Ekser pivo - kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » sri vel 03, 2016 8:45 am

Ja sam pravija smash sa polarisom i moram rec da je bija hit :zivjeli2:
A i bipa sa chinookom i polarisom isto odlicna...
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sri vel 03, 2016 9:18 am

Meni je polaris jako dobar i fin hmelj. Samo kaj se nemre nosit sa amerikancima.
U smashu je on zakon :zivjeli2:

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » sri vel 03, 2016 9:20 am

Uf sad sam nabrijaniji na ovaj polaris dmash (ng+crystal 10%) nego na bipu :) flasiram ga ovaj wknd pa cemo vidjeti sta je ispalo...

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » sub vel 06, 2016 12:12 am

probao sve verzije:
1. chinook dry hop udara dupe,
2. zatim slijedi bipa netretirana dry hopom,
3. a zatim polaris dry hop, koji daje malo cudan smek svemu (miris lagano na luk, podrig senf).

Neovisno o finiširanju suhim hmeljem, svim pivima je zajedničko lupanje domaćina u predjelu hipotalamusa :malosamsipopil:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » čet vel 11, 2016 10:52 pm

Malo mezimo... naresci sa šlagom...

:guiness: :hmelj: :malosamsipopil:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » ned vel 14, 2016 12:30 am

Ova BIPA s polaris dry hopom postaje sve bolja, s vremenom se aroma primjetno popravlja, valjda sam pretjerao sa suhim hmeljenjem no izgleda da tek sad dolazi na svoje

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pon vel 15, 2016 9:59 am

Vjeko je napisao/la:Ova BIPA s polaris dry hopom postaje sve bolja, s vremenom se aroma primjetno popravlja, valjda sam pretjerao sa suhim hmeljenjem no izgleda da tek sad dolazi na svoje
Zato je bipa sa chinookom bez greške odlična! Prvi put sam pio taj stil uopće i nemam pojma kakve su komercijalne pive tog stila ali ova je odlična. Na nos odmah chinook iskače, tijelo suho kao kod dry stouta i odlično se slažu pržene note slada sa aromom chinooka i super gorčina u pozadini.
Bravo!

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » čet vel 18, 2016 12:04 am

Petro, hvala na porteru, odličan mi je bio iako nisam ljubitelj stila, ali ovaj mi je bio stvarno dobar - šta si za hmelj koristio? na trenutke sam osjetio opet onu aromu tvog alta, da nije spalta ostalo od prošlog kuhanja?
:) :zivjeli2:

Kad smo već kod alta, baš sam ga se opet zaželio, mislim da ću neko iduće kuhanje opet hibrid slagat... A jedan (zadnji) keg onog našeg čuvamo za Osječko sijelo, bit će tada star 'već' 5-6 mjeseci, baš me zanima šta ćemo iz njega iscijediti.
:pivo4:

Što se tiče ove moje prošle tamne IPA-e, danas sam ustanovio zanimljiv tipping point. Naime, probao i chinook i polaris dry hop, i moram priznat unatoč ranijim zapažanjima, da mi je bolje legla ova polaris (nije više toliko agresivna aroma) od chinook-a. Čak mi je chinook bila i malo 'slaba'.
:hmelj:

Ček da uzmem još jedan guc... O da, stvarno se stabilizirala pivica, prije sam se svakim gutljajem lagano mrštio. Test podriga neću, bojim se da ne bljucnem.

Evo nam i slika beersmith loga, da ne bude suhoparan post.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet vel 18, 2016 8:59 am

Vjeko je napisao/la:Petro, hvala na porteru, odličan mi je bio iako nisam ljubitelj stila, ali ovaj mi je bio stvarno dobar - šta si za hmelj koristio? na trenutke sam osjetio opet onu aromu tvog alta, da nije spalta ostalo od prošlog kuhanja?
:) :zivjeli2:


Što se tiče ove moje prošle tamne IPA-e, danas sam ustanovio zanimljiv tipping point. Naime, probao i chinook i polaris dry hop, i moram priznat unatoč ranijim zapažanjima, da mi je bolje legla ova polaris (nije više toliko agresivna aroma) od chinook-a. Čak mi je chinook bila i malo 'slaba'.
:hmelj:

Ček da uzmem još jedan guc... O da, stvarno se stabilizirala pivica, prije sam se svakim gutljajem lagano mrštio. Test podriga neću, bojim se da ne bljucnem.
U porteru je od hmelja samo magnum u FWH za 55 IBU. Vjerojatno te na alt podsjeća nešto od sladova jer od 8-9 sladova u porteru, četiri su ista kao i u altu.
Što se tiče tvojih crnih ipa, ne bi se složio sa ovom tvojom tvrdnjom. Jučer smo Livingston i ja isprobavali što domaće što kupovne pive i na kraju je na red došao i stil crna ipa. Imali smo tvoje sa polarisom i chinookom i kupovnu Bevog crnu ipu. Tvoja sa polarisom i dalje ima onaj okus po senfu i luku te je ona sa chinookom daleko bolja. U odnosu na Bevog ima slabije tijelo a bevog ima i kompleksniju hmeljnu notu. Tijelo kod bevoga više vuče na porter koji je fino zahmeljen. Javit će ti se Livingston sa svojim mišljenjem zakaj si dobio one arome sa polarisom.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » čet vel 18, 2016 9:04 am

Uf ne znam, jučer mi je baš legla ova polaruša, možda je stvar u temperaturi pive, ova je bila malo pothlađena...

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet vel 18, 2016 9:07 am

Može biti da ohlađena više prikrije onu aromu. Naše su sve bile iz špajze na istoj temperaturi.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » čet vel 18, 2016 11:41 am

Hvala kolega Petro na najavi :lol:
...još me malo ljuljuška od sinoć :wink:

Hvala Vjeko na pivčugi! Vrlo dobra piva ova sa chinookom. Fino se osjeti chinook, odlična gorčina, suha na kraju, lagana pržena nota slada.

Ova sa polarisom je ok kaj se tiče okusa, gorčine, al je taj polaris već otišel kvragu. Da je friški ili da je kvalitetno vakumiran i skladišten bilo bi ok.

U mirisu se osjeti senf+luk, zapravo starost hmelja. Kad duže odstoji baš se osjeti ustajalost, travnati miris... Nije pokvaren, al je totalno degradiran.

Ak imaš još tog hmelja, koristi ga samo za gorčinu.
Ja sam puno delal sa polarisom, i zbilja je friški jako fini, al isto sam imal jedan koji mi je dugo stajal u frižideru neadekvatno skladišten i točno ima taj ustajali miris . :zivjeli2:

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » sub vel 20, 2016 11:58 am

Hvala na odgovoru!
Evo ja krenuo na putešestvije oko svijeta, i prvi craft na kojeg naletim - polaris i cascade :) ima mi blagu tu osvježavajuće/ljutu notu, tako da sad vjerujem da se obruč oko polaris arome zatvara :)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » čet ožu 24, 2016 2:41 pm

zadnja bočica ovog nektara odbrojava zadnje minute, dok kolega Tihci ne dođe u poslovnu posjetu kod nas u preduzeće

smash aurora, ali suho hmeljen s hallertau blancom 5g/l, nekoć (12. mj) je imalo izražene arome grožđa/mošta i bilo predivno... vidjet ćemo šta kaže zadnja boca
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet ožu 24, 2016 2:56 pm

Vjeko je napisao/la:smash aurora, ali suho hmeljen s hallertau blancom
to je onda SMaDH 8)
slika

Odgovori