Voda-omekšavanje i ostalo

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet tra 21, 2016 8:59 pm

ja sam obično dodavao 50% destilirane vode i piva su bila mekana ko jastuk ipod guzice engleske kraljice... znači moglo bi to ici i na 30% destilirane - 9kn je 5 litara znači i nije tako skupo, a ako radis crna piva onda ti i treba tvrda voda pa ti omeksavanje ni ne treba...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet tra 22, 2016 1:25 am

grga-osijek je napisao/la:odakle je cro blade :roll:
ovo je ključno pitanje :!:
...jer je moguče da pivari iz sudsjetva več imaju podatke o vodi koja može pomoči i njemu. nitko ne traži adresu, ali u kokošinjcu gdje još malo pa svako pero ima čip, skrivati lokaciju na pivarskom forumu je skrozbezveze...
@cro blade---- iz svih tvojih postova da se zaključiti da si na extraktu, koncentratima i da još nisi na zrnju ( ovo nema veze s pilićima ali ima veze sa odrastanjem ) ali več brineš o vodi.....

skuhaj tu pivu pa vježbaj .kušaj i vježbaj postupak , proces, opremu...brini o kvascima. sve pripremi za njih. . probaj skuhati dobre i zdrave pive.. a kasnije , finesama ih dotjeraj do odličnih . bez čitanja lako je krenuti zaobilaznim putem. posveti forumu vrijeme. nagrada slijedi.

:hmelj:

Avatar
cro_blade
Postovi: 43
Pridružen/a: čet sij 29, 2015 4:57 pm
Lokacija: Rab

Post Postao/la cro_blade » pet tra 22, 2016 9:21 am

Lokacija Rab. Pokusavam je promijenit na profilu ali ne ide. Sorry. Inače po bojlerima vidim da ima dosta kalcija :)

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pet tra 22, 2016 9:34 am

to ti je kalcij karbonat - vapnenac
save a tree - drink beer

Avatar
cro_blade
Postovi: 43
Pridružen/a: čet sij 29, 2015 4:57 pm
Lokacija: Rab

Post Postao/la cro_blade » pet tra 22, 2016 8:01 pm

Kuhao sam sa zrnjem,American blond ale.
pivo je ok ali me zanima kakvo bi bilo s boljom vodom.
Pokušat ću s omjerom 50:50

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet tra 22, 2016 11:10 pm

cro_blade je napisao/la:Kuhao sam sa zrnjem,American blond ale.
pivo je ok ali me zanima kakvo bi bilo s boljom vodom.

pozdrav našem Rabu i pivarima..

jako često čujem komentare da je prije 20-35 godina i .. nekad , piva te pivovare bila odlična jer imaju odličnu vodu ......

imaju dojam da je voda presudna ,da se od hmelja- piva, da je i germa dobra..... ali nikad nije spomenut tehnolog koji je znao proces i podatke o vodi i prilagodio recept , stil -vrstu pive - i on je najzaslužniji da su pive onda bile Dobre . njegova sreća je bila da nije imao " managere" koji bi ga na svaku ideju povremeno silovali naprednom tehnologijom i presudnom potrebom stvaranja profita - za njih - a ne pive.... :(

sad si ti tehnolog ! skuhao si ABA-u. očito nemaš prigovor na opći dojam , ali zašto misliš da je druga voda bolja.? ili ovako ...baš nisi oduševljen pa misliš da je voda kriva . s kojom got vodom kuhaš , moraš ju upoznati .Upoznati ju , značilo bi imati podatke o tvrdoči i mineralima koji su nama bitni.... stvarno ne znam situaciju s vodom na Rabu.!
bitno je da imaš siguran izvor i konstantnu kvalitetu. za RO ti treba voda pod tlakom . kad sakupiš dovoljnu količinu- za dan -dva ,moraš znati koje češ minerale vratiti i koju količinu da bi dobio ciljani profil vode za pivu koju hočeš.
sad si tehnolog- čitaj još.voda je samo jedan dio.....
a pišem ti žustro i s voljom jer hoću da se nikad i nitko na otoku ( uz sve probleme koje imate a oviii neznaju riješiti) ne osjeća daleko od nas.ako možemo pomoći .

:hmelj: :pivo3:

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub tra 23, 2016 12:18 am

Kad se radi analiza, kreće se od sirovina. Voda mu je pretvrda za svjetle pive (hvata se kamenac na/i oko vodovoda, to je činjenica, ako ima puno kamenca). Za RO treba tlak od min 2-3 bara, što se postigne s dodatnom visokotlačnom pumpom, cca 300 kn/200 do 300W. RO je fantastična stvar, i nije skupa (ona najjeftinija), a napravi do 6m2 vode, za sve i svašta. S ventilom za veš-mašinu, dva plovka-nivometra, jedan/dva relea i kontrolerom za par kuna (TTL logic) napravi se sklop da isključuje pumpu i vodovod kad spremnik bude pun.

http://www.aquashop.hr/Product-Aquili-r ... _8504.aspx

http://www.ebay.com/itm/Tank-Pool-Water ... Swt6ZWVSKp

http://www.ebay.com/itm/1-2-12VDC-Solen ... Sw8-tWXVcl

http://www.ebay.com/itm/AC-110-245V-to- ... 1e75693594

http://www.nabava.net/pumpe-za-vodu__38 ... a__6027461

Za dobru pivu ovo ne bi trebao biti nikome nikakav problem. Već sam mu napisao da od susjeda s akvarijem posudi kemiju za utvrđivanje tvrdoće vode, ali, makar na Krku, gde sam bio često u zadnjih 30 godina, tamo je voda poprilično mekana, i ako se snabdijevaju iz istog izvora, pa onda ovo gore sve pada u "vodu" :) , makar na vodovodu ima kamenca (kroz 50 godina se stvori isto malo kamenca na mekanoj vodi, kao i na tvrdoj za godinu :) ).
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
cro_blade
Postovi: 43
Pridružen/a: čet sij 29, 2015 4:57 pm
Lokacija: Rab

Post Postao/la cro_blade » pon tra 25, 2016 4:13 pm

Hvala na odgovorima i linkovima. Najgore što pivu koje skuhaš nemaš s čime uspoređivat jer teško da dvoje njih kuha isti recept pa se pouzdaš u recenzije onih koji tu pivu i popiju ali dok se pije znači da je dobra (valjda ,jbg.) Inače mi na Rabu dobivamo vodu sa Velebita...
Ni Karlovačko ni Ožujsko nego domaće!!!

Avatar
cro_blade
Postovi: 43
Pridružen/a: čet sij 29, 2015 4:57 pm
Lokacija: Rab

Stigli podaci o analizi vode

Post Postao/la cro_blade » čet tra 28, 2016 9:05 pm

Slobodni klor 0,03-0,40 mg/L
HCO3 227-289 mg/L
Kalcij 70,03-93,0 mg/L
Natrij 2,0-9,2 mg/L
Magnezij 6,08-9,71 mg/L
Sulfati 3,0-10,00 mh/L
CaCO3 216-259
pH 7,5-8,30
Ni Karlovačko ni Ožujsko nego domaće!!!

Odgovori