Pitanje-Hitno

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » uto vel 02, 2016 8:18 am

BravićCRO je napisao/la:Jutros u vrenjaci opet nivo vode izjednacen... sad sam vec zbunjen i zivcan... to mi se sa 1.fermentorom nije desavalo...on ima onu bijelu gumicu i vrenjaca jedva ide unutra...
Zadihtaj voskom taj spoj da budes siguran, tj eliminiras tu mogucnost
imas jos kakvih mogucih otvora, recimo cep fermentora s navojem?

BravićCRO
Postovi: 109
Pridružen/a: ned sij 03, 2016 1:10 pm
Lokacija: Đakovo, Viškovci

Post Postao/la BravićCRO » uto vel 02, 2016 10:09 am

Gustoca nakon kuhanja-hladenja bila 1.040

Sada 1.020

Ima samo slavina i vrenjaca... nije mi jasno, sinoc je u roku od 1h krenula raditi.. i dok sam pratio je radila... nekih 3h... jutros nula bodova... krajem mi fermentor koji ima onu bijelu gumicu za vrenjacu... danas 12 dan fermentacije i jos tuce kao ludo... a ovaj nista...

Ostaviti cu ja njega na miru ... pa sta mu Bog da ...

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri vel 03, 2016 8:30 am

Možeš i izolir-trakom doomotati oko brubučkalice koliko ti nedostaje za dobar spoj, pa samo uroniš dio izolirke u rakiještinu za dezinfekciju.
Skoro 2/3 fermentacije ti je prošlo, pa sad ide tiše vrenje. Probaj danas-sutra još samo malo zarolati fermentor u horizontalnoj ravnini, bez otvaranja ... Bude to valjda došlo do kraja bez problema. I onda ostavi tako još par parova dana, nek se smiri, kontrola gustoće još jednom, pa pretok.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

BravićCRO
Postovi: 109
Pridružen/a: ned sij 03, 2016 1:10 pm
Lokacija: Đakovo, Viškovci

Post Postao/la BravićCRO » sri vel 03, 2016 10:45 am

To sam i napravio sa izolirkom.

Skicnio sam sinoc u fermentor...definitivno radi fermentacija..to pokazuje i gustoca... vidi se da vrije...pjena na povrsini.... vise ga ne diram...

Mislis da ima potrebe da ga muckam-rolam ?

AnGar
Postovi: 195
Pridružen/a: čet vel 02, 2012 4:40 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la AnGar » sri vel 03, 2016 11:16 am

pivaru jeli ti imas problema s fermentacijom ili s posudom? :oops:

jer ako si na OG imao .040 a na FG .020 to je mozda kvasac i odradio u "kratkom" roku jos pogotovo ako si mu dao par stupnjeva viska...
nije pivo krivo sto se popilo,
krivi su ljudi sto ih je opilo!

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Post Postao/la Zlatko87 » sri vel 03, 2016 11:46 am

Evo sa se i ja malo uključim sa svojim zaključcima i osnovama koje sam nešto sam a nešto i sa foruma usvojil.
To što ti vrenjača bučka nakon 12 dana ne mora biti da fermentira nego je veča vjerojatnost da izlazi zaostali co2 nakon fermentacije. Najsigurnije i natočnije je mjerenje FG u razmaku od 2 dana. Ja mjerim nakon spuštanja krauzena. Moje fermentacije završavaju između 5-8 dana od početka i to kad je OG 1.070. Čak sam imel da se krauzen spušta nakon 3 dana fermentacije.
Moj savjet ti je da zaboraviš na vrenjaču. Ak si stavil dosta gljivica i dobra je temp fermentacije piva je gotova

Ps: ak je fermetacija gotova ,a ti si očito i dosta otvaral fermenter,
u ovom stadiju pivu budeš bučkanjem mješal sa kisikom koji je ušel uslijed otvaranja poklopca
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet vel 04, 2016 9:18 pm

BravićCRO je napisao/la:To sam i napravio sa izolirkom.

Skicnio sam sinoc u fermentor...definitivno radi fermentacija..to pokazuje i gustoca... vidi se da vrije...pjena na povrsini.... vise ga ne diram...

Mislis da ima potrebe da ga muckam-rolam ?
Ne, jer kvasac radi. Zarolaš ga kad kvasac stane, a FG je previsok.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » pet tra 29, 2016 8:42 pm

Nadam se da se BravićCRO neće ljutiti što koristim njegovu temu, ali neda mi se otvarati novu dok ova ima tako lijepi naslov "Pitanje-Hitno". Eto, imam i ja jedno pitanje hitno :)

Dakle, imam CIP spremnik, sa primjerice lužinom, i pumpu koja iz njega pumpa u fermentor na CIP glavu. Sve pet, lužina se rasprši po cijelom fermentoru i lijepo po stijenkama dolazi na dno. E sad, na dnu fermentora imam totalni ispust na kojeg spojim još jednu pumpu da iz fermentora vraća lužinu u CIP spremnik. I tako to lijepo kruži dok ja pijuckam pivo, baš super zamišljeno :) I tu nastupa problem zvani podtlak...zanima me, zna li netko od vas sa sigurnošću, da li se uopće u takvom sistemu može stvoriti podtlak u fermentoru?
Kad narastem biti ću pivar :)

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet tra 29, 2016 9:54 pm

nemam CIP pred očima ali opčenito u svakom zatvorenom sistemu sa dvije pumpe se može dobiti podtlak ako je odsis količine veči od količine dobave.ako je u igri i razlika temp tekućine- stvar se još komplicira.
ako je otvoreni sitem , usisna pumpa će povuči zrak ! al nema podtlaka u posudi......kod dovoljno jakog odsisa ( u zatvorenom sistemu---zrakom ili tekućinom ) može se čak deformirati posuda

kad je več Hitno , nemoj zamjeriti ak ti ne pomaže :)

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » pet tra 29, 2016 10:15 pm

ufff...thanks Badem...doduše nije toliko hitno hitno da gori, ali nisam htio novu temu otvarat pa mi se ova učinila prigodnom...ugl zamisli otvorenu bačvu od 150 litara na čiji totalni ispust imam spojenu pumpu sa kojom iz te bačve pumpam na CIP glavu u fermentor...ta glava tušira fermentor iznutra i puni ga...tu tekućinu koja mi puni fermentor, sa drugom pumpom (spojenom na totalni ispust fermentora) vraćam natrag u onu otvorenu bačvu i tako "u krug"...po meni to nije zatvoren sistem i nije moguće stvoriti podtlak u fermentoru, ali eto, nisam siguran u to :( eto, valjda sam riječima uspio opisati...da baš sad ne skiciram i proučavam kako se fotka stavi na forum :)
Kad narastem biti ću pivar :)

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pet tra 29, 2016 10:15 pm

Mislim da do podtlaka ne može doći. Ako i slabija pumpa sa manjom dobavom šteka jača će joj pripomoć. Mislim da dvije pumpe u seriji stvaraju zatvorn krug u kojem je pritisak i protok uvijek jednak.(početnom)
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pet tra 29, 2016 10:17 pm

U istoj minuti isto promišljanje
Bolje malo pivo nego veliko hvala

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » pet tra 29, 2016 10:22 pm

Planiram ugraditi jednake pumpe, ali opreza nikada dovoljno...moje je mišljenje Grga isto kao tvoje...ako je izlazna pumpa iz fermentora "moćnija" samo će "pomoći" onoj ulaznoj, ali na žalost nisam u to siguran pa tražim "drugo mišljenje"
Kad narastem biti ću pivar :)

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet tra 29, 2016 10:35 pm

damirb je napisao/la:ufff...thanks Badem...doduše nije toliko hitno hitno da gori, ali nisam htio novu temu otvarat pa mi se ova učinila prigodnom...ugl zamisli otvorenu bačvu od 150 litara na čiji totalni ispust imam spojenu pumpu sa kojom iz te bačve pumpam na CIP glavu u fermentor...ta glava tušira fermentor iznutra i puni ga...tu tekućinu koja mi puni fermentor, sa drugom pumpom (spojenom na totalni ispust fermentora) vraćam natrag u onu otvorenu bačvu i tako "u krug"...po meni to nije zatvoren sistem i nije moguće stvoriti podtlak u fermentoru, ali eto, nisam siguran u to :( eto, valjda sam riječima uspio opisati...da baš sad ne skiciram i proučavam kako se fotka stavi na forum :)
u čemu je za pravo problem ? I zašto misliš da je podtlak uzrok nečemu ?
jel CIP nekakv tlačni sitem za pranje . negdi sam videl al mi fali slika .... aslkfjlekrtjw da povežem..odgovori na prva dva pitanja ...
@grga pumpe nisu spojene u seriju .. između njih je mjeh, posuda sa zrakom... ajmo dalje

kiki
Postovi: 381
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 12:53 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la kiki » pet tra 29, 2016 10:35 pm

damirb je napisao/la: na žalost nisam u to siguran pa tražim "drugo mišljenje"
Doktor prilazi svom pacijentu i kaže :" Umirete."
Pacijent: "Želim drugo mišljenje!"
Doktor: "Također ste i ružni."

Sorry na offtopicu! Čovjek je tražio drugo mišljenje a ja jednostavno nisam odolio.
I may be a vegan but i still eat pussy

http://bogbogova.blogspot.hr/

Odgovori