Voda

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » uto sij 28, 2014 2:36 pm

Što dokazuje dvije stvari :

I prije više od 100 godina postojale su kvalitetne i pouzdane mjerne metode kao i danas.

i

Fizikalno-kemijski zakoni se od onda nisu mijenjali. :D

.

domagoj_os
Postovi: 122
Pridružen/a: sub kol 31, 2013 6:05 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la domagoj_os » uto sij 28, 2014 5:18 pm

Ygor je napisao/la:
Tablica je kopirana iz knjige "Water: A Comprehensive Guide for Brewers "

A koliko je omekšavanje vode kuhanjem "drevni" postupak najbolje svjedoći i izvor na dnu tablice ( 1884 ).

Dakako, podatke uzimaš samo kao orijentaciju jer kako je već gore spomenuto ovisi o tome koliko si vješto odvojio talog itd.

Vidim da si iz Osijeka pa ako ti je to sa kuhanjem gnjavaža mogu ti osigurati RO vodu, a kako se tek spremaš za prvo all-grain kuhanje možeš računati i na ostalu tehničku pomoć ( mlin itd. )

Pozdrav...

.
Hvala puno na ponudi, za ovu turu sam kupio sv. rok vodu koju cu još pomiještati sa destiliranom da spustim bikarbonate na razinu koja je donekle prihvatljiva za pale ale.

Mlin sam isto sredio, od mašine za tijesto.

Ali ako se sjetim još nekih stvari javim ti se :D a RO vodu ću imati na umu za slijedeća kuhanja, sigurno će trebati ;)

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri sij 29, 2014 7:32 pm

Ferdo je napisao/la:. Pošto voliš "gušće, teže, kremasto pivo" mogu ti preporučiti da vodu namjestiš na "very malty"
...

znam jedino da sumpor u prvi plan dovodi hmelj, a kalcijklorid slad...

pošto nisam tip od kompjuterskih programa, mozeš li mi baciti računicu, koliko kalcijklorida moram staviti u 100 litara vode da bih dobio very malty vodu?...također, dali kalcij klorid ima neko komercijalno ime i gdje ga mogu kupiti?? faaala!
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri sij 29, 2014 8:17 pm

Nije sumpor nego sulfat. Konkretno, Magnezijev sulfat. Dodavanjem te soli ces povecati sadrzaj Mg iona i SO4 iona u vodi.
Sumpor je nepozeljan u pivu.
Kalcijklorid se moze kupiti u trgovinama koje prodaju opremu i sirovine za proizvodnju sira ili tofua.
Pogledaj ovaj tutorial:
http://www.youtube.com/watch?v=o1n7-RjEJEM
cini mi se da ima 3 nastavka
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sri sij 29, 2014 8:22 pm

Ajd malo jos citaj o vodi, nije sumpor vec sulfati… odnos je jednostavn kada znas koliko imas jednih i drugih ako imas 100 klorida i 100 sulfata omjer je 1.0 i to je balansirano ako ide ispod 0.7 naglasavat ce gorcinu znaci 70 klorida 100 sulfata, sto nize naglazavas gorcinu jos vise. Ako imas 100 klorida a recimo 70 sulfata naglasit ces slad i imat omjer 1.33. Da bi znao koliko cega moras staviti moras znati koliko uopce imas. Kalcij klorid mozes kupiti u zagrebu i onom ducanu koji ima za sireve sve… e sad nadi na forumu, nemogu se sjetit kako se zove ducan. Sulfate dizes sa gorkom soli (MgSO4) imas u ljekarni, u BJ pakiraju po 20grama i kosta 6kn. Nemoze se kupit vece pakiranje i traze me ime i ime doktorice. Mozes dizati i sa kalcij sulfatom (cistim gipsom, CaSO4).

E sad na tebi je da kuhas, proucavas i trazis najbolji omjer za pojedina piva! :D

Nemoj se uvrijediti samo hocu pomoci, ali moras imat neke podatke da bi ista dalje radio.

ZIVIO!

