KISELO PIVO

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
hrvoje461
Postovi: 342
Pridružen/a: sub stu 27, 2010 4:04 pm
Lokacija: Konjsko (Karlobag)

Post Postao/la hrvoje461 » uto lis 25, 2011 3:29 pm

Ja koristim betadine, spricam sprejem po fermentoru, posudu, termometrima, mash tun-u, po chiller coil-u ..., a u boce nalijem 2-3 prsta te tekucine dobro promuckam i nakon desetak petnaest minuta sve isperem. Jos mi se nikad nije nista usmrdilo ili ukiselilo, ali tko zna za sve ima prvi put. Napravio sam mislim 10%tnu otopinu toga, razlio ih u dvolitrene boce i to vec neko vrijeme koristim.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » uto stu 01, 2011 9:56 am

Druga tura kolscha, kvasac od prve ture, ima nekako kiselkast miris i okus, a opet je dobro za piti. Treba ga dobro ohladiti inače se kiselost previše osjeti. Popio sam nekoliko boca i ništa mi nije :D Danas ga opet probavam i stvarno nije loše... Šteta što nije ljeto, baš fino osvježava.

Pitanje: Bisterenje sa želatinom. Jel moguće zaraziti pivo nečim iz želatine?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto stu 01, 2011 10:31 am

buky1 je napisao/la:Druga tura kolscha, kvasac od prve ture, ima nekako kiselkast miris i okus, a opet je dobro za piti. Treba ga dobro ohladiti inače se kiselost previše osjeti. Popio sam nekoliko boca i ništa mi nije :D Danas ga opet probavam i stvarno nije loše... Šteta što nije ljeto, baš fino osvježava.

Pitanje: Bisterenje sa želatinom. Jel moguće zaraziti pivo nečim iz želatine?
trihinelozom :lol: :lol: :lol:
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » uto stu 01, 2011 12:43 pm

hahaha :D kravljim ludilom :D

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet stu 11, 2011 12:26 pm

ervin je napisao/la:sveukupno je bilo 29,95$
Dobro, ima li tog Star-san-a barem 3 dl u tih 16 oz?
I zašto mi iz tog web-shopa napiše da taj proizvod nije moguće isporučiti u Croatiu? Kako si ga ti dopremio u KA?

Avatar
Jall
Postovi: 399
Pridružen/a: ned pro 12, 2010 5:48 pm
Lokacija: Grobnik

Post Postao/la Jall » čet svi 10, 2012 7:57 am

American IPA flaširan prošli tjedan, idem jučer probat da vidim kakva je karbonizacija,a kad tamo pivo kiselo :(

To mi se već desilo jednom,ali tada mi je pivo definitivno bilo na pretoplom i predugo u fermentoru,pa mi je jasno,ali zašto sad??


Dakle pridržavala sam se svih temperatura, od ukomljavanja do fermentiranja, svu opremu prije korištenja oprala vodom i izosanom i dobro isprala.

:?:
Never ride faster than your angel can fly

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet svi 10, 2012 8:28 am

Don Genovese je napisao/la:
ervin je napisao/la:sveukupno je bilo 29,95$
Dobro, ima li tog Star-san-a barem 3 dl u tih 16 oz?
I zašto mi iz tog web-shopa napiše da taj proizvod nije moguće isporučiti u Croatiu? Kako si ga ti dopremio u KA?
to ti je 0,5 l a s tim možeš napraviti jedan olimpijski bazen otopine za dezinfekciju :D

@jall: da li si probala nekoliko boca? da li si sigurna da je u svakoj boci pivo kiselo? ako je kiselo u svakoj boci, onda ti je do infekcije došlo još u fermentoru. ako nije u svakoj boci, onda ti je do infekcije došlo u bocama.

prilikom flaširanja postoji nekoliko kritičnih check-pointa za moguću infekciju. moj glas tu definitivno ide na crijevo za pretakanje. mrzim taj komad opreme jer uvijek imam osjećaj da ga nisam dovoljno oprao, niti je to baš moguće... :roll:

ali ne mora značiti. bitno je gdje flaširaš i gdje manipuliraš pivom. u podrumu ili u kuhinji ili na otvorenom. određeni ambijenti su pogodniji za infekcije.

također, ja više ne otvaram fermentor za vrijeme fermentacije. ne uzimam uzorke, ništa ne radim 20 dana. prošla me ona manija virenja pod poklopac i više se ne pitam vrije li ili ne vrije. ostavim sve i ne diram 20 dana. tada uzimam prvi uzorak i to kroz rupicu od vrenjače uz pomoć šprice.

također, preporučujem star san u svakom slučaju. to pobije sve živo.
I like the smell of fermentation in the morning

baltazar
Postovi: 372
Pridružen/a: uto pro 15, 2009 6:58 am
Lokacija: Dugo Selo

Post Postao/la baltazar » čet svi 10, 2012 8:40 am

Jall je napisao/la:American IPA flaširan prošli tjedan, idem jučer probat da vidim kakva je karbonizacija,a kad tamo pivo kiselo :(

To mi se već desilo jednom,ali tada mi je pivo definitivno bilo na pretoplom i predugo u fermentoru,pa mi je jasno,ali zašto sad??


Dakle pridržavala sam se svih temperatura, od ukomljavanja do fermentiranja, svu opremu prije korištenja oprala vodom i izosanom i dobro isprala.

:?:
Dali si radila suho hmeljenje?
Meni se dva puta to desilo kod suhog hmeljenja...
Ovih dana mislim kuhat IPA nadam se da mi se nece ponoviti ista stvar...

Avatar
Jall
Postovi: 399
Pridružen/a: ned pro 12, 2010 5:48 pm
Lokacija: Grobnik

Post Postao/la Jall » čet svi 10, 2012 8:47 am

Baltazar - Nisam suho hmeljila

400D
Nisam probla više boca, ali sam se sjetila da mi je mater rekala (čim sam pretakla) da mi pivo ima miris po moštu (dakle kiselo na vino),pa pretpostavljam da je u svim boama tako.

Meni fermentira u staklenom fermentoru,pa nemoram nšta otvarat i nisam ništa dirala do dan prije flaširanja kada sam na minutu skinula vrelnjaču da povučem uzorak z a izmjerit fg. Flaširala sam u zatvorenom hodniku.
Never ride faster than your angel can fly

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet svi 10, 2012 9:07 am

Jall je napisao/la:Baltazar - Nisam suho hmeljila

400D
Nisam probla više boca, ali sam se sjetila da mi je mater rekala (čim sam pretakla) da mi pivo ima miris po moštu (dakle kiselo na vino),pa pretpostavljam da je u svim boama tako.

Meni fermentira u staklenom fermentoru,pa nemoram nšta otvarat i nisam ništa dirala do dan prije flaširanja kada sam na minutu skinula vrelnjaču da povučem uzorak z a izmjerit fg. Flaširala sam u zatvorenom hodniku.
koliko dugo je stajalo pivo na fermentaciji?

moraš ti taj demižon onda malo bolje ribati. demižon je svakako jako teško oprati. ne znam kojom metodom čistiš demižon nakon fermentacije? ja sam odustao od demižona baš zato jer nikad nisam bio siguran da je dobro opran....

onda hlađenje nakon kuhanja je isto kritična situacija za moguću infekciju.

jbg, na sve trebaš paziti. ja sam fucking fanatik za čišćenjem. baš pazim na to i u stvari najviše vremena na to trošim....

sve moje infekcije desile su se nakon suhog hmeljenja ili u ekstremno vrućem ambijentu (znači ljeti) bez kontrole temperature....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet svi 10, 2012 9:27 am

400d je napisao/la:ja sam fucking fanatik za čišćenjem. baš pazim na to i u stvari najviše vremena na to trošim...


i ja :D Babangida to najbolje zna :D

Čovjek se krstio kad sam temperaturu sladovine probavao prstom, iz menzure otpijem malo pa vratim u lonac ili fermentor, fermentor svako treće kuhanje operem varikinom itd...

