Dezinfekcija - alternativa StarSanu

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Dezinfekcija - alternativa StarSanu

Post Postao/la vatre » pon kol 19, 2013 8:17 am

Njuškam stalno uokolo u nadi da pronađem sredstvo koje bi moglo zamjeniti StarSan (dakle, da bude efektivno, lako za korištenje i da ne zahtjeva ispiranje) ali da bude lakše lokalno dobavljivo i po mogućnosti jeftinije.

Tako sam naletio na ovaj proizvod:

http://www.genera.hr/pro/hr/1701/#.UhGzqYLrUnr

Upitao sam ih gdje i kako se može nabaviti pa su me uputili na veterinarske stanice.

Isto tako, našao sam i ovo:

http://aquagen-tlk.com/genox-i-genoll.html

Oni mi još, nažalost, ništa nisu odgovorili.

Da li netko možda zna nešto o ovim proizvodima i da li vam se čini da bi bili uporabljivi za naše potrebe (ako se cijene ispostave korektnima)?

Možda netko više kuži kako te stvari funkcioniraju (kationi, ioni) - mislim da je StarSan baziran na nekakvoj kiselini, tako da mi se čini da je ovo nešto drugo?

Možda ih netko već uspješno koristi, ali zlobno šuti i ne želi podijeliti to s ostalima? :)
fermentacija = civilizacija

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » pon kol 19, 2013 8:21 am

Nije direktan odgovor ali ima dosta informacija o sanitaciji i čišćenju.

http://beersmith.com/blog/2013/08/02/be ... odcast-62/

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pon kol 19, 2013 8:33 am

ovaj drugi mi se cini preefikasan
Kako se dezinfekcijsko djelovanje GENOX-a i GENOLL-a ostvaruje fizičkim ‘’napadom’’ i razaranjem vitalnih
staničnih dijelova mikroorganizama do danas ne postoji
poznat slučaj pojave rezistencije.
ako ga ne isperes dobro pobit ce i kvasac :D
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » pon kol 19, 2013 9:10 am

1rice je napisao/la:ovaj drugi mi se cini preefikasan
ako ga ne isperes dobro pobit ce i kvasac :D
Da, to i mene malo brine, ali ne ispirem ni StarSan pa kvasac preživi i obavi svoje.
fermentacija = civilizacija

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon kol 19, 2013 9:16 am

vatre je napisao/la:
1rice je napisao/la:ovaj drugi mi se cini preefikasan
ako ga ne isperes dobro pobit ce i kvasac :D
Da, to i mene malo brine, ali ne ispirem ni StarSan pa kvasac preživi i obavi svoje.
star san ubija kvasac samo direktnim kontaktom kvasca i otopine star sana. čim u posudu dezinficiranu star sanom dodaš sladovinu, pH se diže i kvascu ne može biti ništa.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Pivdzija
Postovi: 36
Pridružen/a: pet kol 02, 2013 5:45 pm
Lokacija: Mostar, BiH

Post Postao/la Pivdzija » pon kol 19, 2013 10:24 am

jedno možebitno i glupo pitanje. da li bi se mogao koristiti diasept za dezinfekciju aparature i boca za pivarstvo?

http://www.lihnidos.com/?lang=hr&section=products&id=1

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pon kol 19, 2013 10:27 am

Možda bi se i moglo, ali mi se čini da bi to bilo ultra skupo pošto je to sredstvo koje se ne razrjeđuje. Što se tiće boca, još uvijek sam mišljenja da je najbolje boce ispeći 20 min na 130 stupnjeva u pečnici. Meni osobno je dezinficiranje svake boce zasebno potpuna tlaka :).

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » čet lis 10, 2013 11:53 am

Da se nadovežem na vlastitu temu, nabavio sam Genox s početka priče. Stvar prodaju u trgovinama poljoprivredne opreme, valjda da ekipa pere vimena kravicama kad ih muzu. Litra košta oko 22 kn i razrjeđuje se 1:30 (u pravilu).