EDIT: Dok sam ja pisao kobaju i ferdo je rekao slicno… :)
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri sij 29, 2014 8:26 pm

Bitno je da smo spremni pomoci. :pivo3:
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sri sij 29, 2014 8:27 pm

Ferdo je napisao/la:Bitno je da smo spremni pomoci. :pivo3:
E tek kakvi smo kad nas se zove probat! :D
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri sij 29, 2014 10:16 pm

da sulfat, krivo sam napisao...mislim na jedno napisem drugo...nema veze, znam o vodi ono sto sam poslusao palmera na jubitou, nisam jos psihički spreman krenuti detaljnije vodu proučavat. Imam na raspolaganju 2 bunara i 2 izvora planinska, pa nekako kroz iskustvo sam skuzio koja mi je voda najbolja za koje pivo...nekako sam se potajno nadao da postoji neka jednostavna formula tipa, 'bubnes čajnu žličicu kalcijklorida u 100l vode' ili tako nesto odokativno, ali nema druge nego prvo dati vodu na analizu pa onda sve ostalo...hm?
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » ned vel 23, 2014 5:05 pm

Malo se mučim sa ez calculatorom i pokušavam složiti vodu za stout pa uzimam Dublin za primjer.

Ispada da je za 40 litara u RO potrebno staviti 2,5g gipsa, 1,5g CaCl, 2g MgSO4 , 2g NaHCO3 i 9g CaCO3.To mi je malo sumnjivo. Naravno uz CaCO3 ide i 1ml mliječne kiseline pa bu Ph 5,42

rezultat je:

Calcium 115 Magnesium 5 Sodium 14 Chloride 18 Sulfate 54


Jel ta kalkulacija uopće ima veze s istinom?

Da li je to dobro za stout?

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » pet ožu 14, 2014 4:31 pm

Kaj nitko nema nekaj za reć?

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet ožu 14, 2014 6:22 pm

kalkulacija uvjek ima nekakve veze s istinom 8) :)

voda je zadnja ( tolko ju poznam ) koja mi može pokvariti stout , zbog specijalnih pečenih sladova kojih ima u % dosta .
ro voda za stout nije nužna, bar meni . i tak


:hmelj:

Avatar
ŠegrtMarko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub lis 10, 2009 12:40 pm
Lokacija: Zagreb/Daruvar

Post Postao/la ŠegrtMarko » sub ožu 15, 2014 9:18 am

mali badem je napisao/la:kalkulacija uvjek ima nekakve veze s istinom 8) :)

voda je zadnja ( tolko ju poznam ) koja mi može pokvariti stout , zbog specijalnih pečenih sladova kojih ima u % dosta .
ro voda za stout nije nužna, bar meni . i tak


:hmelj:
Potpisujem :)

Još sam negdje pročitao (ne znam kojoj morao bi sve pretražiti) da za stout nije potrebno kopirati Dublinsku vodu jerbo ju i oni u Dublinu modificiraju vodu pa ne možeš znati s čim rade svoja poznata piva.
Zagrebačka voda je dobra za stout, pokušaj sa 100% pipovače pa nakon prvog pokušaja modificiraj ako ti nešto bude smetalo. Ako želiš gorče možeš dodati na 40 L cca 1,5 g gipsa da izbalansiraš kloride i sulfate ali ni to ne moraš. Čak mislim da ti niti mlječna kiselina neće trebati ako stavljaš dovoljno prženog ječma, ako radiš sa manje prženog možda ćeš trebati spustiti PH.

Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Post Postao/la darioklc » sri ožu 26, 2014 1:28 pm

Jel tko ikad koristio 5.2 pH Stabilizator?
http://www.ebay.com/itm/5-2-pH-Stabiliz ... 23302b1301

Jel to uopće upotrebljivo?

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » sri ožu 26, 2014 1:41 pm

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... abilizator.
ne znam zašto se sa tim zajebavat kad imaš provjereno dobru i lako dostupnu i jeftiniju mliječnu kiselinu ;). litra košta 150kn a imaš je za brat bratu 3000l piva.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri ožu 26, 2014 2:19 pm

Meni je najfinija "fosforača" :)
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori