Fermentacija nakon 7 dana

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon lip 27, 2016 2:04 pm

Ne znam u kojoj to literaturi nalazite da je fermentacija gotova nakon 3-4 dana kad vrenjača prestane bučkat.. :?:
slika

Avatar
Nana
Postovi: 10
Pridružen/a: pon tra 11, 2016 9:00 pm
Lokacija: Dugi Rat

Post Postao/la Nana » pon lip 27, 2016 2:10 pm

Poljo je napisao/la:Ne znam u kojoj to literaturi nalazite da je fermentacija gotova nakon 3-4 dana kad vrenjača prestane bučkat.. :?:
Ne kažemo da je gotova, samo pitam da li je ovakovo ponašanje uobičajeno?

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Post Postao/la Zlatko87 » pon lip 27, 2016 2:19 pm

Za vrijeme fermentacije jedan dio co2 ostane u pivi. Pošto mješate taj co2 izlazi van. Potpuno normalno. Kad završi burno vrenje prelazi na tiho vrenje kad na vrenjaču više ne izlazi co2
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon lip 27, 2016 2:36 pm

Poljo je napisao/la:Ne znam u kojoj to literaturi nalazite da je fermentacija gotova nakon 3-4 dana kad vrenjača prestane bučkat.. :?:
:wink: netreba ti literatura za ovo . i mi bi odfermali na 24-26 c a kak nebi kvasci . mahnitali su ko na Zrću . odkoktelali , odplesali, poprašili, špricnuli i ...pali. nakon 3-4 dana dušu ispustili.od šlamperaja.
sad slijedi buđenje i čuđenje - okusom . 25 c je previše , nepotrebno visoko.probati držati barem 17-19... u buduće
Ž :hmelj:

ps . mjeriti FG pa zaključiti. jedino mjerodavno je ako je postignut očekivani fg . puno mućkanja , seljenja i mješanja može ponaknuti drugu ferm - prema octu u kiselo . zato čim je gotovo po fg , na hlađenje- taloženje na dan - dva i u flaše

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » pon lip 27, 2016 4:56 pm

Vruće je pa kvasac divlja, meni je nekidan US-05 u 3-4 dana odradio fermentaciju na +25, tako da nema panike.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon lip 27, 2016 5:12 pm

Svarune , zašto tako :roll: ovo spada u kategoriju "slučajna piva"
predlažeš da po ljeti ne treba kuhati ili je savim normalno da je i kvascu vruče ako je ljeto.
A di je tu PIVA :P

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » pon lip 27, 2016 6:20 pm

Svarun je napisao/la:Vruće je pa kvasac divlja, meni je nekidan US-05 u 3-4 dana odradio fermentaciju na +25, tako da nema panike.
Nažalost ali vjeruj da ima panike, još ako preko dana bude 25c vanjska u fermentoru je sigurno 28c pa onda preko noći padne na 20c, uvaženoj gospodi kvascima sigurno nije fino raditi u tim uvjetima pa ti vrate off flavorima, znam iz iskustva :oops:

Avatar
tamni
Postovi: 34
Pridružen/a: uto tra 26, 2016 1:49 pm
Lokacija: Zg

Post Postao/la tamni » pon lip 27, 2016 10:32 pm

Nana je napisao/la:
Poljo je napisao/la:Ne znam u kojoj to literaturi nalazite da je fermentacija gotova nakon 3-4 dana kad vrenjača prestane bučkat.. :?:
Ne kažemo da je gotova, samo pitam da li je ovakovo ponašanje uobičajeno?
Mjehurići nisu pokazatelj fermentacije. Jedino je mjerenje gustoće (gravitacije) pouzdano. Školska definicija je da je fermentacija gotova ako je gustoća 3 dana ista. Mjehurići se mogu pojavljivati kod mrdanja ili stiskanja plastičnog fermentora ili ne pokazivati ako ti negdje pušta zrak.

Osobno iskustvo. Imam fermentor iz SveZaPivo i nikada nemam mjehuriće, jer pušta na sve strane. Jednom, nakon što je fermentacija bila gotova, slučajno mi je fermentor 'pao' s 10 cm visine. Piva se zapjenila i vrenjača je izbacila skoro sav starsan van koliko je CO2 krenulo.
Heraklita su zbog dubine njegove misli zvali - tamni.

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la WexZG » uto lip 28, 2016 8:08 am

Svarun je napisao/la:Vruće je pa kvasac divlja, meni je nekidan US-05 u 3-4 dana odradio fermentaciju na +25, tako da nema panike.
Slazem se da...
Meni je pred koji tjedan pivo fermentiralo s US-05 na 24-25°C (u stanu je bilo 20-21°C), ferm. je odradila nakon prakticki 4 dana ali sam ga ostavio u primaru skoro 2 tjedna. Citao sam da bi ga trebalo ostavit u primaru 2-3 tjedna kada pivo ferm. na visim temp., za koristeni kvasac koji nije namjenjen za vise temp. I sad pred dan dva kad sam ga probao se osjecaju esteri i pivo mi je prefino vocasto. Okusi su drugaciji nego inace, nije tako cisto ko kad je ferm. na 18°C ali opce mi nije lose pivo.. dapace, cak mi se i svidjaju vocaste note koje je dobilo. Experimenta nikad dosta... samo zato sam i isao svjesno kuhat sad u ljeto da vidim razliku od ferm. bez dobivenih estera.
Cekam da piva odradi jos malo u boci, pa cu za vikend ponovno degustirat.

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » uto lip 28, 2016 12:05 pm

BTW., kak mjerite temp. fermentacije? Ja kod uzimanja uzorka za očitanje G izmjerim sladovinu/pivo termometrom i uvijek mi je temp. jednaka temp. u prostoriji.

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » uto lip 28, 2016 2:28 pm

Imam termometre za akvarije zaljepljene na fermentorima.

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Post Postao/la fegi » pet srp 01, 2016 2:22 pm

Problem ti je temperatura fermentacije, smanji na 17 do 18...
Ostavi 10 dana, ohladi i pretoči u flaše
amen
NAUTILIS Home Brewery

Odgovori