Plamenik i zagaranje lonca

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Travolta
Postovi: 121
Pridružen/a: sub stu 05, 2011 1:25 pm
Lokacija: Sl.Brod

Post Postao/la Travolta » ned sij 29, 2012 1:22 pm

Ferdo je napisao/la:Dečki, jesu li vam boce plina na hladnom mjestu? Hladne boce ne imaju niži tlak plina.
Zima je vani može biti to razlog.
Moja stoji ispod sudopera, a bila je vani nekih mjesec i pol dana, a sad stalno ispod sudopera stoji u kihinji.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned sij 29, 2012 1:38 pm

http://www.saznajkako.tv/photo/3157/Kak ... ati+plinom

vrisnula mi termokopija na jednom plameniku štednjaka( kasni ručak :( ) pa u potrazi za info naiđoh na link koji odgovara na dosta pitanja

Travolta
Postovi: 121
Pridružen/a: sub stu 05, 2011 1:25 pm
Lokacija: Sl.Brod

Post Postao/la Travolta » ned sij 29, 2012 1:48 pm

mali badem je napisao/la:http://www.saznajkako.tv/photo/3157/Kak ... ati+plinom

vrisnula mi termokopija na jednom plameniku štednjaka( kasni ručak :( ) pa u potrazi za info naiđoh na link koji odgovara na dosta pitanja
probat cu sutra kupiti novi regulator pa cemo vidjet. ovaj sto imam je 6mj star

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » ned sij 29, 2012 4:37 pm

Meni je lonac počeo čađit negdi pred kraj ljeta tako da ne vjerujem da je temp. problem, boca sad na 15-16°.

Prema one šta sam čitao postoji nekoliko uzroka:
Nečistoće u plameniku- pročistit ga žicom, borelom, bilo čim dovoljno tankim, ako možemo propuhat ga kompresorom. Zna se čak dogodit da uđe pauk i napravi mrežu u dovodnoj cijevi.. nešto kao Spidergas :D
Regulacija smjese zraka- plin se mješa s zrakom u Venturijevoj cijevi, ona je obično na dovodnoj cijevi plamenika. Sistemi za usis na cijevi su različiti, od dizni s gumicama i leptir vijkom do običnog proreza na plameniku i komada lima pričvršćenog malim vijkom, kao kod mene.
Oštećen dovod- ako plin istječe na cijevima pada tlak plina na dizama, premazat cijevi i spojeve sapunom i pustit plin, vidit ćemo pušta ti gdje.
Niska temperatura- pri višoj temp. plin se širi i povećava se tlak, pri nižoj obrnuto.

Ja ću prvo pregledat plamenik, pročistit ga i vidit pušta li di na cijevima. Nakon toga ide puštanje plina i regulacija dovoda zraka.

Šta se tiče dovoda, vidio sam da bi trebalo prvo zatvorit dovod zraka, kad upalimo plamenik otvoriti dovod do kraja i pojačat dovod plina na plameniku.. mišljenja?
Zadnja izmjena: diS, dana/u ned sij 29, 2012 9:23 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned sij 29, 2012 5:06 pm

smjesu zraka podešavaš u cjevnom djelu plamenika (venturi),a u reducir -ventilu je samo plin i služi za reduciranje tlaka a ako imamo mogućnost podešavanja tlaka (još bolje ako ima i manometrić) zovemo ga regulator(tlaka).

dovodna cjev i svi spojevi moraju brtviti.

klizni lim (za zrak) stavi na 1/3 pa podešavaj.kad ga podesiš,nediraj ga više

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » ned sij 29, 2012 9:22 pm

Imaš pravo, to sam shvatio kad sam malo bolje proučio regulator. Ispravit ću post da se netko ne zabuni..

Uglavnom, riješio sam problem- odmaknuo sam klizni lim do kraja, na regulatoru namjestio tlak i napokon dobio fini plavi plamen. Zamjenio sam i šelnu na spoju s plamenikom jer je puštala.

Hvala svima na pomoći!

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sub tra 07, 2012 2:35 pm

Danas mi je točno na početku kuhanja kad je zakipilo,naravno nestalo plina.Odem po novu bocu minutu od kuće i veli čovjek da mi boca nije prazna,izvaže ju i veli da ima još cca 5 kg plina unutra.
Jel moguće da bez obzira na jači regulator koji sam kupio ostane plina u boci odnosno da ne potjera sve van.Vatra mi se zgasila i više se nije htjela upaliti.Plamen je cijelo vrijeme plave boje jer je ventil otvoren skroz do kraja jer je još kod prošlog kuhanja plamen poćeo dobivati žutu boju pa sam odvrnuo ventil.

Imam regulator kao ovaj na slici drugi odozgo.

http://www.thomgas.hr/equipment.php-cat=1.htm

Jel bi s tim regulatorom trebalo sve otići van ili je normalno da ostane tolko plina u boci.Meni je to čudno,ili nekaj krivo radim,nemam pojma.
Ak zna netko nek mi da kakav savjet.

Leut
Postovi: 180
Pridružen/a: čet svi 19, 2011 6:32 pm
Lokacija: Biograd

Post Postao/la Leut » sub tra 07, 2012 2:44 pm

mozda se dizna zacepila, radi li sa drugom bocom ili, ako radi onda najprije da je regulator posa!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub tra 07, 2012 3:10 pm

petro----naš plinski plamenik je veliki potrošač.veči reg.tlaka koji ti imaš dozvoljava max snagu plamenika ali je popratna pojava u boci to da zbog prelaska puno "plina" iz tekučeg stanja u plinovito pada temperatura u boci pa onda i tlak .ispred reducira ti se dogodi pri kraju da imaš manje od 0,5 bar-a pa za njega to znači "prazna boca".neki manji potrošač bi još radil,a ovaj veči jedino ako digneš tlak napr grijanjem boce u toploj vodi ali taj proces teško možeš kontrolirati pa je -----opasno :pivo3:

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sub tra 07, 2012 6:44 pm

Još jednom ću ponoviti, treba vam ovakav regulator:
http://www.trgo-agencija.hr/detalji_pro ... -3-ba.aspx
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sub tra 07, 2012 7:40 pm

Ferdo je napisao/la:Još jednom ću ponoviti, treba vam ovakav regulator:
http://www.trgo-agencija.hr/detalji_pro ... -3-ba.aspx
Ferdo,s obzirom da na slici nema nikakvih tehničkih podataka o tom regulatoru,jel bi ovaj sa slike odgovaral ovom tvom i ak kupim takav da li se boca isprazni skroz ili bar da ostane manje plina nego je to slučaj dosad?

http://www.thomgas.hr/equipment.php-cat=3.htm

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sub tra 07, 2012 8:37 pm

To koristim i boce praznim do kraja.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned tra 08, 2012 9:45 am

petro je napisao/la:
Imam regulator kao ovaj na slici drugi odozgo.

http://www.thomgas.hr/equipment.php-cat=1.htm

Jel bi s tim regulatorom trebalo sve otići van ili je normalno da ostane tolko plina u boci.Meni je to čudno,ili nekaj krivo radim,nemam pojma.
Ak zna netko nek mi da kakav savjet.
Probaj odlijepiti bijelu naljepnicu na vrhu ili odvrnuti cijeli čep s naljepnicom iza kojih bi u rupi trebao biti veći vijak kojim ćeš, uvrčući ga u nutra udesno jače pritisnuti oprugu koja će omogućiti da membrana na kojoj je diza propusti na izlaz regulatora veći tlak plina. Tako sam ja rješio svoj regulator. Ako tako ne ide morat ćeš nabaviti onaj kojem se da regulirati izlazni tlak, npr. kakav si pronašao, ili kao Ferdin, koji je isti takav. Kad ga budeš puštao u rad, prvo vijak regulatora otpusti skroz ulijevo, pa ga pomalo uvrći dok ti tlak na izlazu ne bude zadovoljavajući, plamen lijepe boje i ne bude čađilo.

Odgovori