Braumeister za 1000kn

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet svi 15, 2014 10:39 pm

Kad počneš kuhati, ne reži bilo koji dio lima odmah, čak ni kad budeš siguran. Prvo ispitaj sustav koliko se da "razvući i ustegnuti". Omjer voda/slad ti uvijek treba biti od 2 do 4 l/kg. Najbolje je 3. I začepi sve rupe u cijevi, tako će ti se najbolje slad miješati sa sladovinom, ako ti pumpa bude dovoljno jaka. Ako ne bude, stavi dvije iste, u paralelu. Prvo napuni slad u košaru, koliko misliš za prvu šaržu, zatim dodaj vode za 3:1 (voda/slad), pa vidi da li ti, kad pokreneš pumpu bez uključenih grijača, sladovina prolazi kroz gornje sito preko preljeva, na grijače, a posebno da li su oni potpuno u sladovini, u radu, dok pumpa cirkulira. Ako je to zadovoljeno, na "konju" si. Ako ne, dodaj još vode i još slada (u istom omjeru) da ti grijači budu potpuno preliveni sladovinom. Kad tako optimiziraš sustav, znat ćeš minimum količine slada i vode za slijedeće šarže. Naravno, moraš pričekati prvo da ti slad upije dovoljno vode (sladovine). Sve to dobro zapiši jer će ti podaci biti bitno potrebni za drugačije šarže gdje će ti biti potrebno više slada.
U tom sustavu najbolje miješanje se ostvaruje prolaskom sladovine samo kroz donji filter. Ako što guraš "kroz bypass", npr. kroz cijev s rupicama, bit će ti nelinearno zapostavljeno miješanje na dnu donjeg filtera. Ako mi ne vjeruješ, "deri po svome".
PS: možda ćeš prvu šaržu morat' "usrat' " radi te "kalibracije", no to si sam izabrao, i ne živčani bez veze, sve to ide samo tebi u prilog, za kasnije. Ako odmah "kalibriraš" sustav, dalje sve ide kao "podmazano".
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

kiki-83
Postovi: 64
Pridružen/a: ned srp 28, 2013 7:58 pm
Lokacija: Slavonski brod

Post Postao/la kiki-83 » čet svi 15, 2014 11:23 pm

Mozda je glupo pitanje,ali sta je bolje za dno-rupice ili brusilicom da crte napravim?

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet svi 15, 2014 11:51 pm

Pobornik sam rezova, ne širih od 1 do 1,2 mm (tzv. inox rezna ploča od 1 mm debljine za malu brusilicu), duljine koliko god ide, jer povećavaš površinu filtracije, a malim promjerom (širinom) ne dozvoljavaš krupnijem smljevenom dijelu slada prolazak. Zato, kad usipavaš smeljeni slad, usipavaš ga u već vodom puni lonac, tako da ti teža i veća zrna prije padnu na sito i ne začepe proreze/rupe. Pogotovo kad imaš i pšenice. Prvo ječmeni, i ljuske. Ti nećeš imati tih problema jer ideš kontra gravitacije, ali kad zaustaviš pumpu, i ako ti se malo začepi, samo prodrmaš cijeli valjak i "dereš" dalje, dok je u normalnom slučaju potrebno prilično miješanja.
Ako možeš izvesti proreze tako da ti je prorez konusni, tj. ulaz u proreze ti je mali, a izlaz puta sladovine veći, jer se kod pranja "začepljenja" puno lakše isperu. Tako izvedi i doljnju i gornju ploču.
I, kiki-83, upiši od kud si, ...
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pet svi 16, 2014 1:10 am

rezovi će ti bit dobri, u zadnje vrijeme uglavnom radim manje ture 10-15 litara, i ukomljavam u sličnoj bačvi od 20L, lažno dno ima 32 reza duljine oko 8cm i dosta je funkcionalno
slika

kiki-83
Postovi: 64
Pridružen/a: ned srp 28, 2013 7:58 pm
Lokacija: Slavonski brod

Post Postao/la kiki-83 » pet svi 16, 2014 1:42 am

I ja planiram manje ture oko 30-40l i meni je to sasvim dovoljno za tjedan :)))
Pumpa od centralnog me pati posto je gusana a i hrdja unutra pa razmisljam sra da napravim da ju zastitim jer za inoxovu nemam love,a plasticna hmm plastika mi se cini nepouzdano a i s tim crijevima se nemogu sprijateljiti sto se stave na nju iako imam jednu od perilice posudja.

