Sporo i slabo gaziranje

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Pajdo
Postovi: 454
Pridružen/a: pon pro 07, 2009 1:58 am
Lokacija: zg

Post Postao/la Pajdo » sri kol 18, 2010 8:44 pm

meni je zadnja šarža slabije gazirana, a čini mi se zbog lošeg čepljenja.. zamolio sam brata da mi pomogne i on je čepio, a imam onu crvenu plastičnu čepilicu bez stalka tako da se moraš cijelim tijelom nasloniti. Pošto je on 99kg samo mišića on je zaključio da to može raditi sjedećki. Prvo nisam mislio da bi to mogo biti problem, al onda sam primjetio da kad otvorim bocu s čepom koji je gore malo udubljen od čepilice (zadnju gajbu sam ja čepio i cijeli se naslonio na svaki čep), to pivo je bolje gazirano.. Nisam probao promućkati ali mislim da ne bi ništa se vidjelo..


živili!

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri kol 18, 2010 9:09 pm

zeljko je napisao/la:
admin je napisao/la:ne bi li grozdzanog secera trebalo ici oko 10g na litru a ne 5?
čpp kaže 5 g/l. Imalo bi smisla ako je taj broj krivi, jer je na pola gazirano. Nisam sad kod kuće, ali kad se vratim ubacit ću u par boca još šećera pa ću vidjet hoće li pomoci.
Imali smo prije nekog vremena žustru raspravu o tome koliko ide šećera na litru.
Tvrdio sam da ide 5 g.na jednu pivu(od pola litre) tj.10 g./lit.
Svoje pive gaziram tako da u svaku bocu stavljam mjericu od 5 ml.
Znam da nasipna gustoća nije 1, ali je pivo dobro gazirano.
Svoje pivo flaširam tek kad fermentacija stane.Ukoliko ga flaširate prema preporuci iz knjige "pivo iz vlastitog podruma" već sedmi dan, tad vam šećer nije ni potreban.

Ako pivo niste pasterizirali i tako ubili sav kvasac tad ima dovoljno živog kvasca i u bistrom pivu da odradi karbonizaciju bez poteškoća.
Kuhao sam jednu šaržu u siječnju,lager,malo meda,visoka početna gustoća,i zato je fermentacija trajala i trajala,bez pretakanja na kvascu do 25.srpnja.Flaširao kako sam gore naveo.Dio u staklu nisam dirao ali je drugi dio u plastičnim bocama već sad vrlo tvrd,tj. dobro gaziran.Pivo je...neka ga drugi procjene.

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » sri kol 18, 2010 9:52 pm

Čini mi se da lijek onda nije čekanje, nego otvoriti boce i baciti unutra zlicicu grožđanog šećera.

Molio bi admina da kad se dokopa normalne tipkovnice (bez japanskih znakova) da promijeni čpp u 5-10 g/l (ili koliko već treba).

Hvala svima na savjetima.

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Post Postao/la jux » čet kol 19, 2010 1:23 am

Ferdo je napisao/la:
zeljko je napisao/la:
admin je napisao/la:ne bi li grozdzanog secera trebalo ici oko 10g na litru a ne 5?
čpp kaže 5 g/l. Imalo bi smisla ako je taj broj krivi, jer je na pola gazirano. Nisam sad kod kuće, ali kad se vratim ubacit ću u par boca još šećera pa ću vidjet hoće li pomoci.
Imali smo prije nekog vremena žustru raspravu o tome koliko ide šećera na litru.
Tvrdio sam da ide 5 g.na jednu pivu(od pola litre) tj.10 g./lit.
Svoje pive gaziram tako da u svaku bocu stavljam mjericu od 5 ml.
Znam da nasipna gustoća nije 1, ali je pivo dobro gazirano.
Svoje pivo flaširam tek kad fermentacija stane.Ukoliko ga flaširate prema preporuci iz knjige "pivo iz vlastitog podruma" već sedmi dan, tad vam šećer nije ni potreban.

Ako pivo niste pasterizirali i tako ubili sav kvasac tad ima dovoljno živog kvasca i u bistrom pivu da odradi karbonizaciju bez poteškoća.
Kuhao sam jednu šaržu u siječnju,lager,malo meda,visoka početna gustoća,i zato je fermentacija trajala i trajala,bez pretakanja na kvascu do 25.srpnja.Flaširao kako sam gore naveo.Dio u staklu nisam dirao ali je drugi dio u plastičnim bocama već sad vrlo tvrd,tj. dobro gaziran.Pivo je...neka ga drugi procjene.


neznam za zustu raspravu :=) ali ja kazem ovisno o staylu pive ovisi kolicina seceroze sta se stavlja za karbonizaciju....ako je kvasac orajt mora odradti kakvu takvu karbonizaciju,ne na levelu ili po zelji ovisno o temperaturi ili po vremenu...Medjutim tesko da je moguce prihvatit terminalnu gravitaciju onakvu kava je.Radi toga imamo tablice karbonizacije...peace out

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet kol 19, 2010 8:22 am

jux je napisao/la:Medjutim tesko da je moguce prihvatit terminalnu gravitaciju onakvu kava je.Radi toga imamo tablice karbonizacije...peace out
To i velim,flaširanje sedmi dan je prerano i odokativno,nikad ne znaš na čemu si.Flašira se tek kad se gustoća zaustavi na 1.007 g/cm-3, ili malo iznad ovisno o tipu piva, i to uz propisno došećerivanje.

