Čudan okus Piva (PROBLEM)

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Čudan okus Piva (PROBLEM)

Post Postao/la Zedni » sri sij 11, 2012 1:58 pm

Pozdrav ekipa,

Mislim da trebam pomoc i neke savjete, jer mislim da imam gadan problem koji moram POD HITNO rijesiti.

Samo 3 ture su iza mene, prva tura je nakon odlezavanja imala okus po medicini, po kloru, po ljekovima?! Ali tek kada je odlezala, te sto duze stoji vise se osjeti, ali samo "aftertaste".

Posto sam picajzla cistio sam i prao sve kao blesav, koristio sam izosan, mislio sam da je do toga, pa sam drugu turu SNPA radio sa PROKUHANOM vodom dan prije i sve sam sanitirao sa Betadin otopinom.
Pivo je bilo jednostavno odlicno nakon kuhanja i nakon par dana, ali prije flasiranja osjetio sam opet lagano okus po "kloru". I bojim se da ce i to pivo imati slican okus kada odlezi.

3 tura mi je psenicno kuhano 01.01.2012 te cekam da vidim kakvo ce biti ono, jer sam njega stavio u NOVE fermentore, pa postoji mogucnost da je SNPA povukao nesto iz fermentora od prve ture, iako je 2, 3 dana voda bila unutra i izvukla sve mirise.

Citao sam o tome i moze biti problem u ispiranju, jer sve ispirem sa gradskom vodom, koja je naravno puna klora.

Pitanje:
Da li kada sve sanitirat u jednom od sredstva koje koristite da li ISPIRET?
Ako ispirete da li cekate da se osusi?

Citao sam da ispiranjem i susenjem opada cistoca za 50%, uglavnom to ne bi trebalo raditi, ali da li onda recimo otopina betadina sto ostane u tragovima ne moze naškoditi pivu i kvascima? Mislim kako ubije sve bakterije jel ne bi ubila i kvasac u pivu?

Molio bih pomoc jer neznam odakle da krenem. Da li je do zarazenih fermentora (to cu vidjet sa psenicnim), da li je do gradske vode koja je puna klora, a sve uvijek ispirem 2,3 puta nakon izosana/betadina. Da li mi je do PVC crijeva kroz koja prepumpavam pivo, jer crijeva imaju miris, ali po plastici, kao i svako crijevo.

Hvala svima unaprijed!
:cry:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » sri sij 11, 2012 2:27 pm

ne mogu ti tocno rec koji je problem kod tebe, ali ti mogu rec da sam ja odustao od izosana jer mi se dosta cesto javljao taj problem. nakon sto sam bacio 2 runde od 70 lit sam ga odjebao skroz. odkad koristim starsan nemam problema te vrste

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sri sij 11, 2012 2:34 pm

Kad pretocim pivo, operem fermentor sa sredstvom za pranje posudja. Prije kuhanja napravim isto i zatim ulijem 5L vode i zlicu izosana. To sve dobro izmuckam i ostavim nekih pola sata. Dovoljno je 5min. Nakon toga prolijem to iz fermentora ali ne ispirem. Do sada sada nisam imao problema niti kakav cudan okus. Mozda nisam primjetio ali bih rekao da nisam. Ne osjeti mi se nista na klor. Probaj za slijedecu turu naruciti Campden prah. Sa njim se rjesavas klora u vodi. Mozda je do vode za kuhanje a ne pitanje sanitacije.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sri sij 11, 2012 2:56 pm

Opet niste napisali DA LI ISPIRETE?! Ili ne? I da li cekate da se osusi ili sipate pivo odmah nakon sto ste prolili sanitacijsko sredstvo van? A kapljice sredstva ostanu u fermentoru, te pivo ide na njih.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sri sij 11, 2012 3:09 pm

Nikada ne ispirem niti cekam da se susi. Ne radim to sa fermentorom a sto se tice boca njih okrenem da se malo ocjede i to je to. Uvjek ostane kapljica vode u boci.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri sij 11, 2012 3:21 pm

ili jednostavno kupiš star san i riješiš svoje probleme u narednih 5 godina.

prije kada sam koristio sredstva na bazi joda ili varikinu, ja sam ispirao divljački. znači, baš sam se trudio.

nikada nisam imao takav problem....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sri sij 11, 2012 3:48 pm

@Svarrogh znaci isperes sa izosanom, istreses van koliko mozes i odmah sipas pivo? Uopce ne isperes sa vodom?

