Ekser pivo - kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto vel 17, 2015 12:19 am

Negdje sam pročitao da, što je voda po sadržaju minerala bliže poželjnom rezultatu (svjetlija piva => mekša voda, i obratno), da je potrebna manja oksidacija sladovine prije početka fermentacije, te krajnji rezultat pH sladovine od cca 5,3 u fermentoru, pa od tud i dobri rezultati ... ako su se svi čvimbenici poklopili ...
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » uto vel 24, 2015 12:40 am

Navalili danas flasirati #3, red je, proslo vec tri tjedna, jelte.
Kadli ono ni pet ni sest, vec 1.019 FG!
Flasirali par boca, ostalo vraceno na toplo do daljnjeg, dok boce ne pokazu pri redovnim dnevnim mjerenjima krecemo li se kuda ili smo dotakli dno.
U prvom slucaju, sumnjam na aeraciju.
U drugom slucaju, sumnja pada na mjerne uredjaje, termometar (pri ukomljavanju) ili hidrometar (pri svacemu).
Da, nije kuhar nista kriv :)

Hvala Tinlu sto nas je odgovorio od flasiranja i uputio na moguce probleme.
Nastavak slijedi vec sutra, stay tuned.

Ps
Malo i veselih novica za kraj, evo jedan teaser naseg novog ceda... Jos samo da naucimo kuhati 8)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » uto vel 24, 2015 3:17 am

jel onaj kotao... duplikator radi na plin ili na struju... ???
koliko litara?
koliko treba vremena da zakuha punu litražu ... od 60 stupnjeva do 100??? :idea: :zivjeli2:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » uto vel 24, 2015 7:38 am

Na plin, sogor ugradio grijac kombi bojlera.
Prvi test je bio od cca 10'C do kuhanja, 145l, na vanjskoj temp od 6'C, i trebalo mu je 2h.

Hladjenje toga s ovim inox immersionom na cca 20'C za 20min, al isto na vanjskoj temp, sto treba uzeti u obzir.

Inace, ideja je da kotao bude hlt, zatim voda u bacvu (prvo rucno, no razmislja se o nekoj roverici) na ukomljavanje (jos fali izolacija i lazno dno), u njoj senzori na gornjem i donjem dijelu radi kontrole, mashout istim nacinom, ispustanje sladovine natrag u kotao, boil, pretakanje u fermentore (za pocetak staklene demizonke, plan inox bacva u kontroliranim uvjetima, u planu mozda isto rovericu za to iskoristiti, no ostaje pitanje koje bi cijevi bile najbolje s aspekta ciscenja, tj da li bakar dolazi u obzir?)

Ovo su neke prvotne ideje, tko ima boljih, samo dajte
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: ekser, dana/u uto vel 24, 2015 8:00 am, ukupno mijenjano 1 put.
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » uto vel 24, 2015 7:52 am

Dva sata da voda zakuha je veliki problem i jebeno los rezultat stoga odmah razmisljajte o nadogradnji ili mijenjaj sistem jer pri kuhanju sigurno neces biti zadovoljan s tim.

145 litara vode sa 100c na 20c za 20 minuta je impresivan rezultat i bit cu iskren mislim da ste se negdje zeznuli u mjerenju odnosno ne vjerujem u to dok se prilikom nekog kuhanja uz domace osobno uvjerim.
in fermantation we trust

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » uto vel 24, 2015 8:06 am

Jep, radi se na daljnjim unaprjedjenjima i testovima

Uvijek nam je otvorena opcija ugraditi dolje pakao na drva
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » uto vel 24, 2015 8:18 am

Sigurno najjaci izvor energije osim nuklearne ili warp pogona je suha jelovina.. mozda vas pati i duplo dno ?? Kako ste to rijesili?
in fermantation we trust

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » uto vel 24, 2015 9:53 am

Nda, nisam niti ja osobno vidio, tako mi se kunu kolege pomagaci i majstori, ujedno rodbina

zagrijavanje- ocekujem bolje rezultate kada budemo premjestili u zatvoren prostor, nakon sto ga pripremimo, a nakon sto prodje zima... Ujedno ce se nesto poraditi na boljem protoku i omjeru zraka, visini, ovo ono, pa cemo vidjeti

hladjenje- to cemo ocito morati ponoviti, ocekujem losije rezultate u toplijem, jos postoji opcija da to integriramo s postojecim bakrenim ic-om, a nervozniji medju nama kriomice vec upucuju poglede prema plate chillerima

Dupla stijenka- recimo samo da je necemo vise spominjati i hvaliti se da je nekoc bila opcija, nestala skupa sa starim grijacima
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » uto vel 24, 2015 11:00 am

ekser je napisao/la:Na plin, sogor ugradio grijac kombi bojlera.
e da ..... sad mu reci ljepo da nađe još jedan i da ga ugradi ....
jer je jedan grijač od 25 kW malo za tu količinu

da li idete na gradski plin ili na bocu
ja bi na gradski....

ako idete na bocu ... obavezno se na grijaču moraju promjeniti dizne i imati regulator na boci....
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » uto ožu 03, 2015 12:36 am

ekser je napisao/la:...odlučio sam se na šparet BIAB tehniku...

znači, kuhan, hm, Kneipp Brown Ale

5kg ng slad
1kg carared
0.03kg kneipp
20g magnum 60min
5g irish moss 10min
20g aurora 10min
20g aurora 5min
1pkg us-05
20g cascade dry hop

BS se ponadao ovome:
est og: 1.060; 26.5 IBU, Est ABV 6.1%, boja svijetlo crvena (nije kriv BS, ja sam kneipp procijenio, ofrljim eksperimentom, na 1800 EBC)
...

Reality check:
og: 1.046 uz čudesa i akrobacije; ibu ne znam, est ABV 4,5%, boja presmeđa, takvu otprilike dobijem u BSu kada toj količini kneippa postavim ebc 5000
...
#4 kuhanje - Požežanka (Kneipp Red Ale)

FG: 1.010; ABV 4,7% (nakon karbonizacije 5,0%? 5g po litri...)
boja odlična! baš kakvu sam htio! kneippa dodavati 0,5%, ebc 1800.
više na http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 6074#56074
Okus - dry hop za sada nije dao očekivane rezultate, mislim da je 1g po l premalo. trebao sam duplo više ubaciti. al opet, nije dao ni neočekivane u vidu zaraženog piva.
sad na cold crash (iskoristiti vanjske temp), pa bociranje za koji dan...

etogac.
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » ned ožu 15, 2015 10:30 pm

#3 Blond ale, kojem je zapela fermentacija na 1.019, flasiran kakav je. Okus se popravio, iako mi je osobno jos uvijek iritantno slatko, al puncu je ok, pa eto mu na. Zao mi je sto nisam iskoristio priliku za nove spoznaje na podrucju izvlacenja enzima iz slada i pokretanja fermentacije, no ionako cu nastojati paziti da se to ne ponovi, a i kratak sam bio s vremenom, jer...
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » ned ožu 15, 2015 10:40 pm

Skuhana 2 piva jednim kuhanjem!
#5 DMaSH Chinook i
#5a APA (Cascade)


Usput isprobali nešto od nove opreme, npr. novi mlin:
slika

Te novi MLT, izoliran spužvom 5cm i skajem sa strane, te stiroporom dolje i gore (poklopac):
slika
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » ned ožu 15, 2015 11:53 pm

Znači, 2-u-1 postupak za dobivanje 40+25 litara (različita dva) piva jednim kuhanjem. Zašto? Jer nam je MLT od 150l bio gotov, a kotao još nije, pa smo iskombinirali što već imamo - lonac na plin od 50l i kotlušu na drva od 60l, imajući u vidu fermentore 54+34l.

Idemo redom:

16 kg Slad NG
1 kg Cara 35EBC

U MLT ubačeno 72l vode na 73'C (voda zagrijana u loncu i kotluši). Ubačen slad, promiješano, temp pala na 67'C (sonda stc-a u sredini MLT-a, te nekakvog starog analognog termometra za kontrolu). Pozorno praćena temperatura (prvi rad MLTa) i dešavala su se čuda: temperatura lagano padala dok nije došla do 65,9'C za pola sata.

slika

Nakon toga, a na radost šogora čiji ovo je patent, MLT počeo crpiti energiju iz ničega i temperatura počela rasti do 67,3 u idućih pola sata! Otkrili smo neograničeni izvor besplatne energije, jupi! Kakvo pivo, od sad punimo akumulatore po selu bajo!
Šalu na stranu, znači iako nismo ništa dirali, vjerojatno je slad ohladio gornje slojeve prilikom ubacivanja, te se nakon nekog vremena počeo dizati topliji sloj s dna, što se manifestiralo navedenim rezultatima mjerenja sonde. Pouzdamo se u STC jer bolje trenutno nemamo - prošli termometar nam je prefurio onaj nesretni blond ale.

Idemo dalje, kreće šou. Nakon ukomljavanja, zagrijana voda za ispiranje u loncu (30l). Ispuštena sladovina (cca 50l) u kotlušu, ubačena voda za ispiranje iz lonca. Pretočeno 18l sladovine iz kotluše u lonac tako da imamo otprilike ravnomjerno raspoređen prvi iscjedak u obe posude za kuhanje. Nakon 20min krenulo ispiranje, natočili 12l u lonac, ostatak (18l) u kotlušu.
Stanje: lonac 30l, kotluša 50l. Kreće kuhanje i tu se priča razdvaja.

slika[/i]
Zadnja izmjena: ekser, dana/u pon ožu 16, 2015 12:41 am, ukupno mijenjano 2 puta.
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » pon ožu 16, 2015 12:08 am

#5 DMaSH Chinook (lonac)
- 30l boil, 25l batch
- kuhanje na plin

20g Chinook - 60min
5g Irish Moss - 15min
50g Chinook - Aroma steep 20min
1pkg US-05

OG: 1.060 IBU: 27 Color: 10,4 EBC Est FG:1.011 Est ABV: 6,4%

#5a APA Cascade (kotluša)
- 50l boil, 41l batch
- kuhanje na drva

15g Magnum - 60min
10g Chinook - 60min
10g Irish Moss - 15min
30g Cascade - 5min
30g Chinook - 5min
50g Cascade - Aroma steep 20min
20g Chinook - Aroma steep 20min
2pkg US-05

OG: 1.054 IBU: 27,9 Color: 10,4 EBC Est FG:1.011 Est ABV: 5,6%

slika

slika
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » pet ožu 20, 2015 3:48 pm

#4 kuhanje, kneippuša, amber (na kraju nije red) ale, cascade dry hop- jučer službeno završila karbonizacija, a na slici već zadnja boca :(
Osim 2 spremljene u vremensku kapsulu za dugo toplo ljeto...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
keep calm and čitaj dalje forum

Odgovori