Koristio pocinčani poklopac - da čekam il da bacam? :)

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
tonto
Postovi: 20
Pridružen/a: pon svi 18, 2015 6:56 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Koristio pocinčani poklopac - da čekam il da bacam? :)

Post Postao/la tonto » uto svi 19, 2015 10:07 am

Pozdrav svima na forumu, dugo vas čitam al ovo mi je prvi post.
Ugl, jučer sam skuhao svoje prvo pivo. Sve je išlo odlično dok nismo došli do hlađenja koje je trajalo sto godina i više ne očekujem Pale Ale, nego iznenađenje. :) No dobro, poslije sam zaključio da je red nabaviti pošten lonac i gledao koji materijali se koriste.

Ugl. pročitao sam da se ne smije koristiti pocinčani lim jer ispušta cink u pivo i može uzrokovati trovanje. Problem je tome što smo mi kuhali u emajliranoj kotluši i ukomljavali BIAB metodom, pri čemu smo koristili poklopac od pocinčanog lima. Znači sladovina je stajala na oko 66C sat vremena poklopljena spomenutim poklopcem.

Zanima me koliko će pivo biti preporučljivo za konzumaciju (pod uvjetom da ispadne nalik na pivo), odnosno kolika je opasnost od prevelike količine cinka u njemu. Ocu se rastopit ko onaj u Indiani Jonesu?

Isto tako, ako netko ima preporuku gdje kupiti najjeftiniji inoks lonac, slobodno napišite. Znam da može od bačve, ali ne bih je znao izrezat.

Hvala :D
nemam pojma šta radim

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » uto svi 19, 2015 10:31 am

Tonto ima u Brodu preko-nekoliko pivara koji ti mogu pomoći oko izrezivanja bačve ..
Što se tiče pocinčanog poklopca mislim da tu nebude nikakvih problema ali izbaci to iz upotrebe ..
:zivjeli2: :zivjeli2:
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto svi 19, 2015 10:50 am

nece od poklopca biti nista...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

domagoj_os
Postovi: 122
Pridružen/a: sub kol 31, 2013 6:05 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la domagoj_os » uto svi 19, 2015 10:58 am

Hmmm, sad kad ste pokrenuli temu... U početku sam u Mash tun stavio pocinčani prsten. Koristio sam kroz više batcheva. Koje su u biti potencijale opasnosti toga?

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto svi 19, 2015 12:14 pm

domagoj_os je napisao/la:Hmmm, sad kad ste pokrenuli temu... U početku sam u Mash tun stavio pocinčani prsten. Koristio sam kroz više batcheva. Koje su u biti potencijale opasnosti toga?
Cink sam po sebi nije otrovan za ljudsko tijelo, čak je jedan od osnovnih elemenata važnih za ljudsko zdravlje, međutim opasnost vreba iz pozadine - kadmij!

Kadmij je gotovo uvijek vezan za cink kada je u pitanju pocinčana ambalaža - to je teški metal, a trovanje kadmijem se manifestira otkazivanjem jetre i bubrega!! Prema tome to vise nikad ne radit i imaš sreće što se niste svi skupa potrovali...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

domagoj_os
Postovi: 122
Pridružen/a: sub kol 31, 2013 6:05 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la domagoj_os » uto svi 19, 2015 12:22 pm

Hvala za info! Što se tiče kadmija, kada govorimo o trovanju, radi li se tu u akutnom trovanju, ili se on taloži u organizmu?

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto svi 19, 2015 3:16 pm

iskreno neznam,logičnije mi zvuči da se taloži iako vjerujem da bi u vecoj dozi bilo i akutnih posljedica...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

domagoj_os
Postovi: 122
Pridružen/a: sub kol 31, 2013 6:05 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la domagoj_os » uto svi 19, 2015 5:52 pm

aha, nesto slabije znam o metalima. u biti nasao sam par slika di se dobro vidi kak je izgledao taj sto sam koristio:

http://volimpivo.ba/archive/index.php?thread-142-5.html

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... sc&start=0

u biti, takva slavina, nipla i prsten, tad mi se cinilo da vecina koristi takve (automatski sam povezao da je to pocincano, mozda cak i nije)

Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

Post Postao/la Saša » uto svi 19, 2015 8:23 pm

Daj kakvo bacanje jedino ak se pokvari, inace popij sve pa makar se zatrovao sto neces :lol: .
Cheers

tonto
Postovi: 20
Pridružen/a: pon svi 18, 2015 6:56 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la tonto » uto svi 19, 2015 11:36 pm

Hvala svima na odgovorima! Znači, pit će se, svakako odgovor kojem sam se nadao! :D
U međuvremenu važem opcije za nabavu lonca (prvo pivo u fermentoru, i tko zna kakvo, ali već me "žulja" da napravim novu, unaprijeđenu turu) :

1. 50 l lonac 200 kn emajlirani - Znam da je emajl za bacit ako se počne ljuskat, zanima me je li ljuskanje neizbježno s vremenom, ili je posljedica isključivo udaraca pa lonac može trajati ako se pazi? S emajliranim loncima u kuhinji nikad nisam imao problema ali ovo je ipak teška kategorija.

2. modifikacija kega - Je li nužno na keggle montirati pipu ili se može pretakati u fermentor direktno kroz otvor (a bez spaljivanja ruku)? Kako riješiti problem poklopca za isti (ako želim raditi biab mash u njemu)? Btw. ako netko u SB ili okolici ima keg ili keggle 50 l za prodaju ,slobodno javite!

3. Aluminijski lonci kao budget opcija - Daju li se uopće igdje nabaviti kod nas u odgovarajućim litražama?
nemam pojma šta radim

Odgovori