@400d tako ce i biti izgleda, ali posto sam probao betadin, mislim da meni nije problem sredstvo, vec sigurno voda. 99% sam siguran... neznam vidjet cu mozda jos netko baci svoje iskustvo pa cu vidjet sto cu onda, a i jos cekam psencno koje je 11 dan u fermentoru, probat cu ga danas kad dodem doma.

Star san isto ne ispires jel tako? koliko ml ide na koliko vode za ispiranje?
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sri sij 11, 2012 4:01 pm

Ne ispirem izosan. Nikad! Star San takodje ne ispires. Cak u njegovoj pjeni imaju neki hranjivi sastojci za kvasac.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri sij 11, 2012 4:07 pm

Zedni je napisao/la:@Svarrogh znaci isperes sa izosanom, istreses van koliko mozes i odmah sipas pivo? Uopce ne isperes sa vodom?

@400d tako ce i biti izgleda, ali posto sam probao betadin, mislim da meni nije problem sredstvo, vec sigurno voda. 99% sam siguran... neznam vidjet cu mozda jos netko baci svoje iskustvo pa cu vidjet sto cu onda, a i jos cekam psencno koje je 11 dan u fermentoru, probat cu ga danas kad dodem doma.

Star san isto ne ispires jel tako? koliko ml ide na koliko vode za ispiranje?
id ti 7,9 ml na 5 litara vode i to ti je reusable. znači ispereš bačvu s tom vodom da samo napraviš kontakt sredstva i površine i opet vratiš to s čim si ispirao u čemu si držao i ponovno koristiš. meni ta jedna mješavina može biti za 5-6 kuhanja, pa čak i više, ali ipak ja napravim novu za svaki slučaj.

star san MORAŠ mješati sa destiliranom vodom.

ja uvijek imam onu špricalicu punu star sana i time dezinficiram. sa 0,25 l otopine mogu odraditi cijeli jedan brewday + flaširanje

e da, zaboravio sam napomenuti: star san nema apsolutno nikakav miris ni okus, i potpuno je neutralan u pivu. čak tvrde da služi kao nutrient za kvasac (nešto sa razgradnjom fosfata...ali nisam siguran precizno šta). vlasnik kompanije je popio punu čašu na nekom skupu.... :D
I like the smell of fermentation in the morning

okarm
Postovi: 324
Pridružen/a: ned srp 19, 2009 10:15 pm
Lokacija: ZG

Post Postao/la okarm » sri sij 11, 2012 4:31 pm

otopinu izosana ispirem 2x sa vodom kolicine cca 1/4 boce..kroz pola sata se toci pivo unutra..
nikad, ali bas nikad nisam osjetio miris klora u pivu...

Avatar
hrvoje461
Postovi: 342
Pridružen/a: sub stu 27, 2010 4:04 pm
Lokacija: Konjsko (Karlobag)

Post Postao/la hrvoje461 » sri sij 11, 2012 4:39 pm

Navodno nije potrebno ispirati ako se napravi odgovarajuca otopina betadina ali ja svejedno ispirem i nemam tih problema o kojima ti pises.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sri sij 11, 2012 4:51 pm

okarm je napisao/la:otopinu izosana ispirem 2x sa vodom kolicine cca 1/4 boce..kroz pola sata se toci pivo unutra..
nikad, ali bas nikad nisam osjetio miris klora u pivu...
Ja sam sve ispirao po 3 puta. :D ali kazem mislim da mi se osjeti i u drugoj turi (vidjet cu kad se zaflasira i karbonizira) koja je iz istih fermentora, ali nije bilo niti malo mirisa po nicemu, voda je stajala par dana i sve izvukla od prijasnje fermentacije.

Ali kako citam, hoce se desiti zbog ispiranja sa gradskom vodom koja ima (barem kod mene) jako puno klora... i na 2 ture ista stvar, a 1 je sa izosanom, druga sa betadin otopinom. Znaci 2 razlicita sredstva, ista stvar, isti fermentori...
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri sij 11, 2012 5:04 pm

Zedni je napisao/la:
okarm je napisao/la:otopinu izosana ispirem 2x sa vodom kolicine cca 1/4 boce..kroz pola sata se toci pivo unutra..
nikad, ali bas nikad nisam osjetio miris klora u pivu...
Ja sam sve ispirao po 3 puta. :D ali kazem mislim da mi se osjeti i u drugoj turi (vidjet cu kad se zaflasira i karbonizira) koja je iz istih fermentora, ali nije bilo niti malo mirisa po nicemu, voda je stajala par dana i sve izvukla od prijasnje fermentacije.

