back ekstrakt

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
juice
Postovi: 4
Pridružen/a: pet kol 19, 2016 9:41 am
Lokacija: Zagreb

back ekstrakt

Post Postao/la juice » pet kol 19, 2016 10:15 am

Vidim da većina vas koji kuhaju s ekstraktom kupuje Back Ekstrakt u Ireksu, ali nisam nigdje uspio pronaći kakav je to točno ekstrakt, da li je to isto što i Light/Pale LME ili postoji neka razlika s obzirom da je ipak u pitanju proizvod za pekarstvo :)

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet kol 19, 2016 12:32 pm

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... =werkplatz

boju možeš vidjeti gore iz primjera . to je ekstrakt ječmenog slada koji najviše koriste pekari. gustoće je ko hladni med. postupak je sasvim jednostavan i dobro je za prve pive i upoznavnjem sa opremom , hlađenjem , fermentac. uvjetima , vodom, hmeljenjem .....zbog boje moguće je kuhati samo tamnije pive.
karnister od 15kg je dovoljan za cca 90 l pive. nakon fermentacije FG ostaje za 2-3 boda viši od očekivanog.preporučujem kvasac s-05 , jer je ionako bogat sladni , voćni okus samog extr.

uživaj :hmelj: :pivo3:

ps. u ono vrijeme je back bio jedini izbor. do suhog se nije moglo osim na palete i sl :P

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pet kol 19, 2016 1:04 pm

Imam ja negdje kompletnu specifikaciju koju sam dobio u ireksu.. Ako ti treba mogu ju poskenirat. Ali nema bas pivarskih specifikacija tipa potencijal ili srm
slika

juice
Postovi: 4
Pridružen/a: pet kol 19, 2016 9:41 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la juice » pet kol 19, 2016 5:23 pm

Znači to bi valjda bio nešto tipa amber ekstrakt?

Već sam skuhao prvu turu s ekstraktom, tako da mi je postupak jasan. Koristio sam ove prave pivarske ekstrakte iz konzervi od 1,5 l (kombinirao sam pale i amber), ali ovaj Back je bitno jeftiniji pa me zato interesira da li postoji neka bitna razlika. Ima li smisla plaćati 80-90kn 1,5kg ekstrakta kada ga ovako dobijem za 30-tak?

Odgovori