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pet svi 16, 2014 2:09 am

mozes to spojit i bez crijeva, uzmes pumpu od perilice za robu, to ti je 75kn, na jedan kraju zavidas i zaljepis redukciju 3/4"-1/2", a na drugi redukciju 1/2"-3/8" i dalje spojiš pomoću koljena, T komada, cijevi i sl. na bačvu kako ti već odgovara

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » pet svi 16, 2014 8:48 am

Don Genovese je napisao/la:
jonathan livingston je napisao/la:Nije slika velika, monitori su vam mali :indianabeer:
Posudi mi, molim te, Linguistone tri jezerač kunčića za tak'i monitor, vratim ti čim dobijem kamate :)
Daj IBAN :)

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pet svi 16, 2014 10:07 am

kiki-83 je napisao/la:Po mojoj procjeni bi trebalo oko 12kg sladovine da stane.
Nećeš ti staviti 12 kg slada u 20l bačvu pa i da ga prešaš unutra :). Za 12kg slada trebaš minimalno 24 litrenu bačvu, jelte, 12 kg slad i 12 litara voda koju upije slad. Tak da ti nekaj tu neće baš raditi jel ti u toj bačvi mora ostati malo zraka da se uspije napraviti neka konverzija.
pozdrav

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet svi 16, 2014 2:08 pm

Kakvog zraka u konverziji :shock: Daj neku formulu.
Pero, jesi li ti kad vidio taj bruvmajstor in ekšn?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pet svi 16, 2014 2:10 pm

jel zna netko koliki volumen zauzme 1kg slada + 3L vode? jednom prije sam to pogledao, al sam zaboravio, čini mi se da je bilo 3,65 litara, makar mi to sad djeluje malo nekako

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet svi 16, 2014 2:27 pm

Da, tako, oko 3,5 ... 3,6 l.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

kiki-83
Postovi: 64
Pridružen/a: ned srp 28, 2013 7:58 pm
Lokacija: Slavonski brod

Post Postao/la kiki-83 » pet svi 23, 2014 8:14 pm

Kupio sam si digital temperature controller mh1210 ,220v,10A,
S kojim zelim spojiti dva grijaca po 2KW za odrzavanje temperature pri ukomjavljanju sladovine,medjutim izgleda da mogu samo jedan da spojim posto ga mogu samo opteretiti s max 2 KW,posto mi je jedino iskustvo sa strujom da me par puta udarila nasao sam se u dilemi,dali sam bacio 200kn ili ima neko rijesenje.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pet svi 23, 2014 8:53 pm

Naravno da rješenje ima ..
Prelistaj malo po forumu ili zamoli Dona da ti objasni ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pon svi 26, 2014 12:01 am

Kupi si 220V uklopnik i na njega spoji grijače. Jednostavnije je jer ne trebaš ispravljač pošto većina SSR-ova za Ebaya zahtjeva istosmjernu struju na ulazu SSR-a.

handinho
Postovi: 237
Pridružen/a: sri svi 08, 2013 12:30 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la handinho » uto svi 27, 2014 8:58 pm

sina022 je napisao/la:rezovi će ti bit dobri, u zadnje vrijeme uglavnom radim manje ture 10-15 litara, i ukomljavam u sličnoj bačvi od 20L, lažno dno ima 32 reza duljine oko 8cm i dosta je funkcionalno
slika
di ima za kupit ovo inox koljeno (i slične stvari)?

Odgovori