Hocu pivo!!- Site o pivarenju

... i ostali korisni izvori informacija

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pon ruj 24, 2012 10:53 pm

Jučer sam ukomljavao za starter i odlučio ovjekovječiti nedjelo s par slika i ponešto teksta:

http://hocupivo.wordpress.com/2012/09/2 ... a-starter/

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto ruj 25, 2012 9:02 am

diS je napisao/la:Jučer sam ukomljavao za starter i odlučio ovjekovječiti nedjelo s par slika i ponešto teksta:

http://hocupivo.wordpress.com/2012/09/2 ... a-starter/
Samo sam nekoliko puta radio sladovinu isključivo za starter, za ostale startere sam ostavljao sladovinu od predhodnog glavnog kuhanja pive. Ostavljao sam sladovinu, nekad prokuhanu, a nekad i neprokuhanu. Čuvao sam je u hladnjaku. Često mi je i nakon startera ostalo sladovine viška. Višak sam ostavljao na sobnoj temperaturi. Primjetio sam da je neprokuhana sladovina na sobnoj temperaturi višestruko sklonija fermentaciji od one prokuhane. Takvo je nekakvo slično stanje i u hladnjaku, samo proces traje puno duže. Niti jedna mi se sladovina nikad nije pokvarila, samo su divlji kvasci napravili "zdravi" lambic.
Zaključak je da bi prokuhavanje sladovine prije spremanja za neki budući starter bilo puno prihvatljivije rješenje, jer taži malo dodatnog posla a daje sigurniji rezultat.
Naime, kad krene fermentacija divljih kvasaca, potrebno je puno vremena da ju mi, ljudi osjetimo osjetilom mirisa. Kad se takva sladovina nađe u starteru s visokovrijednim plemenitim kvascem, pospješit će se, uz pl.kvasac fermentacija i divljeg kvasca, pa će u glavnom fermentoru, na kraju priče ostati pivo koje slabije il' jače "vuče" na lambic.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

zlander
Postovi: 117
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 12:59 pm
Lokacija: lj - slo

Post Postao/la zlander » uto ruj 25, 2012 11:18 am

A sta ako sladovinu smrznes kad se ohladi?
I cuvas je smrznutu u frizeru ?
Ja zasad strogo koristim samo suhe kvasce bez startera al sam spremio par litara sladovine u zamrzivac da mi budu pri ruci trebam li praviti starter.
Mislim da bi trebalo bit ok, ili ?

T

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto ruj 25, 2012 1:55 pm

Pa da, to je OK ako odmah zamrzneš sladovinu, prokuhanu ili ne. U zamrznutom stanju može biti i 39 godina, jer se zamrznuti divlji kvasci neće razmnožavati. Ja sam pisao o razlici pro- i neprokuhane sladovine u uvjetima na sobnoj temperaturi i u uvjetima u hladnjaku, jer u zamrzivaču jedva da sam uopće našao mjesta za nekoliko bočica zamrznutog tekućeg kvasca (cca 1dm kubni).
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » uto ruj 25, 2012 5:27 pm

Don Genovese je napisao/la: Zaključak je da bi prokuhavanje sladovine prije spremanja za neki budući starter bilo puno prihvatljivije rješenje, jer taži malo dodatnog posla a daje sigurniji rezultat.
I je prokuhana, doduše ne 5-10 min nego tek toliko da se pokupi hot-break, to bi trebalo bit dosta da eliminira većinu bakterija a ne poveća OG... možda nisam jasno napisao..
U frižideru s jako malo zraka bakterije nemaju uvjete za razvoj, a potencijalni "padobranci" se riješe kuhanjem prije pitchinga.

Ako nemamo frižider jedino sigurno rješenje je prokuhati staklenke sa sladovinom u ekspres loncu pri čemu se na 120°C eliminiraju i spore bakterija, takvu sladovinu možeš ostavit na sobnoj temperaturi bez brige o infekciji.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » uto lis 02, 2012 12:25 pm

Novo, najnovije..!! samo u zadnjem broju "Hoću pivo!!": :lol:
Storija o izradi startera..
http://hocupivo.wordpress.com/2012/10/0 ... -startera/

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto lis 02, 2012 12:27 pm

dis svaka čast na opširnom i jasnom tekstu. prva liga. 8)
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » uto lis 02, 2012 12:40 pm

Samo tako nastavi. Odlican tekst, rado sam ga procitao. ;) :indianabeer:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » uto lis 02, 2012 12:56 pm

Al to netko i čita.. hehehe.. :D
Vi ste iskusnjare, al bit će mi drago ako nekome pomogne..

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » uto lis 02, 2012 12:59 pm

Čita se čita :lol: ! Za sad koristim samo suhe kvasce za standardna piva a kad počnem s tekućim kvascima i s tim pizdarijama oko startera znam di trebam pročitat o tome!

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » uto lis 02, 2012 1:50 pm

Može li se suhi kvasac razmnožiti i spremiti u hladnjak ili zamrznuti? Odnosno napraviti veća količina startera i to podijeliti na više manjih staklenki iz kojih bi se kasnije po potrebi radio starter kao i sa tekućim kvascem ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » uto lis 02, 2012 2:23 pm

Oko ovog pitanja su podjeljena mišljenja... ništa čudno jer su rijetki oni koji imaju dobar mikroskop i volje za testirati jednu i drugu metodu...

Neki kažu da nije dobro raditi starter jer kvasac već sadrži rezerve hranjiva koje se otapaju u vodi, pa bi dodavanjem kvasca u starter potrošili hranjivo te stvorili veliki osmotski pritisak i tako umanjili vitalnost stanica.. logično zar ne?

A možda i nije- ako znamo da se preporuča rehidracija suhog kvasca u vodi nakon čega se dodaje šećer, zar i on ne bi stvorio jednak pritisak na stijenke... ovo je glukoza a u sladovini je maltoza i učinak oba šećera na stijenke je jednak..

Sve dok netko ne napravi side-by-side usporedbu i na većem broju uzoraka napravi brojanje stanica jedne i druge metode, ja ću živjeti u uvjerenju da se i suhi kvasac bez (bar ne većih) posljedica može razmnožiti u starteru. S druge strane ne znam koliko je to isplativo ako mu je cijena 20ak kn.. jedino ako si nabrijan na kuhanje a imaš premalo kvasca a nemaš vremena za nabavku novog.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto lis 02, 2012 2:30 pm

@Alivio
Najjednostavnije napraviš s jednom vrećicom 20 l nekakve pive i s dna pokupiš kvasac i ... :wink:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » uto lis 02, 2012 3:04 pm

Hvala diS ..
Don Genovese naravno da koristim kvasac više puta ali je bit ovog pitanja da od jedne vrećice napravim starter za 100L piva ili ga rasporedim za nekoliko manjih tura ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » uto lis 02, 2012 5:31 pm

Razumijem što želiš, ja to radim s tekućim kvascima kad imam vremena- napravim ili steppam u veći starter i podijelim na nekoliko šarži.
Ako svaki poslije opet opereš imaš za jako jako puno kuhanja.

Odgovori