cokolada ili kakao

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
nemo
Postovi: 198
Pridružen/a: pet svi 10, 2013 7:04 pm
Lokacija: Sisak

cokolada ili kakao

Post Postao/la nemo » sri vel 04, 2015 9:30 pm

Nisam jis radio, ali imam u planu tamniji stout sa chocolate sladom i DILEMA JE koristit cokoladu 70% ili kakao u prahu ili da stavim paket i jednog i drugog? Nizda aroma cokolade od dr owtjera????
Jel itko radio sto slicno?
Hmelja cu staviti styriana nesta malo, zanemarivo. Vodu cu na 0.77 tj granica balanced\bitter i 35 Ibu-a gorcine.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri vel 04, 2015 9:46 pm

https://www.youtube.com/watch?v=SKzVTAN0hJc

znam što te je omelo !
ako je riječ o pivi, nije nužan kakao.ostani na ječmu . Ž :zivjeli:

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri vel 04, 2015 10:18 pm

ja sam radio sa pekarskom čokoladom porter i bio je odličan
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

LipiFrane
Postovi: 13
Pridružen/a: pon ruj 30, 2013 1:37 pm
Lokacija: Rijeka ,Trsat

Post Postao/la LipiFrane » čet vel 05, 2015 7:53 am

Pozdrav
Evo jedan zanimljv link koji bi bilo dobro proučiti prije kuhanja. Obrati pozornost na dio kada se spominje kakaov maslac i njegov utjecaj na glavu pive. Skuhao sam jednu turu sa 100g 90% čokolade (20l piva u fermentoru) i aroma je bila odlična ali pjena nikako.

Nadam se da sam barem malo pomogao! Javi kako je ispalo.

http://byo.com/grains/item/313-brewing-with-chocolate

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet vel 05, 2015 8:31 am

LipiFrane je napisao/la:aroma je bila odlična ali pjena nikako.
Ja uvijek stavljam malo neslađenog ječma u svrhu poboljšavanja pjene...

slika
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
VGdogy
Postovi: 53
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 1:28 pm
Lokacija: Velika Gorica

Post Postao/la VGdogy » čet vel 05, 2015 8:58 am

Paziti samo na masnoću u kakau, čokoladi ili sličnim aditivima. Meni je u jednom stoutu masnoća pojela pjenu. Na kutiji je pisalo da je odmašćen,a u unutra da ima nekih xyz udjela masti. Inače aroma super, ali piva kao coca cola.

Najbolje rezultate navodno daje tinktura s pravim kakaovcem (cocoa nibs). Kada probam javim, a do tada jedan link za tinkturu.

http://www.maltosefalcons.com/tech/caca ... t-drew-way
volim pivo

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Re: cokolada ili kakao

Post Postao/la pklicov » čet vel 05, 2015 9:00 am

nemo je napisao/la:Nisam jis radio, ali imam u planu tamniji stout sa chocolate sladom i DILEMA JE koristit cokoladu 70% ili kakao u prahu ili da stavim paket i jednog i drugog? Nizda aroma cokolade od dr owtjera????
Ne znam sada zašto imaš dilemu koristiti kakao ili čokoladu, a napisao si da ide čokoladni slad. Dakle, čokoladni slad je prženi ječam. To nije čokolada ni kakao već slad. Ako želiš baš stavljati "čokoladu" onda koristi kakao prah. Ja to nisam koristio nikada pa za omjere ti ne mogu ništa reći.

handinho
Postovi: 237
Pridružen/a: sri svi 08, 2013 12:30 pm
Lokacija: Sisak

Re: cokolada ili kakao

Post Postao/la handinho » ned vel 08, 2015 6:49 pm

pklicov je napisao/la:
nemo je napisao/la:Nisam jis radio, ali imam u planu tamniji stout sa chocolate sladom i DILEMA JE koristit cokoladu 70% ili kakao u prahu ili da stavim paket i jednog i drugog? Nizda aroma cokolade od dr owtjera????
Ne znam sada zašto imaš dilemu koristiti kakao ili čokoladu, a napisao si da ide čokoladni slad. Dakle, čokoladni slad je prženi ječam. To nije čokolada ni kakao već slad. Ako želiš baš stavljati "čokoladu" onda koristi kakao prah. Ja to nisam koristio nikada pa za omjere ti ne mogu ništa reći.
Jel kakao ide u lonac ili u sekundar?

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: cokolada ili kakao

Post Postao/la DEDA PEPO » pet svi 15, 2020 12:29 pm

Dragi kolege pivari,
spremam se kuhati jedno tamno pivo tipa porter, sve koje sam do sada radio sa čokoladnim sladom i malo prženog ječma su bile po okusu bliže kavi, čokoladu nisam osjetio. Planirao sam staviti kod kuhanja čokoladu u prahu, ali iz prethodnih članaka vidim da bi mogao imati problem sa pjenom zbog masnoće u čokoladi. Ima li netko prijedlog kako pojačati čokoladni okus. Nadalje, ima li netko iskustva da tamne sladove (chocolade i prženi ječam) ubaci u sladovinu nakon ukomljavanja u toku vrenja npr 45 minuta vrenja u vrečicu za hmelj tako da dobijemo boju i okuse-mirise tamnih sladova koje smo dodali.
Pozdrav!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: cokolada ili kakao

Post Postao/la Poljo » pet svi 15, 2020 1:33 pm

Nisam siguran imaš li ispravna očekivanja od "okusa čokolade".
Ako misliš na okus mliječne čokolade, u njoj bitnu ulogu igra šećer, pa je potrebno uz čokolande sladove poigrat se s raznim karamelama da se dobije taj slatki okus, a vrlo vjerojatno je potrebno staviti i nešto laktoze.

Mislim da nije baš dobra ideja kuhati sladove.
slika

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: cokolada ili kakao

Post Postao/la FrendPero » pet svi 15, 2020 1:58 pm

Ja sam danas kuhao Jaffa sweet stout. Par dana sam pregledavao opcije i na kraju se odlucio za kakao prah i cokoladu za kuhanje. Iz svih informacija na koje sam nabasao sam izvukao par stvari koje su mi se cinile presudne. Masnoce koje utjecu na stabilnost pjene. Ako su prisutne u cokoladnim dodatcima bitno je navodnoda budu u boilu kako bi se ocuvala stabilnost pjene. Tako da sam 50 g cacao praha dodao na sredini masha, zajedno sa 1%roasteda i 1%blacka za boju. Onda sam naribao 100g cokolade za kuhanje i dodao 15 min prije kraja boila zajedno sa korom narance. Isto je bitan kristalni slad. imao sam caramunih1-3. Prvi je pao kao bolja opcija za ovaj pothvat. Dobro je ostavit sto manje headspacea u fermentoru i slozit dobar blowoff kako bi ostatak masnoca izasao sa krausenom.

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: cokolada ili kakao

Post Postao/la DEDA PEPO » pet svi 15, 2020 5:25 pm

Vidim da vi iskusniji pivari operirate sa puno informacija. Ne znam da li sam shvatio, ali FrendPero, znači li to da roasted i black dodajete pri sredini ukomljavanja, da li što od ova dva sastojka dodajete i u početku ukomljavanja. Imate li iskustva, a negdje sam puno ranije pročitao, kada sam se tek pripremao za kuhanje piva, da je netko chocolade, roasted i black dodavao u toku boila?

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: cokolada ili kakao

Post Postao/la FrendPero » pet svi 15, 2020 6:02 pm

Da na sredini ukomljavanja, cak sam mogao i malo kasnije. Ja sam prvenstveno htio boju a aromu sam htio smanjit. Trpkost sam htio izbjeći. Koristio sam i 6% cokoladnog slada koji je bio star. Plan je da se cokolada istice u okusu. Za ovo sa boilanjem tih black i roasted sladova se slazem sa Poljom i to ne bih radio, iskreno nikad nisam ni cuo za to. Od kuda ta informacija?
Edit: Pa nije cak da mi baratamo sa puno informacija koliko je do toga da je prakticki sve u ovom hobiju isprobano i vjerojatno zabilježeno u bespućima interneta. Tak da se generalno o svemu daju nac informacije preko guglova. Živili :pivo: :pivo:

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: cokolada ili kakao

Post Postao/la DEDA PEPO » pet svi 15, 2020 8:28 pm

S obzirom da radim u Graihfatheru malo mi je nezgodno na sredini ukomljavanja dodavati slad, mislim da bi, uvažavajući što veli FrendPero, mogao odtočiti dio sladovine nakon pola sata ukomljavanja i u nju u vreči dodati sladove koje trebam za boju. Da li je ovaj prijedlog OK?. Kada spominjete trpkost, sva moja piva su po meni imale malo trpkasti okus. To vjerojatno potiče od tanina, ali nikad nisam ukomljavao iznad 67/68 C, a tu nije trebalo biti problema, vjerojatno i kod ispiranja ne bi trebalo ići sa višim temperaturama.
Pozdrav i hvala na svim komentarima.

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: cokolada ili kakao

Post Postao/la FrendPero » pet svi 15, 2020 9:03 pm

Ja sam premlad za uvažavanje :D :pivo:

Odgovori