Moje zapazanje glede karbonizacije

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
hrvoje461
Postovi: 342
Pridružen/a: sub stu 27, 2010 4:04 pm
Lokacija: Konjsko (Karlobag)

Moje zapazanje glede karbonizacije

Post Postao/la hrvoje461 » čet pro 15, 2011 8:26 am

Zelim samo podjeliti s clanovima foruma moje zadnje iskustvo s karbonizacijom. Naime misim da mi vaga nije u redu pa sam prekarbonizirao jednu turu. Jucer nesto iza podne otvorio sam jednu bocu iz koje je isti cas potekla pjena koja se nije dala zaustaviti, pomalo sam ulio u casu, kusao sam je i piva je imala prilicno los okus. Casu sam pokrio folijom i ostavio sam je zajedno s ostalim pivama. Jutros sam je isao kusati i piva ne samo sto je puno bistrija nego ima sasvim solidan okus samo sto nije dovoljno karbonizirana.
Vjerujem da je to zbog toga sto zapravo sva kolicina tekucine u boci "uzvrije" kad mjehurici co2 krenu prema otvoru, a jos se i dignu one cestice koje bi inace ostale ne dnu boce i nebi imale nikakvog upliva na okus.
Sad pitanje, dali bi bilo mudro otvoriti sve te boce, drzati ih sat dva otvorenima i onda ponovo zacepiti ili bi se piva na taj nacin kontaminirala i pokvarila.

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » čet pro 15, 2011 2:58 pm

Ako ih budeš otvarao može se desiti da ti sve izlete iz boce. Probaj ih prije otvaranja ohladiti na oko 0C.
Možda će se dati otvarati bez prevelike reakcije kad budu hladne, kad ih otvoriš ostaviš da se malo ugriju za to vrijeme će nešto CO2 izači, pa ih poslije toga piješ.
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet pro 15, 2011 3:02 pm

mile je napisao/la:Ako ih budeš otvarao može se desiti da ti sve izlete iz boce. Probaj ih prije otvaranja ohladiti na oko 0C.
Možda će se dati otvarati bez prevelike reakcije kad budu hladne, kad ih otvoriš ostaviš da se malo ugriju za to vrijeme će nešto CO2 izači, pa ih poslije toga piješ.
da to sam i ja htio napisati...sigurno bolja varijanta od one koju je on mislio....
I like the smell of fermentation in the morning

d_912
Postovi: 126
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 6:03 pm
Lokacija: Pitomača

a

Post Postao/la d_912 » čet pro 15, 2011 8:09 pm

pozdrav evo da kažem imao sam isti problem sa par flaša piva istos e penile ko lude nakon otvaranja,a pa sam ih ohladio na tih nekih -0-1 stupanj i neke su se stabilizirane dok neke nisu,sa cc 7a flaša mise to pjenjenje dogodilo dok je ostatak 28 flaša sve bilo normalno

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Re: a

Post Postao/la 400d » čet pro 15, 2011 8:26 pm

d_912 je napisao/la:pozdrav evo da kažem imao sam isti problem sa par flaša piva istos e penile ko lude nakon otvaranja,a pa sam ih ohladio na tih nekih -0-1 stupanj i neke su se stabilizirane dok neke nisu,sa cc 7a flaša mise to pjenjenje dogodilo dok je ostatak 28 flaša sve bilo normalno
pa ako si punio pojedinačno u svaku bocu posebno šećer za karbonizaciju onda je moguće da nije izjednačena karbonizacija
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
newbeer
Postovi: 186
Pridružen/a: uto ožu 22, 2011 4:21 pm
Lokacija: citluk

Post Postao/la newbeer » pet pro 16, 2011 1:11 pm

meni se sa svakom turom desi ista stvar,ali moj problem je taj sto nemam pipu na fermentoru pa vucem crijevom,tako uvijek zadnju bocu koju punim povucem sa dna dio kvasca, iz te boce uvijek mi sve izleti cim otvorim,
miozda imas isti slucaj.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet pro 16, 2011 1:14 pm

newbeer je napisao/la:meni se sa svakom turom desi ista stvar,ali moj problem je taj sto nemam pipu na fermentoru pa vucem crijevom,tako uvijek zadnju bocu koju punim povucem sa dna dio kvasca, iz te boce uvijek mi sve izleti cim otvorim,
miozda imas isti slucaj.
nema nikakve veze količina kvasca nego količina šećera. jer kvasac ne može proizvesti CO2 ako nema šećera, pa sve i da je pola boce ispunjeno čistim kvascem.

