Alkoholni okus u pivu

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
LipiFrane
Postovi: 13
Pridružen/a: pon ruj 30, 2013 1:37 pm
Lokacija: Rijeka ,Trsat

Alkoholni okus u pivu

Post Postao/la LipiFrane » ned svi 11, 2014 7:10 am

Poštovanje,
trebao bi savjet kako poboljšati okus pive koja se trenutno nalazi u fazi sekundarne fermentacije ako je moguće. Pivo je 7 dana ležalo na prvoj fermentaciji, te je imalo dominantan okus alkohola, tj. sastav piva se gotovo nije niti osjetio. Primarna fermentacija se odvijala na 16-18C, korišteni kvasac S-04 je rehidriran. Recept prema beersmithu:

23l prije kuhanja - 20l nakon kuhanja

0,20 kg Aromatic Malt Abbey (51,2 EBC)
0,20 kg Chocolate Malt (886,5 EBC)
4,00 kg Back Ekstrakt (24,6 EBC)
15,00 g Northern Brewer [10,20 %] - Boil 60,0
15,00 g Saaz [4,00 %] - Boil 15,0 min
5,00 g Irish Moss (Boil 9,0 mins)
15,00 g Saaz [4,00 %] - Boil 5,0 min
1,0 pkg SafAle English Ale (DCL/Fermentis #S-04)

Ovo mi je 9 kuhanje prema sličnom receptu(malo modanja sa zrnom i kvascima) i postupak je za sve bio isti:
1.Steep zrna na 66C oko 30 min u omjeru 1:4
2.Zagrijavanje vode te dodavanje ekstrakta i steep sladovine do 23l u loncu.
3.Ključanje, hmeljenje
4.60 min kuhanje
5.Hlađenje na 18C bakrenim spiralnim chillerom
6.Aerizacija
7.Pretakanje u fermentor i sipanje rehidriranog kvasca.


OG izmjeren refraktometrom:1.061
OG nakon pretakanja u sekundar:1.031(što bi iznosilo cca 1.018 kada unese faktor pogreške refraktometra zbog alkohola)

Ispričavam se na malo dužem postu, moje pitanje je postoji li način popravljanja okusa piva tj. može li malo duže stajanje u sekundaru smanjiti okus alkohola ili preporučate nešto drugo?

Hvala!

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pon svi 12, 2014 9:53 am

jesi li ti taj alkoholni okus u pivu probao na okus ili na miris?
da nisi pomirišao co2
nije mi jasno da sladovina u primaru prije nego izvrije da ima okus po alkoholu
ja bih bio sretan kada bih imao toliki OG i još da izvrije do 1.010 :malosamsipopil:
radio sam piva sa tolikim OG-om i bila su super!
Pivo teče bubrezi se liječe !

LipiFrane
Postovi: 13
Pridružen/a: pon ruj 30, 2013 1:37 pm
Lokacija: Rijeka ,Trsat

Post Postao/la LipiFrane » pon svi 12, 2014 10:57 am

isvara je napisao/la:jesi li ti taj alkoholni okus u pivu probao na okus ili na miris?
da nisi pomirišao co2
nije mi jasno da sladovina u primaru prije nego izvrije da ima okus po alkoholu
ja bih bio sretan kada bih imao toliki OG i još da izvrije do 1.010 :malosamsipopil:
radio sam piva sa tolikim OG-om i bila su super!
Pozdrav,
probao sam pivu nakon 7 dana fermentacije u primaru, imala je okus po zahmeljenoj tekili recimo a miris po viskiju. OG je visoko ciljano jer sam htio malo jaču pivu na kraju, a beck ekstrakt završava sa malo višim FG tako da mi je ABV zapravo odličan, samo se nadam da će ako pivu ostavim dva tri tjedna u sekundaru na 17-18C arome hmelja i sladova prevladati.

LipiFrane
Postovi: 13
Pridružen/a: pon ruj 30, 2013 1:37 pm
Lokacija: Rijeka ,Trsat

Post Postao/la LipiFrane » uto kol 19, 2014 10:17 am

Evo, čisto radi reda da završim temu. Pivo prema konfiguraciji iz uvodnog posta nakon malo više od 4 mjeseca od početka fermentacije zvuči fantastično te su svi okusi došli na svoje mjesto. Čokaladni okus je došao u prvi plan te je lagano potisnuo aromu i gorčinu hmelja koja se sasvim dovoljno osjeti kao after. Onaj alkoholni off flavor je potpuno nestao. Pojavljuje se u tragovima samo ugodan osjet malo većeg ABV-a.Glava je stabilna i dugotrajna a tijelo puno. Ovo mi je bilo 9. pivo po redu i mogu reći da je skoro svako sa Becks-om ispalo vrlo dobro. Desetu turu sam proslavio prelaskom na whole-grain. Hvala svima na odgovorima.

Odgovori