Ali kako citam, hoce se desiti zbog ispiranja sa gradskom vodom koja ima (barem kod mene) jako puno klora... i na 2 ture ista stvar, a 1 je sa izosanom, druga sa betadin otopinom. Znaci 2 razlicita sredstva, ista stvar, isti fermentori...
ja bi u ovome tražio uzrok. da li imaš food grade oznaku na plastici?

voda iz vodovoda jako teško može biti uzrok tome. također, prstohvat vinobrana uklanja klor iz vode koliko se sjećam, ali to sigurno nije slučaj kod tebe.

kakva ti je plastika?

treća stvar, sjećam se da si hladio sa novim CFC-om.... ajde ti pokušaj prokuhati par litara pitke vode i ohladi ju s tim cfc-om pa probaj....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sri sij 11, 2012 7:58 pm

Koristim izosan i do sad nisam imal nikakvih problema.Radim otopinu prema uputama pa tak npr.piše da na 5l vode ide 1-2 g.Ja stavim 1-1,5 g.Otopim to u toploj vodi i za to vrijeme fermentor operem vrućom vodom i deterđentom za suđe prat.Nakon ispiranja deterđenta ulijem otopinu izosana,dobro promućkam,izlijem izosan nazad u plastičnu posudu a fermentor okrenem naopačke da se cijedi na pamučnu pelenu našpricanu sa otopinom izosana.Poklopac fermentora operem deterđentom,isperem i našpricam sa izosanom te ostavim kraj bačve da se cijedi.

Kod flaširanja prvo boce operem s vrućom vodom i deterđentom,isperem,napravim istu otopinu izosana od 5 l i natačem i svaku bocu do malo iznad polovice,ostavim 10 min jer piše na uputama da je to dosta i onda iz tih boca pretačem u druge dok nisu sve obrađene.Na kraju izlijem izosan iz boca i stavim ih naopačke u gajbe da se ocijede.To radim 24 sata prije flaširanja.Nikad nisam imal problema s okusom po kloru niti ičemu drugom a tek sam zadnju turu flaširal u staklo i bilo je svega i svačega unutra ali deterđent i izosan su odradili posel super,bez ikakvih varikina.

Crijevo za flaširanje prvo operem vrućom vodom,znači pustim na pipu na kadi vruću vodu i pustim da prolazi kroz crijevo par minuta.Nakon toga napravim otopinu izosana kak sam gore napisal i u to potopim crijevo i ostavim 10-15 min.Nakon toga ili isperem s vrućom vodom ili ne isperem jer sam probal obje varijante i nikad ništa nije utjecalo na okus.

Kad točim sladovinu nakon hlađenja u bačvu,cijedim ju kroz pelenu našpricanu sa otopinom izosana a dok se hladi poklopim lonac s drugom pelenom našpricanom otopinom izosana tak da mi slučajno ne upadne nekaj unutra a s druge strane para može van pa se brže hladi.

Ovaj način za sad funkcionira za mene.Šogor mi radu u plivi,kum u coca coli i oba koriste za sanitaciju izosan i nema problema ak se pravilno koristi.

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » sri sij 11, 2012 9:54 pm

Ja sam betadinac, pol velke žlice na 10l vode, sve bez ispiranja, samo kratko cijeđenje 5 -10 min.

Hladim s potopnim hladnjakom (imersion chiller jelte) koji se krčka u wortu zadnjih 15 minuta.

U fermentor pretačem kroz vrećicu za pranje iz DM-a i cjedilo za tijesto, obje stvari se prije namaču u o otopini betadina.

Boce operem s vodom i deterdžentom, isperem, našpricam onim "avinatorom" otopinu betadina, pustim da se ocijede.

Autosifon, filler,crijevo u otopini betadina stoje nekih pol sata, kroz njih pivce u boce, čepove koji su isto bili u otopini bez brisanja stavljam na flaše.

Sve low tech, ali se da dosta dobro oprat prije sterilizacije. Muči me crijevo koje polako poprima miris, bez obzira kaj mu radim (probaj npr povuć zrak u nos kroz crijevo), tak da ću to mijenjat uskoro

Fermentori bijele prehrambene kante od 20 L od Preplama, koriste se za med i sl, ne znam napamet koje oznake su gore, za razliku od puno druge plastike koju imam doma ni novi nisu imali miris po plastici.

Okus ko tvoj u pivi nisam još "proizveo" (20ak kuhanja) iako ima još svakakvih tu loših detalja koje recimo Matt primjeti, a ja neću skužit nakon 100 godina :lol:

Si probal kuhat s nekom kupljenom ili izvorskom vodom? Možda ti ostane u ovoj vodovodnoj klor ili neka kemija i nakon prokuhavanja.

Odgovori