Moje zapazanje glede karbonizacije

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pet pro 16, 2011 3:50 pm

Ja redovito povucem 1-2dcl kvasca bas namjerno jer mi se onda ta boca sa tolikom kolicinom kvasca gazira za jedan dan i mogu odmah probati da vidim kakvo je :D

Avatar
newbeer
Postovi: 186
Pridružen/a: uto ožu 22, 2011 4:21 pm
Lokacija: citluk

Post Postao/la newbeer » pet pro 16, 2011 4:08 pm

Svarrogh je napisao/la:Problem ti je u tome da si povukao kvasac koji ti zauzima veci volumen u boci. Tako ces npr umjesto 0.5L tekucine imati 0.3l piva i 0.2l kvasca. Kolicinu secera si stavio za 0.5l a posto u boci imas 0.3l piva normalno je da ti je jaca gaziranost... ako nisam u pravu, ispravi!
ma kakbvi,povucem nesto sitno,nakon odlezavanja imam 5mm taloga a u ostalim bocama 1-2mm,ne bih rekao da je u tome problem. :arrow:
i nije mi palo na pamet da je popijem prvu :oops: ,od sada cu tociti kvasac u vise boca :malosamsipopil:

Avatar
Pajdo
Postovi: 454
Pridružen/a: pon pro 07, 2009 1:58 am
Lokacija: zg

Post Postao/la Pajdo » pet pro 16, 2011 7:02 pm

aj da ja probam s jednom teorijom - u boci u kojoj ima više kvasca, tamo kvasac ne troši šećer da bi se razmnožio do potrebne količine. Kod razmnožavanja kvasac ne daje ni alkohol ni CO2 koliko sam upoznat. Nisam upoznat o kojim se to količinama šećera radi u postotcima u odnosnu na količinu kvasca potrebnog da se razmnoži pa je ovo samo teorija koja ima neku logiku, ali ne i dokaz :D


živili!

Avatar
lanko
Postovi: 320
Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
Lokacija: Slavonija

Post Postao/la lanko » pet pro 16, 2011 7:35 pm

Evo i moje teorije:
U boci u kojoj je vise kvasca dolazi do brže karbonizacije. Ostale boce jednostavno ne stignu odležati toliko dugo da bi bile pregazirane. Vjerojarno ti je FG nešto veći pa ga vise kvasca brze pojede+ šećer koji dodaš i eto viška CO2
:)

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » pet pro 16, 2011 7:38 pm

Pajdo je napisao/la:aj da ja probam s jednom teorijom - u boci u kojoj ima više kvasca, tamo kvasac ne troši šećer da bi se razmnožio do potrebne količine. Kod razmnožavanja kvasac ne daje ni alkohol ni CO2 koliko sam upoznat. Nisam upoznat o kojim se to količinama šećera radi u postotcima u odnosnu na količinu kvasca potrebnog da se razmnoži pa je ovo samo teorija koja ima neku logiku, ali ne i dokaz :D


živili!
Teorija ti nije dobra. Kvasac za razmnožavanje treba hranu - šečer. Gruba računica izgleda ovako iz 2 g šečera kvasac napravi 1g Co2 + 0,9 g alkohola i 0,1 g kvasca. Znači količina CO2 je povezana sa količinom šečera. Bez šečera, kvasac ne može proizvesti CO2. Očito je problem u doziranju šečera. Meni se to jednom desilo, da sam bio prekinut u procesu dodavanja šečera, i onda sam u par boca dodao šečer dva puta (izgubio sam korak). Normalno da mi je pivo iz tih boca sukljalo. Problem sa tim bocama bio je poseban, jer smo ih pili kad smo si več popili par boca. I onda su okrivili mene da sam mučkao boce i sl, ali smo ih u truc popili, tako da više nisu za....le.
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo

Avatar
panorama
Postovi: 138
Pridružen/a: ned pro 19, 2010 10:57 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la panorama » ned pro 18, 2011 10:23 am

Pošto se i meni događala ista stvar, pretpostavljam da uzrok nije biokemijske naravi već fizikalne. U "normalnom" pivu refraktometar bi nakon priminga pokazao jednu ( nižu ) vrijednost a u boci gdje ima kvasca, drugu ( veću). Iz toga izlazi da je u boci s kvascem veća gustoća, a pod pretpostavkom da je za priming dodana ista količina šećera te da je sva fermentirala. Možda krivo zaključujem, no čini mi se da pivo s većom gustoćom radije "bježi".
Podroom brueri

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » ned pro 18, 2011 11:49 am

panorama je napisao/la:Pošto se i meni događala ista stvar, pretpostavljam da uzrok nije biokemijske naravi već fizikalne. U "normalnom" pivu refraktometar bi nakon priminga pokazao jednu ( nižu ) vrijednost a u boci gdje ima kvasca, drugu ( veću). Iz toga izlazi da je u boci s kvascem veća gustoća, a pod pretpostavkom da je za priming dodana ista količina šećera te da je sva fermentirala. Možda krivo zaključujem, no čini mi se da pivo s većom gustoćom radije "bježi".
gustoću mogu povećati samo tvari koje su topive u vodi, a kvasac nije topiv u vodi koliko znam :D

to ti nema nikakve veze s gustoćom nego jednostavno s prostorom u boci, kako je svarrogh objasnio. boca ima volumen od 0,5 l, a kvasac zauzme recimo 20% tog volumena i automatski imaš manje piva u boci za 20%...
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned pro 18, 2011 12:13 pm

400d je napisao/la:
panorama je napisao/la:Pošto se i meni događala ista stvar, pretpostavljam da uzrok nije biokemijske naravi već fizikalne. U "normalnom" pivu refraktometar bi nakon priminga pokazao jednu ( nižu ) vrijednost a u boci gdje ima kvasca, drugu ( veću). Iz toga izlazi da je u boci s kvascem veća gustoća, a pod pretpostavkom da je za priming dodana ista količina šećera te da je sva fermentirala. Možda krivo zaključujem, no čini mi se da pivo s većom gustoćom radije "bježi".
gustoću mogu povećati samo tvari koje su topive u vodi, a kvasac nije topiv u vodi koliko znam :D

to ti nema nikakve veze s gustoćom nego jednostavno s prostorom u boci, kako je svarrogh objasnio. boca ima volumen od 0,5 l, a kvasac zauzme recimo 20% tog volumena i automatski imaš manje piva u boci za 20%...
Ima tu nešto.
Kad flaširam drito iz primarnog (dakle s dosta taloga ) sve je OK, pri kraju u trenutku kad se pojavi mutno pivo flaširam te 2-3 litre u PET ambalažu bez dodavanja šećera.
Te boce s 2-5 cm taloga na dnu postanu tvrde već nakon nekoliko dana, bez šećera.
Bistro pivo flaširano u staklo ili PET uz dodavanje šećera karbonizira se normalnom brzinom kako je i za očekivati.
To mogu pokušati protumačiti tako da je kvasac taložeći se vezao na sebe dio sladovine koji nije stigao izfermentirati. Možda nešto viših šećera koje teže fermentira čeka izmješano s kvascem malo kisika i mješanje pa da poludi. A to upravo radimo kad flaširamo,aeriramo i mješamo.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Odgovori