Kolsch kvasac HITNO

Trebate nesto? Pitajte....

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
anito
Postovi: 177
Pridružen/a: sri lip 13, 2012 9:01 pm
Lokacija: Krapina

Kolsch kvasac HITNO

Post Postao/la anito » pet lis 12, 2012 11:10 pm

Pozdrav svima.
Pratim forum već par mjeseci i pripremam se za prvo kuhanje.
Planirao sam sutra (u subotu) kuhati Kolsch, al mi kvasac nije preživio put iz coperkatela. Ima nekakav kiseli miris.

Molim ako neko ima viška Kolsch 2565 kvasac (Zagorje - Zagreb) da mi javi na privatnu poruku ili još bolje SMS (na 091/54 362 54)

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet lis 12, 2012 11:39 pm

kiseli miris je ok. kako znas da nije prezivio? jesi napravio starter?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
anito
Postovi: 177
Pridružen/a: sri lip 13, 2012 9:01 pm
Lokacija: Krapina

Post Postao/la anito » sub lis 13, 2012 7:32 am

400d je napisao/la:kiseli miris je ok. kako znas da nije prezivio? jesi napravio starter?
Stisnuo sam onaj manji paketić da izađe hrana za kvasce. Paketić s kvascima držao sam na temperaturi od 24°C uz povremeno protresanje. Ni nakon 4 sata nije došlo do bubrenja.
Budući da sam već pripremio sladovinu gustoće 1.042 od DME i vode za starter ulio sam deci sladovine u čašu i dodao kvasce. Ostavio sam tako preko noći ali ništa se nije dogodilo. Kvasci su se slegli na dno.
Mislim da nema ništa od tih kvasaca.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sub lis 13, 2012 9:10 am

Nije najbolji pokazatelj al izmjeri OG, ako je niži i ako je sve bilo dezinficirano samo je kvasac mogao isfermentirat sladovinu.

Zašto samo 1 dl? Kolika je šarža i koji OG?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sub lis 13, 2012 9:17 am

anito je napisao/la:
400d je napisao/la:kiseli miris je ok. kako znas da nije prezivio? jesi napravio starter?
Stisnuo sam onaj manji paketić da izađe hrana za kvasce. Paketić s kvascima držao sam na temperaturi od 24°C uz povremeno protresanje. Ni nakon 4 sata nije došlo do bubrenja.
Budući da sam već pripremio sladovinu gustoće 1.042 od DME i vode za starter ulio sam deci sladovine u čašu i dodao kvasce. Ostavio sam tako preko noći ali ništa se nije dogodilo. Kvasci su se slegli na dno.
Mislim da nema ništa od tih kvasaca.
4 sata je premalo. vrijeme bubrenja paketa zavisi od starosti kvasca (obrati paznju na datum isteka valjanosti kvasca). kada je kvasac stariji puno sporije metabolizira zalihu glikogena iz unutrasnje vrecice pa samim tim i sporije proizvodi CO2 sto u krajnjoj liniji uzrokuje sporije bubrenje. na kraju krajeva, bubrenje paketa nije nikakav pokazatelj aktivnosti kvasca.

moras imati u vidu da je wyeast 2565 koji si ti koristio zapravo hibridni kvasac i nije bas tipicni predstavnik ale kvasaca, ali nije ni cisti lager. poznat je kao spor i sa dugim lag time-om.

to sto si uradio sa casom i sladovinom i kvascem je totalno pogresno, trebao si napraviti cijeli starter i dodati cijeli kvasac, ali evo jedno pitanje - kako znas da kvasac preko noci nije preradio tu sladovinu i slegao se na dno case do jutra kad si ti provjerio casu? :)

zapamti da je 36 sati sasvim normalan lag time za mnoge kvasce, a sve do 72 sata lag time-a ne treba praviti paniku. kada prodju 72 sata bez vidljivih znakova fermentacije onda treba poduzeti neke korake kako bi se spasilo sto se spasiti moze.

radio sam vise puta sa wyeast 2565 koji si ti bacio i siguran sam da si bacio potpuno zdrav kvasac. :(

meni je taj kvasac regularno po 40-ak sati izgledao kao mrtav, a onda bi krenuo ludo u fermentaciju. isto tako, zapamti da bubrenje paketa nije nikakav znak.

trebao si procitati makar wyeastov FAQ....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
anito
Postovi: 177
Pridružen/a: sri lip 13, 2012 9:01 pm
Lokacija: Krapina

Post Postao/la anito » sub lis 13, 2012 10:07 am

Nisam bacio kvasac. U čašu sam stavio da vidim što će se desiti, jer mi je kvasac bio čudan. Sad sam mjerio OG i još uvijek je na 1.042.
Planirana šarža pive je 35l. Sve je dobro dezinficirano izosanom.
Planirao sam napraviti starter od 1.7l. Sad sam kvasac iz čaše prelio u tikvicu i stavio na mješanje na stirplate pa ću vidjeti.

slika

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sub lis 13, 2012 11:34 am

je li pokriveno to bilo u casi preko noci? ostavi sad tako do ujutro i siguran sam da ce se kvasac pokrenuti (pod uvjetom da je skladisten kako treba i da nije sokiran temperaturom).

na kojoj temperaturi je bio starter kad si dodao kvasac? da li si aerirao starter?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
anito
Postovi: 177
Pridružen/a: sri lip 13, 2012 9:01 pm
Lokacija: Krapina

Post Postao/la anito » sub lis 13, 2012 11:42 am

Čaša u kojoj je bio starter bila je dezinficirana i prekrivena folijom. Kvasac je skladišten u hladnjaku na temperaturi 7-8°C. Dodan je u sladovinu kad je temperatura sladovine bila 20°C. Zatim je temperatura lagano podignuta do 24°C. Nisam posebno aerirao.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sub lis 13, 2012 11:53 am

anito je napisao/la:Čaša u kojoj je bio starter bila je dezinficirana i prekrivena folijom. Kvasac je skladišten u hladnjaku na temperaturi 7-8°C. Dodan je u sladovinu kad je temperatura sladovine bila 20°C. Zatim je temperatura lagano podignuta do 24°C. Nisam posebno aerirao.
ok, sad vidim da vrtis na stir plate-u...

trebalo bi biti sve ok... ujutro izmjeri OG. ovaj kvasac je jednostavno pomalo lijen i moguce je da ce malo duze trajati dok ne krene fermentirati...
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » sub lis 13, 2012 12:02 pm

Inače ti kvasci iz copperkettlea nisu baš najsvježiji. Često ne stave napomenu da im je rok trajanja vrlo kratak jer bi ih onda trebali prodavati po nižim cjenama. Onaj budvar što sam prošle godine kupio je na kraju ipak proradio (nakon skoro 2 dana) pa je vladek skuhao odlično pivo sa njim.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
anito
Postovi: 177
Pridružen/a: sri lip 13, 2012 9:01 pm
Lokacija: Krapina

Post Postao/la anito » sub lis 13, 2012 2:00 pm

Ništa, odgađam prvo kuhanje za sutra. Naravno ak kvasac proradi.
Na pakiranju od kvasca stoji da je proizveden u 6. mjesecu 2012.g. i da vrijedi do 6. mj. 2013.
Naručio sam ga u 8. mjesecu, kad temperature nisu bile više tako visoke, al je još uvijek bilo dosta vruće.
Vidjet ću sutra.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » ned lis 14, 2012 9:11 pm

jel proradio ovaj kvasac?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » ned lis 14, 2012 10:14 pm

Da, fakat, daj javi jel proradil. Jebote, prvo kuhanje, a vidimo već imaš stirplate, tikvicu, refraktometar, e sad da ti crkne kvasac, pa to bi bilo baš onak ironija neka :(

To ti je zato kaj preskačeš hijerarhiju, back, aurora, voda i s04, domaći rajnhajcgebot ;-).

Zajebavam se, nadam se da će ti počet žderat i prdit kvascovići.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned lis 14, 2012 10:28 pm

BanjoBrewer je napisao/la: To ti je zato kaj preskačeš hijerarhiju, back, aurora, voda i s04, domaći rajnhajcgebot ;-).
Fakat, LOL
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
anito
Postovi: 177
Pridružen/a: sri lip 13, 2012 9:01 pm
Lokacija: Krapina

Post Postao/la anito » pon lis 15, 2012 9:02 am

Ozbiljno sam se pripremil kaj se tiče opreme. Htio sam da prvo pivo ispadne ok. Budući da je 400d tak nahvalil Kolsch odabral sam to pivo za prvo kuhanje.
Do sad sam imal iskustva samo s vinskim kvascima :D (Zagorec) i oni prorade skoro odmah. Ovoaj kvasac me je stvarno iznedadil. Mislio sam da bude za tri sata spreman za dodavanje u starter, ali nije...

Nakon 50 sati na stirplateu pojavili su se znakovi života. Ima pjene na površini. Danas ujutro sam mjeril OG i sad je na 1.035 (bio je 1.43).

Prvo kuhanje je odgođeno. Prema vašim iskustvima kolko još treba starteru da bude spreman za dodavanje u sladovinu? Dal da kuham danas ili sutra?

Odgovori