CFC by tante

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sub ožu 02, 2013 6:39 pm

Jedno vrijeme sam hladio s ICom i potopnom pumpom uronjenom u kacu s ledom, prvo bi cijelu sladovinu ohladio sa vodom iz slavine (do nekih 40°) i nakon toga kroz IC cirkulirao hladnu vodu iz kace s ledom. Na ovaj bi način trebalo puno manje vode iz slavine jer do 40° se ohladi dosta brzo, dok za spuštanje na nižu temp. treba puno duže vremena.

Sada za hlađenje koristim HERMS: sladovina putuje kroz CFC koji sa vodom iz slavine ohladi na 30ak°, nakon toga ide kroz bakrenu spiralu u HLTu koji je napunjen ledom. 35L se ohladi na 15ak° za 10-15 min.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Re: ok

Post Postao/la Don Genovese » sub ožu 02, 2013 11:11 pm

doktor fungus je napisao/la:...ja imam hrpu bačvi, i pumpu,otprije, i nisam nikome reko da to mora kupit il neznam kaj i da stavil sam malo izosana da se voda ne usmrdi kaj bi se reklo. To sve radim u atomsklom skloništu gdje nema odvoda, pa ni nemreš izlit sam tak. Ugl primoran sam to tak radit, al ne kuzim zakej bi neko išo popljuvat ideju da se voda ne baca...
...svi znamo najbolje za sebe, samo neki vole uzdizat sebe na način da druge pljuju, a to meni nije u redu...
Nadam se da si shvatio da je tvoja reakcija bila malo ishitrena, jer da si odmah napisao zašto moraš štedjeti toliko tu vodu i da imaš svu potrebnu opremu, ne bih uopće komentirao tvoj post. Naime, zbog tog tvog posta je i meni je palo na pamet tako štedjeti vodu, no računica mi nije nikako odgovarala.
Ako te pak to moje još uvijek vrijeđa, evo, ispričavam ti se za uvrede i dao Bog da se nikad više ne ponovilo.
Forum vidim kao mjesto za razmjenu iskustava, a ne mjesto za prepucavanja i svađu. Želim ti sve najbolje u daljnjem pivarenju.
(Jesmo Tanteu "usrali" temu :oops: )
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Re: nadopuna

Post Postao/la Alivio » ned ožu 03, 2013 12:35 am

doktor fungus je napisao/la:htio sam jos samo reć da sam uštedio enormno kad sam u sistem ubacio potopnu pumpu za 250kn i dvije bačve po 300L, sad više ne trošim vodu nego jedan dan prepumpavam iz jedne bačve u drugu, a drugi dan vraćam vodu ,kroz spiralu za hlađenje. Svaka kap se reciklira.

Nadam se da sam nekom pomogel, pozz



Kolike su su te enormne uštede vode i potrošnja struje koja tjera pumpu ?? :idea: :?:
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned ožu 03, 2013 1:57 am

Ma, Alivio, ako čovjek radi u atomskom skloništu, i ako nema ni dovod vode, a ni odvod, to je vrlo grda situacija. Takvi su bili tehnički projekti za takve nastambe, dok su se tada gradili. Nemam mu što za zamjerit'. Svaka ušteda je kilogram manje na "grbači".
(Joj, moj Tante :oops: ). Nemojmo ljudi tužno.

Samo veselo. :malosamsipopil:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » ned ožu 03, 2013 8:08 am

Don Genovese je napisao/la:Ma, Alivio, ako čovjek radi u atomskom skloništu, i ako nema ni dovod vode, a ni odvod, to je vrlo grda situacija. Takvi su bili tehnički projekti za takve nastambe, dok su se tada gradili. Nemam mu što za zamjerit'. Svaka ušteda je kilogram manje na "grbači".
(Joj, moj Tante :oops: ). Nemojmo ljudi tužno.

Samo veselo. :malosamsipopil:


Onda je OK ..
Kuham na drugom katu u malom stanu pa i sam uvijek nailazim na kojekakve probleme tipa transport ječma ,tropa ,nosanje fermentora u podrum i slično ..
:zivjeli2:
odoh nešto skuhati ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » sri tra 10, 2013 2:56 pm

Bok ljudi. Nije vezano za izrau CFC-a od inoxa, ali imam pitanje za izosan i inox. Gledam na više stranih foruma da Bleach (klorna otopina) uzrokuje oksidaciju, hrđanje i otapanje različitih metala. Jel izosan otopina utječe na inox, krom ili mesing i koliko točno? Ja sam do sada sve metalne dijelove, a nemam ih puno iskuhavao u vodi pa da znam za ubuduće jer se planiram baciti na izradu par metalnih stvarčica pa da znam za njihovo dezinficiranje.

zinaid
Postovi: 177
Pridružen/a: sub srp 21, 2012 7:13 pm
Lokacija: Doboj BiH

Post Postao/la zinaid » sub lip 08, 2013 6:10 pm

Moze li mi ko reci iz iskustva koliko mi treba bakarne cijevi za CFC da ohladim 80 litara sladovine u prihvatljivom vremenu. Imersion chiler koji imam vec mu treba prilicno vremena da ohladi sladovinu tako da mi se pojavljuje zamucenost piva kad ga ohladim, na sobnoj temperaturi je super bistro. Negdje sam procitao da bi predugo vrijeme hladjenja sladovine moglo biti uzrok. Hvala :)

