spava fermentor, gdje je greska?

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri pro 14, 2011 11:05 am

Stavi 7 g po litri. To je neka sredina.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sri pro 14, 2011 11:11 am

Ok,stavit ću 3,5 g po boci i nadam se da bu to ok.

Avatar
Pajdo
Postovi: 454
Pridružen/a: pon pro 07, 2009 1:58 am
Lokacija: zg

Post Postao/la Pajdo » sri pro 14, 2011 6:42 pm

petro je napisao/la:Da se malo vratimo na temu.Jel ima ko mišljenje jel bi mi taj visok FG mogao biti zato kaj nisam imal vidljivi hot break kak sam opisal par postova prije.
hot break uopće nema veze. jedna od mogućnosti je da si imao izrazito jaki plamen koji je na dnu lonca karamelizirao sladovinu. Ili još gore, ako si koristio ekstrakt, a dodavao si ga sa upaljenim plamenom (i još gore dok si ga dodavao nisi imao slobodne ruke za miješanje) pa ti se "skurio" na dnu i tako karamelizirao što onda kvasci ne mogu pojesti.

živili!

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sri pro 14, 2011 9:14 pm

Kuhal sam 25 l u loncu od 40 l na plinskom ringu u kuhinji koji je preslab pa mi nije ni zakipilo nikad kak sam već opisal.Na površini je bilo 95 C u sredini vjerojatno više.Ekstrakt je dodan na 60 C,ugašen plamen i mješano dok se nije sve razmutilo i onda dalje nastavljeno kuhat uz povremeno mješanje.4 sata sam stajal kraj lonca.Jebiga kuhalo mi se a nisam stigo nabavit veći plamenik pa sam se jebal s tim ringom i loncem u kuhinji.Nije niš zagorilo 100 %.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri pro 14, 2011 9:42 pm

Ne svaljuj krivicu na sebe. Kuhao si najbolje što znaš sa sirovinama koje možeš nabaviti. Taj back ekstrakt je namjenjen za pekarstvo.
Tko garantira da tvoj kanister u tvornici nije zagorio više od nekog drugog iz iste šarže?
Kad se ispraksiraš s backom polako pređi na zrnje. Nije tako teško, marbos šalje slad iz gradiške, puf povremeno ima svega...sve ćeš imati pod kontrolom budeš li radio od zrnja.
Ako ti je lakše možeš raditi partial mash s backom u prelaznom periodu, nije to grijeh ni inače. Bitno da se kuha i da se degustira.
Nije svako pivo koje sam donio na druženje bilo reprezentativno.
Ne sramim se učiti na greškama, za neka svoja piva sam očekivao da će biti puno bolja nego što su na kraju ispala. Kod nekih nisam osjetio neželjene okuse dok mi netko od vas nije skrenuo pažnju.
Ukoliko te kuhanje piva veseli ne posustaj, sve će se ionako na kraju popiti.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sri pro 14, 2011 9:56 pm

Ma ovaj hobi me tak veseli da sam svaki dan stalno u tome.Non stop nekaj smišljam,čitam di god stignem kak se kaj radi pa da to ukomponiram u ono kaj mi dozvoljava prostor,financije i oprema.Spremam se na prvo kuhanje od zrnja biab metodom pa pokušavam čim više informacija dobiti da to napravim kak treba.Jako sam zadovoljan sa dosadašnjim pivama a bile su od ekstrakta plus steping u par kuhanja a svi vele da je tek zrnje prava stvar,iako sam na druženju probal i dobre pive od ekstrakta i manje dobre od zrna i obrnuto.
Sve u svemu nastavljam dalje 100%,sutra flaširam ovu zadnju rundu sa FG 1.020,onda skuham još jednu sa ostatkom backa(da ga potrošim) + zrnje i slijedeći mjesec ide samo zrnje.Već sam sad tak uzbuđen radi tog zrnja i kak bu to ispalo,ko neka junferica.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri pro 14, 2011 10:08 pm

Bez straha, padobranci, mineri i jungferice giješe samo jednom!
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sri pro 14, 2011 10:15 pm

Ha,ha!Sigurno će bit grešaka u mojoj pivarskoj karijeri al neka,tak se čovjek nauči.Ovaj hobi mi dođe ko neka terapija za opuštaje.Super mi je osjećaj kad dođe dan kuhanja,priprema,kuhanje,pa onda provjera jel vrije,pa čekanje do flaširanja,pa flaširanje i onda najslađe čekanje-degustacija.
Odo prat 50 boca,djeca i žena konačno zaspali.Sad me čekaju zmazane boce a ima i podosta gljiva koliko sam uspio vidjet u njima.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri pro 14, 2011 10:17 pm

petro je napisao/la:Ha,ha!Sigurno će bit grešaka u mojoj pivarskoj karijeri al neka,tak se čovjek nauči.Ovaj hobi mi dođe ko neka terapija za opuštaje.Super mi je osjećaj kad dođe dan kuhanja,priprema,kuhanje,pa onda provjera jel vrije,pa čekanje do flaširanja,pa flaširanje i onda najslađe čekanje-degustacija.
Odo prat 50 boca,djeca i žena konačno zaspali.Sad me čekaju zmazane boce a ima i podosta gljiva koliko sam uspio vidjet u njima.
kakvih čovječe gljiva??

vrganji, a? pripremi odmah sutra za kajganu hehehe

ti misliš na kolonije plijesni ako sam dobro shvatio?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » sri pro 14, 2011 10:19 pm

Odo prat 50 boca,djeca i žena konačno zaspali.Sad me čekaju zmazane boce a ima i podosta gljiva koliko sam uspio vidjet u njima.
Ovo je valjda jedina situacija kad se čovjek veseli pranju :lol:
Volim ih zahmeljene.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sri pro 14, 2011 10:34 pm

Ma mislio sam na plijesni naravno!

Kad čovjek ima dvoje male djece(3 g i 7 mj) i ženu veseli se bilo čemu kad ima malo vremena za sebe.Kaj je još interesantno kod mene i ovog hobija je da od svake skuhane pive od cca 50 boca,popijem možda 8-10 kom u 2 mjeseca jer mi je doktor zabranio alkohol radi kroničnih problema sa kiselinom u želucu!Kuham radi opuštanja i uživancije i onda častim starog,ženu i još par ljudi do kojih mi je stalo a tu i tam drmnem sebi za gušt jednu i super mi je kad nema nikakve reakcije ko kad popijem kupovnu pivu.Ak sve dobro napravim ispada da mi je domaća piva lijek!

Sad stvarno idem boce prat!

Odgovori