 1:59 pm
Lokacija: SB/ZG

Post Postao/la Ćika Roso » pet ruj 02, 2016 1:22 pm


Avatar
Kob
Postovi: 10
Pridružen/a: ned tra 24, 2016 7:32 pm
Lokacija: Slavonski Šamac

Post Postao/la Kob » pet ruj 02, 2016 1:33 pm

Tnx ćika Roso :wink:

Ćika Roso
Postovi: 31
Pridružen/a: čet vel 25, 2016 1:59 pm
Lokacija: SB/ZG

Post Postao/la Ćika Roso » pet ruj 02, 2016 2:12 pm

:zivjeli2:

kiki
Postovi: 381
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 12:53 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la kiki » sub ruj 03, 2016 5:04 am

Odličan linak Ćika Roso! Nego zahvaljući uvaženom kolegi i dragom prijatelju Donu i ja ću ove godine već imati prvi urod iako mi je Don Donirao reznice tek na Osječkom druženju. Oduševljen sam urodom i uspjehom roda. Raste ko mutaf! Zanimljivo je da i pokraj svog od alergije balavog nosa, osjetim šmek cascade-a. PRE dobro! Vrlo vjerojatno da ću ga isprobati na jednoj maloj šarži od tak možda 50litara pa ako baš ne uspije a ništa, morat ću popit. Možda, al samo možda, sačuvam koju bocu za naš DJ Festival. Eto...
I da, još jednom fala ovoj forumskoj zajebnici. Bez vas ništa. S vama SVE!
I may be a vegan but i still eat pussy

http://bogbogova.blogspot.hr/

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned ruj 04, 2016 12:08 am

kiki je napisao/la:Odličan linak Ćika Roso! Nego zahvaljući uvaženom kolegi i dragom prijatelju Donu i ja ću ove godine već imati prvi urod iako mi je Don Donirao reznice tek na Osječkom druženju. Oduševljen sam urodom i uspjehom roda. Raste ko mutaf! Zanimljivo je da i pokraj svog od alergije balavog nosa, osjetim šmek cascade-a. PRE dobro! Vrlo vjerojatno da ću ga isprobati na jednoj maloj šarži od tak možda 50litara pa ako baš ne uspije a ništa, morat ću popit. Možda, al samo možda, sačuvam koju bocu za naš DJ Festival. Eto...
I da, još jednom fala ovoj forumskoj zajebnici. Bez vas ništa. S vama SVE!
Mora bit' bolji od "kupovnog". Em je nesumporen, a mlađeg (friškijeg) nećeš nikad nigdje kupit'.
Samo ga dobro osuši odmah nakon berbe, jer se za dva tjedna upljesnjivi, pogotovo u plastičnoj vrečici.
A negdje sam našao da je tip odmah iz berbe puknuo Cascade u kotao, i da nikad nije bio bolji, pa sam i ja to napravio pretprošle godine, i nisam se prevario :)

:hmelj:
:hmelj:
:hmelj:
:hmelj:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
silver71
Postovi: 24
Pridružen/a: sri ruj 25, 2019 5:15 pm
Lokacija: Opuzen

Re:

Post Postao/la silver71 » pon ruj 30, 2019 12:41 am

Don Genovese je napisao/la:
sri kol 31, 2016 9:24 pm
Ja parom ne bih ni minutu, tj. uopće. Tinkturu da, čistim alkoholom (70%), ne volim miris rakiještine u pivi.
Uzgajivači uglavnom ne (koliko znam), ali otkupljivači hmelja (prva ruka-trgovci) sumpore hmelj prije prepakiravanja bala od 35 kg u manje, radi "dezinfekcije".
70% alkohol, kakav se recimo koristi za sapune, valja znati da je denaturiran i ima ione srebra, pa to nije pametno za sterilizaciju šišarica.

Šišarice se međutim lijepo steriliziraju u autoklavu. Autoklav - uređaj za medicinsku sterilizaciju instrumenata.

Ako nemate takav doma, ima svaka vaša ambulanta, pa lijepo teti doktorici ili medicinskoj sestri skuhajte jedan klasični stout s okusom kave i imat ćete svoj privatni autoklav kad vam zatreba.

P.S. autoklav može poslužiti i za sušenje, naravno ako u ambulanti ima takav s naprednijim funkcijama, iako po izlasku iz autoklava u dodiru sa zrakom, vlaga će se opet vratiti za cca 5%, pa ne stavljajte u plastiku, nego u staklo, koje je prethodno naravno isto tako sterilizirano, preporučam staklenku sa twist-off čepom.

Za one koji puno čitaju po forumu, naići će i na male tajne velikih majstora - brewmastera Grge, koji koristi CROWN mlinac za kavu...just in case...ako želite pažljivije dozirati, u miligram...lakše je dozirati u prahu.

Za one koji rade otopine, dobro je znati da se razbijanje staničnih ovojnica i izdvajanje sastojaka može postići i na jeftniji način - ultrazvučnom ekstrakcijom. Kako napraviti ultravučni ekstraktor, kad i ako stignem u DIY postam, svoj sam napravio (profi košta par soma kuna) od scavenginga kadice u kojoj babe namaču papke...(svoj prvi sam na njukalu našao po 50 kuna), to rastavite i elektro dio prilagodite nekoj manjoj posudi i to je to. Dakle - ekstrakt ako želite raditi, prijedlog bi bio, nakon sterilizacije, ultrazvučna ekstrakcija u destiliranoj vodi.
St. Arnulf of Metz, pray for us !

Biosmart
Postovi: 1
Pridružen/a: sri ruj 07, 2022 6:58 pm

Re: Pivo s domaćim hmeljem

Post Postao/la Biosmart » čet ruj 08, 2022 3:55 pm

Autoklav koji razvija temperaturu 121 °C se nalazi ovdje:
https://biosmart.hr/enbio-s/

Manjih je dimenzija, a dolazi u dvije veličine. Cijene i druge karakteristike pogledajte na stranici.

Da se mene pita, ne bih riskirao uređaj (nije jeftin) sterilizacijom u autoklavu jer se ipak gubi garancija. Ali ako se mora bez obzira na to, razmislio bih o pakiranju šišarica u vrećice za sterilizaciju.
To bi trebalo smanjiti kontaminaciju uređaja, a šišarice ostaju sterilne sve dok se vrećica ne otvori.

MIslim da ovo ide uz napomenu, "ne pokušavajte ovo kod kuće" :)

Odgovori