Šalu na stranu, jedino što stvarno full pazim je kad idem sa primerne na sekundarnu je pipa. U njoj ponekad zna od puštanja uzoraka ostati piva, pa se i ponešto živo izleže slika

To riješavam tako da naspem 30% hidrogen i on sve fino popapa za par minuta. Špricnem malo starsana po fermentoru i bačvama i to je to!

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » čet svi 10, 2012 11:47 am

400d je napisao/la:
Don Genovese je napisao/la:
ervin je napisao/la:sveukupno je bilo 29,95$
Dobro, ima li tog Star-san-a barem 3 dl u tih 16 oz?
I zašto mi iz tog web-shopa napiše da taj proizvod nije moguće isporučiti u Croatiu? Kako si ga ti dopremio u KA?
to ti je 0,5 l a s tim možeš napraviti jedan olimpijski bazen otopine za dezinfekciju :D

@jall: da li si probala nekoliko boca? da li si sigurna da je u svakoj boci pivo kiselo? ako je kiselo u svakoj boci, onda ti je do infekcije došlo još u fermentoru. ako nije u svakoj boci, onda ti je do infekcije došlo u bocama.

prilikom flaširanja postoji nekoliko kritičnih check-pointa za moguću infekciju. moj glas tu definitivno ide na crijevo za pretakanje. mrzim taj komad opreme jer uvijek imam osjećaj da ga nisam dovoljno oprao, niti je to baš moguće... :roll:

ali ne mora značiti. bitno je gdje flaširaš i gdje manipuliraš pivom. u podrumu ili u kuhinji ili na otvorenom. određeni ambijenti su pogodniji za infekcije.

također, ja više ne otvaram fermentor za vrijeme fermentacije. ne uzimam uzorke, ništa ne radim 20 dana. prošla me ona manija virenja pod poklopac i više se ne pitam vrije li ili ne vrije. ostavim sve i ne diram 20 dana. tada uzimam prvi uzorak i to kroz rupicu od vrenjače uz pomoć šprice.

također, preporučujem star san u svakom slučaju. to pobije sve živo.
Istina! Crijevo je horor moment za infekciju. Imam s tim traume od vinogradarstva. Rješenje je za crijevi a bogami i za pipe naliti 10l otopine u fermentor i cirkulirati s pumpom kroz crijevo i pipu dok te glava ne zaboli. Meni to malo smiri paranoju.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet svi 10, 2012 11:49 am

Ili uzmeš crijevo s kojim stari vadi 10 puta dnevno rakiju. Potegneš i ti malo prije pretakanja i to je to :D

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet svi 10, 2012 1:12 pm

buky1 je napisao/la:Ili uzmeš crijevo s kojim stari vadi 10 puta dnevno rakiju. Potegneš i ti malo prije pretakanja i to je to :D
hehe 8)
I like the smell of fermentation in the morning

rapolsm
Postovi: 29
Pridružen/a: čet kol 21, 2014 3:05 pm
Lokacija: Zagorje

Re: KISELO PIVO

Post Postao/la rapolsm » pon pro 09, 2019 11:06 am

Evo da se i ja nadovežem na ovu temu s pitanjem. Naime kuham već 3-4 godine, pomalo tu i tamo i ukiselilo mi se pivo
2-3 puta do sada. U čemu je problem nemogu sam skužiti?! Ono što znam je da mi se isključivo ukisele pšenična piva - weizen ili wit?! Fakat m ito nije jasno dok mi se ostala piva nikad nisu ukiselila. OK, jednom je kad mi je u KEGu od 19l ostalo 3l pive na dnu, al ito znam zašto je i jasno mi je da moram brže to potrošiti. Ovo sa pšeničnima mi nije jasno, zašto baš ona i samo ona?! A da ne govorim da su mi ta inače omiljena.

Odgovori