Coca-cola pjena

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » sub lis 03, 2015 7:28 pm

Mislim da je problem bio u prejakom gaziranju, zadnjih par tura sam manje gazirao i imam jebenu pjenu mogu kovanicu od 5 kuna stavit na nju. :D

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Post Postao/la hrcimir » pet lis 30, 2015 4:37 pm

Uf, nije me bilo 2 mjeseca skoro pri normalnom internetu, treba se sad vratit pivarenju opet. Uglavnom napravio sam dvije pive prije odlaska, jedna je moj neki kerefek recept, jednu sam radio IPA-u. Uglavnom, dobro sam sve oprao. Kod kuhanja prve mi je plin oslabio i nisam uspio imat roling boil kak spada i to se opet vidjelo na pjeni. Kod IPA-e sam koristio novu plinsku bocu, kipilo je ko ludo i pjena je bila seks. Koristio sam i sekundarne fermentore pa mi je piva bila super bistra i bez puno taloga. Uglavnom najbolje do sad su mi ispale, žao mi je samo kaj u mom odsutstvu se ukućani nisu suzdržavali pa mi je ponestalo dokaza za poslikat. Hvala svima na savjetima, vrijeme je sad za nove pothvate. :)

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri vel 10, 2016 8:09 pm

Don Genovese je napisao/la:Može bit' i slad, a može i postupak ukomljavanja. Probaj držati komljenje prvih 20, 30 min na 53°C
ja sam sad zbunjen...Svuda sam citao obrnuto...npr.

Since head retention depends on the level of high molecular weight proteins, any step in the mash that breaks down proteins is undesirable. For example, a protein rest in the 50-60 C (122-140 F) range would not be desirable. To improve head retention you would generally favor a full bodied, higher temperature mash, with main conversion in the 70 C (158 F) range, and avoid intermediate protein rests.


- znači savjetuju strogo izbjegavanje protein resta i zagovaraju visoko ukomljavanje od 70-ak °C
Tako radim cijelo vrijeme i imam odličnu pjenu jedino sam zbunjen sa nekolicinom CRNIH piva koja su baš imala cola pjenu iako NISAM koristio za dezinfekciju ništa osim kipuće vode - Ukomljavao na 70°C sa 20% tamnih sladova i od pjene ni P , a po svoj logici trebalo bi pucat od pjene sa 20% specijala - recimo to mi se nikad nije dogodilo sa svijetlim pivima!

Zadnji stout sto sam radio sa NESLAĐENIM prženim ječmom je isto imao cola pjenu iako bi po svoj logici neslađeni trebao biti pun proteina koji na kraju i čine finu pjenu...

Pretrazio sam internet uzduž i poprijeko i mnogi se žale na cola pjenu i to samo kod crnih piva! NIJEDNU žalbu nisam našao za svijetlo pivo - naravno razlog tomu i riješenje našao nisam - mogu i meni ljudi pričati o detergentima i neispranim dezinficijensima ali JA znam da ih ne koristim pa shodno tome postoji neki drugi pivarskoj zajednici nepoznat razlog...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sri vel 10, 2016 11:31 pm

slawoner je napisao/la:
Don Genovese je napisao/la:Može bit' i slad, a može i postupak ukomljavanja. Probaj držati komljenje prvih 20, 30 min na 53°C
ja sam sad zbunjen...Svuda sam citao obrnuto...npr.

Since head retention depends on the level of high molecular weight proteins, any step in the mash that breaks down proteins is undesirable. For example, a protein rest in the 50-60 C (122-140 F) range would not be desirable. To improve head retention you would generally favor a full bodied, higher temperature mash, with main conversion in the 70 C (158 F) range, and avoid intermediate protein rests.


- znači savjetuju strogo izbjegavanje protein resta i zagovaraju visoko ukomljavanje od 70-ak °C
Tako radim cijelo vrijeme i imam odličnu pjenu jedino sam zbunjen sa nekolicinom CRNIH piva koja su baš imala cola pjenu iako NISAM koristio za dezinfekciju ništa osim kipuće vode - Ukomljavao na 70°C sa 20% tamnih sladova i od pjene ni P , a po svoj logici trebalo bi pucat od pjene sa 20% specijala - recimo to mi se nikad nije dogodilo sa svijetlim pivima!

Zadnji stout sto sam radio sa NESLAĐENIM prženim ječmom je isto imao cola pjenu iako bi po svoj logici neslađeni trebao biti pun proteina koji na kraju i čine finu pjenu...

Pretrazio sam internet uzduž i poprijeko i mnogi se žale na cola pjenu i to samo kod crnih piva! NIJEDNU žalbu nisam našao za svijetlo pivo - naravno razlog tomu i riješenje našao nisam - mogu i meni ljudi pričati o detergentima i neispranim dezinficijensima ali JA znam da ih ne koristim pa shodno tome postoji neki drugi pivarskoj zajednici nepoznat razlog...[/quote

Ja sam u 5 godina pivarenja imao 3 situacije sa pivom bez pjene. Prvi put kad sam kod ukomljavanja svijetle pive ubacio 800 grama zobenih pahuljica i pjena je bila slaba ali je barem bila pristna malo a druge dvije situacije u porteru i stoutu i baš ono coca cola izgled.Miris i okus kak i trebaju biti ti stilovi ali brate slika u čaši katastrofa. Taj stout je na jednom druženju probao Deda MIle i raspravljali smo o tom problemu, pretresli sve procedure i onda je Deda Mile rekao da je moguće da možda previše prženih sladova koji su kiseliji utječe na stabilnost pjene. Tamne pive ukomljavam na 68-68C i osim te dvije nisam imao problema. To mi je misterij do danas ostao.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sri vel 10, 2016 11:42 pm

Negdje sam već piskaral o tome.