da li puniš šećer u svaku bocu pojedinačno? s čim mjeriš težinu šećera?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
newbeer
Postovi: 186
Pridružen/a: uto ožu 22, 2011 4:21 pm
Lokacija: citluk

Post Postao/la newbeer » pet pro 16, 2011 2:47 pm

ali zasto mi se to desava samo sa bocom u koju sam povukao kvasac?u svaku bocu stavljam istu kolicinu secera.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet pro 16, 2011 2:50 pm

newbeer je napisao/la:ali zasto mi se to desava samo sa bocom u koju sam povukao kvasac?u svaku bocu stavljam istu kolicinu secera.
ne znam stvarno. pitao sam te kako mjeriš i stavljaš šećer u boce? jel u svaku pojedinačno?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
newbeer
Postovi: 186
Pridružen/a: uto ožu 22, 2011 4:21 pm
Lokacija: citluk

Post Postao/la newbeer » pet pro 16, 2011 2:55 pm

nisam znao da je meni pitanje upuceno,stavljam u svaku posebno,ali imam preciznu zlatarsku vagu tako da nije problem u kolicini secera,i u svaku ide ista kolicina uvijek,ja sam mislio da je sigurno problem sto povucem kvasac,

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet pro 16, 2011 3:04 pm

newbeer je napisao/la:nisam znao da je meni pitanje upuceno,stavljam u svaku posebno,ali imam preciznu zlatarsku vagu tako da nije problem u kolicini secera,i u svaku ide ista kolicina uvijek,ja sam mislio da je sigurno problem sto povucem kvasac,
koliko je meni poznato (ali krhko je znanje, možda me ispravi neko kome je 100% poznato), količina kvasca ne bi trebala imati nikakav utjecaj na količinu CO2, već isključivo količina šećera.

ako poznaješ osnovni princip fermentacije, to bi ti trebalo biti logično i jasno. ima formula, a formule ne lažu :D

C6H12O6 → 2 C2H5OH + 2 CO2

ilitiga jedna molekula glukoze se u procesu fermentacije pretvara u 2 molekule etanola i 2 molekule CO2

u tom procesu kvasac je samo "alat" koji to odradi tako da kvasac sam po sebi ne može proizvesti CO2 bez šećera.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
newbeer
Postovi: 186
Pridružen/a: uto ožu 22, 2011 4:21 pm
Lokacija: citluk

Post Postao/la newbeer » pet pro 16, 2011 3:24 pm

ma sve mi je jasno oko fermentacije(vinar sam odavno a to je u biti ista stvar oko pretvorbe),mozda da iducu turu kod flasiranja namjerno u jednu bocu povuces dio kvasca pa da i to odgonetnemo,ili kako si vec rekao mozda ima netko od iskusnijih da vec zna u cemu je pronlem :shock:

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet pro 16, 2011 3:28 pm

newbeer je napisao/la:ma sve mi je jasno oko fermentacije(vinar sam odavno a to je u biti ista stvar oko pretvorbe),mozda da iducu turu kod flasiranja namjerno u jednu bocu povuces dio kvasca pa da i to odgonetnemo,ili kako si vec rekao mozda ima netko od iskusnijih da vec zna u cemu je pronlem :shock:
jedino što mi pada na pamet je mogućnost da stanica kvasca jednostavno u sebi zadrži CO2 od fermentacije pa kada povučeš puno kvasca da te stanice jednostavno oslobode više CO2.

ali je sigurno da bez šećera nema ni CO2.

ali ima ovdje dosta forumaša koji bi ovo sigurno znali objasniti tako da.....čekamo njih....

@Ferdo, @Her Flick
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pet pro 16, 2011 3:30 pm

Problem ti je u tome da si povukao kvasac koji ti zauzima veci volumen u boci. Tako ces npr umjesto 0.5L tekucine imati 0.3l piva i 0.2l kvasca. Kolicinu secera si stavio za 0.5l a posto u boci imas 0.3l piva normalno je da ti je jaca gaziranost... ako nisam u pravu, ispravi!

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet pro 16, 2011 3:32 pm

Svarrogh je napisao/la:Problem ti je u tome da si povukao kvasac koji ti zauzima veci volumen u boci. Tako ces npr umjesto 0.5L tekucine imati 0.3l piva i 0.2l kvasca. Kolicinu secera si stavio za 0.5l a posto u boci imas 0.3l piva normalno je da ti je jaca gaziranost... ako nisam u pravu, ispravi!
da, to je vrlo moguće. dobro zapažanje kolega watson :) - co2 je topiv u vodi ali nije u kvascu :)

međutim opet mi to suludo zvuči, jer sumnjam baš da je povukao dva deci kvasca u bocu....
I like the smell of fermentation in the morning

Odgovori