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned lip 09, 2013 2:10 am

probaj poduplati hladnjak koji imaš sa još jednom takvom spiralom koju imaš, manjeg ili večeg promjera .
vrijeme hlađenja nije ili nemora biti jedini razlog zamućenosti pive :hmelj:

zinaid
Postovi: 177
Pridružen/a: sub srp 21, 2012 7:13 pm
Lokacija: Doboj BiH

Post Postao/la zinaid » ned lip 09, 2013 8:40 pm

mali badem je napisao/la:probaj poduplati hladnjak koji imaš sa još jednom takvom spiralom koju imaš, manjeg ili večeg promjera .
vrijeme hlađenja nije ili nemora biti jedini razlog zamućenosti pive :hmelj:
Hvala na savjetu, mislio sam poduplati spiralu. Sve sam provjerio i samo ostaje da voda nije dovoljno hladna za ohladiti sladovinu u roku 25-30 minuta kao zimi. Provjerena oprema i receptura bez previse pahuljica ili nesladjenih zitarica, cini mi se da je vjerovatni uzrok hladjenje. Nisam zakeralo i ne smeta mi lagana zamucenost piva, ali bi pivo koje ide na ocijenjivanje trebalo biti bez toga.
:indianabeer:

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » ned lip 09, 2013 10:04 pm

zinaid je napisao/la:... ali bi pivo koje ide na ocijenjivanje trebalo biti bez toga.
:indianabeer:
Pivo dobiva za izgled do 3 boda, tako da sa time ne dobivas puno. :D A ako imas chill haze, ako odlezi duze na niskoj temperaturi mozda se izbistri, ostavi jednu bocu 2-3 tjedna pa ces vidjeti jel funkcionira.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

zinaid
Postovi: 177
Pridružen/a: sub srp 21, 2012 7:13 pm
Lokacija: Doboj BiH

Post Postao/la zinaid » ned lip 09, 2013 10:23 pm

Zedni je napisao/la:
zinaid je napisao/la:... ali bi pivo koje ide na ocijenjivanje trebalo biti bez toga.
:indianabeer:
Pivo dobiva za izgled do 3 boda, tako da sa time ne dobivas puno. :D A ako imas chill haze, ako odlezi duze na niskoj temperaturi mozda se izbistri, ostavi jednu bocu 2-3 tjedna pa ces vidjeti jel funkcionira.
Pa vec je proslo vise od mjeseca kako je u bocama i tacno je da je vec manje chill haze-a. Znam da ne dobijam puno na izgled ali kad vec radim da to bude po PS-u.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » pon lip 10, 2013 9:18 am

Proslo je mjesec u bocama ali gdje stoje boce, na kojoj temperaturi? Jel su u hladnjaku mjesec dana?
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

zinaid
Postovi: 177
Pridružen/a: sub srp 21, 2012 7:13 pm
Lokacija: Doboj BiH

Post Postao/la zinaid » pon lip 10, 2013 3:50 pm

Zedni je napisao/la:Proslo je mjesec u bocama ali gdje stoje boce, na kojoj temperaturi? Jel su u hladnjaku mjesec dana?
Nisu u hladnjaku nego u podrumu na temp. oko 15 stepeni u mraku. Samo malo je ostalo gajbica i po APA i 2 gajbe IPA.

Avatar
Senators
Postovi: 126
Pridružen/a: pet ožu 29, 2013 10:44 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Senators » čet stu 21, 2013 9:56 am

Da ne otvaram novu temu, pitat ću ovdje.
Htio bih napraviti CFC jer nisam zadovoljan s immersion chillerom koji imam, predugo traje hlađenje. Sama izrada CFC-a mi nije problem, no problem je što na loncu za kuhanje nemam pipu (emajlirani lonac od 40 L). Koliko sam vidio na forumu, svi koji koriste CFC imaju pipu na loncu kroz koju puštaju sladovinu do pumpe. Zanima me da li je nekako moguće iskombinirati lonac bez pipe i CFC i ako da kako?
Koliko sam shvatio pumpa od veš mašine ne bi mogla potegnuti sladovinu iz lonca kroz silikonsko crijevo

Avatar
tante
Postovi: 84
Pridružen/a: pon tra 02, 2012 9:53 pm
Lokacija: Orleans, Francuska / Vrbovec

Post Postao/la tante » čet stu 21, 2013 10:26 am

Ja sam koristio CFC (s početka topica) bez pipe i bez pumpe. Vruća sladovina ti je na povišenoj poziciji, CFC u sredini, a fermentor na podu. Staviš crijevo u sladovinu, ustima "potegneš" sladovinu na drugu starnu i to je to. Netko će se vjerojatno bojati da ustima ne kontaminira sladovinu, ja nisam imao taj problem.

Odgovori