I ja sam na početku imal problema sa pjenom na crnim pivama. Onda sam ubacil neslađeni ječam. Nešto bolje ali i dalje nedovoljno.
Zatim sam probal protein rest na 55C 15-20min (bez neslađenih). Bitno je da je oko 55, ne niže i opet ne previsoko. Isto tak po nekoj literaturi ne predugo, jer se onda postiže kontra efekt. Di sam čital, nemam pojma.

U svakom slučaju sad svaki put delam protein rest na 55 i pjena je odlična. Kremasta, puna, čvrsta i ostavlja lacing po cijeloj čaši. :zivjeli2:

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » sri vel 10, 2016 11:49 pm

Vidiš baš sam lani na beer festu pitao malo ekipu i prika mislim iz križevačke nisam više 100% kaže obavezno raditi protein rest 15-ak minuta... Uglavnom od nekih 20-ak tura koje sam skuvo u međuvremenu još jednom mi se pojavio problem sa pjenom, ne toliko izražen kao prvi puta, zanimljivo je da je također rauchbier bio u pitanju. Sad dal je slučajno ne znam.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet vel 11, 2016 12:02 am

#####"##Zatim sam probal protein rest na 55C 15-20min (bez neslađenih). Bitno je da je oko 55, ne niže i opet ne previsoko. Isto tak po nekoj literaturi ne predugo, jer se onda postiže kontra efekt. Di sam čital, nemam pojma. ########

đo-li , ovo mi je poznato. slažem se s ovim . naglasak je na ne predugo.
a opet mnogi se zaljepe na 65 ( jer je zrno izmodificirano max ) i radi jednostavnosti propuštaju restove . hja , učimo , neeee . :D :hmelj: :pivo3:

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » čet vel 11, 2016 7:39 am

Nedostatak pjene zbog hrpe tamnih/kiselih sladova ne bi trebala biti jer ja ih osobno u tamna piva trpam nemilice. Iskreno, ja ni ne volim pjenu u čaši deblju od kažiprsta, dapače, živcira me lagani istok boce radi velike pjene.
Buđav lebac

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet vel 11, 2016 6:37 pm

ne znam...u svoj mogucoj literaturi koju sam pročitao kažu da se protein rest izbjegava i da je to ostatak nekog davnog vremena...

@pop - volim i ja kad ima prst pjene ali ta pjena mora bit ko šlag u kavi! :lol:
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » čet vel 11, 2016 7:09 pm

slawoner je napisao/la:ne znam...u svoj mogucoj literaturi koju sam pročitao kažu da se protein rest izbjegava i da je to ostatak nekog davnog vremena...
Zato i ja nisam to radil jer večina piše tak.. i da je to ostatak davnog vremena... al navodno da se sad u moderna vremena može imati koitus preko tipkovnice i da je klasični odnos između muškarca i žene ostatak nekog davnog vremena, al nekak ga ja više volijem ko u dobra stara vremena... :wink: :zivjeli2:

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet vel 11, 2016 7:22 pm

hahahah ajd dobra je usporedba priznam! Al opet nisam nikada protein rest radio i uvijek imam prekrasnu pjenu osim na par, isključivo crnih piva - tako da vjerujem da protein rest nije niti uzrok niti rješenje...trebalo bi bas proucit malo tu kola pjenicu i njene uzroke...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet vel 11, 2016 7:45 pm

buky1 je napisao:

Evo šta knjiga kaže:

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... ignes#3796

:roll: jedino što fali je slikica :roll: (imam ju isprintanu, ali mi je slaba fotografija => sutra skeniram).
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » čet vel 11, 2016 8:56 pm

slawoner je napisao/la:trebalo bi bas proucit malo tu kola pjenicu i njene uzroke...
Slawoner, reklo bi se: ja te krstim, a ti prdiš :lol:

Zajedničko svim pivama koje nemaju pjenu je da su tamne, tj. imaju visok udio tamnih sladova.
Možemo se svi složiti da sa svijetlom pivo nema takvih problema, ako i ima sporadično, to su neki drugi razlozi.

Za zaključit je da je uzrok u tamnim sladovima, koji iz 1567 (slovima: tisućupetstošesdesetsedam) razloga uništavaju pjenu.

Dakle, uzrok smo riješili.
Koja su rješenja: protein rest, neslađene žitarice, nešto treće

Kaj ćeš od toga ti koristiti je na tebi, a ja bi jedan porter sa pjenom :wink:

I de skokni do zg na porter s pjenom pa se bumo pospominali na starinski bez tipkovnice :indianabeer: :zivjeli2:

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet vel 11, 2016 9:12 pm

imam u planu jedan skok do zagreba pa cemo pop't koju :lol:
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » ned vel 14, 2016 5:54 pm

Uzrok niste riješili, odnosno riješenje vam je zakurac.
Ovo je sad slikano

slika

Rješenje o coca coli pjeni treba tražiti u ukomljavanju, temperaturama, sterilizaciji...
Buđav lebac

Odgovori