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Post Postao/la jux » čet kol 19, 2010 9:14 am

Ferdo je napisao/la:
jux je napisao/la:Medjutim tesko da je moguce prihvatit terminalnu gravitaciju onakvu kava je.Radi toga imamo tablice karbonizacije...peace out
To i velim,flaširanje sedmi dan je prerano i odokativno,nikad ne znaš na čemu si.Flašira se tek kad se gustoća zaustavi na 1.007 g/cm-3, ili malo iznad ovisno o tipu piva, i to uz propisno došećerivanje.
Da

jojorabbit
Postovi: 8
Pridružen/a: pet srp 30, 2010 10:30 am
Lokacija: 54km od Zg

Post Postao/la jojorabbit » čet kol 19, 2010 2:26 pm

Da ne otvaram novu temu, moja se počela gazirati i to vec dosta samo što je nekako kiselkasta lagano, sad dali je to bolest neka ili je to sto je joj mlada piva pa nije odležala svoje?

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet kol 19, 2010 2:46 pm

jojorabbit je napisao/la:Da ne otvaram novu temu, moja se počela gazirati i to vec dosta samo što je nekako kiselkasta lagano, sad dali je to bolest neka ili je to sto je joj mlada piva pa nije odležala svoje?
kad vec nisi htio otvarat novu temu, mogao si bar staviti u pravu temu koja se zove Kiselo pivo, a ne ovdje di se priča o co2

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet kol 19, 2010 2:46 pm

jojorabbit je napisao/la:Da ne otvaram novu temu, moja se počela gazirati i to vec dosta samo što je nekako kiselkasta lagano, sad dali je to bolest neka ili je to sto je joj mlada piva pa nije odležala svoje?
Od zrna ili Ekstrakta?
Koliko je prošlo od cijeđenja do početka kuhanja?
Koliko je trajalo hlađenje nakon kuhanja?

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Post Postao/la jux » čet kol 19, 2010 3:31 pm

jojorabbit je napisao/la:Da ne otvaram novu temu, moja se počela gazirati i to vec dosta samo što je nekako kiselkasta lagano, sad dali je to bolest neka ili je to sto je joj mlada piva pa nije odležala svoje?
Neka lezi jos vjerojatno acetaldehid dok kvas nije upotpunosti zavrsio probavu secera .I jesi probao pivo prije i poslje(tjedan dva poslje) dodavanja secera,dosta bijelog secera moze izazvat takav okus ,ali kako ga kvasac na novo obradjuje tako okus nestaje.Pitanje vremena.Daj vremena kvascu da radi svoj posal.

jojorabbit
Postovi: 8
Pridružen/a: pet srp 30, 2010 10:30 am
Lokacija: 54km od Zg

Post Postao/la jojorabbit » čet kol 19, 2010 9:01 pm

jojorabbit je napisao/la:Da ne otvaram novu temu, moja se počela gazirati i to vec dosta samo što je nekako kiselkasta lagano, sad dali je to bolest neka ili je to sto je joj mlada piva pa nije odležala svoje?
Piva je rađena od ekstrakta, stavio sam na odležavanje pa ćemo vidjeti. Za sad je kiselkasta zato pitam da nije nesto krivo napravljeno.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet kol 19, 2010 9:51 pm

jojorabbit je napisao/la:
jojorabbit je napisao/la:Da ne otvaram novu temu, moja se počela gazirati i to vec dosta samo što je nekako kiselkasta lagano, sad dali je to bolest neka ili je to sto je joj mlada piva pa nije odležala svoje?
Piva je rađena od ekstrakta, stavio sam na odležavanje pa ćemo vidjeti. Za sad je kiselkasta zato pitam da nije nesto krivo napravljeno.
Sad još reci koliko je trajalo hlađenje nakon kuhanja.

AnteKnj
Postovi: 234
Pridružen/a: uto sij 13, 2009 7:31 pm
Lokacija: Beerland

Post Postao/la AnteKnj » sri lis 13, 2010 1:18 pm

Ferdo je napisao/la:
zeljko je napisao/la:
admin je napisao/la:ne bi li grozdzanog secera trebalo ici oko 10g na litru a ne 5?
čpp kaže 5 g/l. Imalo bi smisla ako je taj broj krivi, jer je na pola gazirano. Nisam sad kod kuće, ali kad se vratim ubacit ću u par boca još šećera pa ću vidjet hoće li pomoci.
Imali smo prije nekog vremena žustru raspravu o tome koliko ide šećera na litru.
Tvrdio sam da ide 5 g.na jednu pivu(od pola litre) tj.10 g./lit.
Svoje pive gaziram tako da u svaku bocu stavljam mjericu od 5 ml.
Znam da nasipna gustoća nije 1, ali je pivo dobro gazirano.
Svoje pivo flaširam tek kad fermentacija stane.Ukoliko ga flaširate prema preporuci iz knjige "pivo iz vlastitog podruma" već sedmi dan, tad vam šećer nije ni potreban.

Ako pivo niste pasterizirali i tako ubili sav kvasac tad ima dovoljno živog kvasca i u bistrom pivu da odradi karbonizaciju bez poteškoća.
Kuhao sam jednu šaržu u siječnju,lager,malo meda,visoka početna gustoća,i zato je fermentacija trajala i trajala,bez pretakanja na kvascu do 25.srpnja.Flaširao kako sam gore naveo.Dio u staklu nisam dirao ali je drugi dio u plastičnim bocama već sad vrlo tvrd,tj. dobro gaziran.Pivo je...neka ga drugi procjene.
U principu 10 g/l , za normalnu količinu CO2 tj. 2 volumena CO2 u jedan pive (volumen CO2 dobiješ da je na atmosferskom tlaku za 5g šećera 1 litra plina).
Lijenost, politika i nasilje čovjekovi su najveći neprijatelji!
Čovjek bi trebao čovjeku biti bolji nego brat bratu!

Odgovori