Kuhao sam već treću rundu koristeći isključivo to za dezinfekciju i nisam imao problema (ili sam imao lude sreće) - od sitne opreme, preko fermentora do boca. Korisitim ga isto kao Star San, znači umačem u njemu, ispirem njime, držim ga u fermentoru, bućkam - i ne ispirem vodom nakon dezinfekcije. Miris mu je vrlo slab i čini mi se da "drži" dosta dugo. Prednost pred Izosanom je što ne treba paziti na doziranje ako ne ispirete.

Pa eto, kome se čini zanimljivo, ima moju preporuku. Ne znam koliko je to financijski isplativo, tj. da li je isplativije od Star Sana, ali mi se sviđa što ga mogu nabaviti kad mi zatreba jer mi je Poljocentar na tri praćkometa od doma i ne moram naručivati Star San iz Malt Millera (gdje ga često i nemaju).
fermentacija = civilizacija

Avatar
Senators
Postovi: 126
Pridružen/a: pet ožu 29, 2013 10:44 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Senators » čet lis 10, 2013 12:18 pm

Koliko vidim taj Genox je zapravo varikina, malo su ubacili eko/zeleni priču unutra ali bit je ista.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet lis 10, 2013 5:26 pm

vatre je napisao/la:Da se nadovežem na vlastitu temu, nabavio sam Genox s početka priče. Stvar prodaju u trgovinama poljoprivredne opreme, valjda da ekipa pere vimena kravicama kad ih muzu. Litra košta oko 22 kn i razrjeđuje se 1:30 (u pravilu).

Kuhao sam već treću rundu koristeći isključivo to za dezinfekciju i nisam imao problema (ili sam imao lude sreće) - od sitne opreme, preko fermentora do boca. Korisitim ga isto kao Star San, znači umačem u njemu, ispirem njime, držim ga u fermentoru, bućkam - i ne ispirem vodom nakon dezinfekcije. Miris mu je vrlo slab i čini mi se da "drži" dosta dugo. Prednost pred Izosanom je što ne treba paziti na doziranje ako ne ispirete.

Pa eto, kome se čini zanimljivo, ima moju preporuku. Ne znam koliko je to financijski isplativo, tj. da li je isplativije od Star Sana, ali mi se sviđa što ga mogu nabaviti kad mi zatreba jer mi je Poljocentar na tri praćkometa od doma i ne moram naručivati Star San iz Malt Millera (gdje ga često i nemaju).
Jesi li slao svoje pivo na natjecanje?
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la gnomix » sri ruj 03, 2014 11:37 am

I kakvi su na kraju zaključci sa tim Genox dezinficijensom?
Jel valja i jel isplativo?


Ferdo, čemu to pitanje? :)

domagoj_os
Postovi: 122
Pridružen/a: sub kol 31, 2013 6:05 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la domagoj_os » sri ruj 03, 2014 11:50 am

Da se i ja nadovežem na ovu temu... Jel netko možda koristio sredstvo Dezisan, inače ga proizvodi saponia. Vidio sam da se može kupiti u Metrou pa reko da pitam :)

ovdje ima nešto o njemu:
https://www.saponia.hr/industrijska-pot ... zinfekcija

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » sri ruj 03, 2014 11:58 am

Dezisan=izosan ..drugi proizvođač pa drugi naziv ..
Koristim ga već dugo ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sri ruj 03, 2014 1:22 pm

Genox imamo u pivovari. Raspad mu je nakon 48h ako je razrijedjen. U originalnom pakiranju moze stajati dosta dugo. Sadrzi klor i ako ga ne razrijedite potrebno ga je isprati jer dugo ostavlja miris.

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la gnomix » sri ruj 03, 2014 1:26 pm

Čudno, a baš ga reklamiraju kao nešto super prirodno, neotrovno bla bla...
u suprotnosti sa klorom:

http://www.aquagen-tlk.com/usporedba-ge ... lorom.html

Di to ima za kupit u Zg, pa da ih idem gnjavit i pitat na licu mjesta..?

Odgovori