Prijedlog vec probanih recepata

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Prijedlog vec probanih recepata

Post Postao/la Zedni » pon lis 17, 2011 1:55 pm

Dok cekam jos 2 tjedna da mogu zasflasirati i osloboditi fermentore htio bih krenuti u nabavku sirovina za drugo i trece pivo.

Drugu turu bi htio napraviti psenicno, a nakon toga u 11 mjesecu neko tamno pivo, bratic mi voli tamno pa bih mu htio pokloniti bacvicu Piva koje je skuhano bas radi njega a da bude karbonizirano i pitko do 21.01.2012.

Znaci volio bih vasa iskustva onih recepata za koje znate da su dobri da ste ih probali... Kod crne bih volio da je izmedu 6-7ABV. Bratic pije Tomislav, pa da je tu negdje ali ne puno slabiji.

Sto mozete preporuciti/predloziti!? :pivo4:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon lis 17, 2011 2:08 pm

za tamno ti preporucujem jednostavni guinness clone:

za 23l

4.5 kg pale ale
1,2 kg ječmene pahuljice
0,7 kg prženi neslađeni ječam

hmelj bilo koji (po mogućnosti northern brewer ili target) samo prvo hmeljenje 60 minuta da dobiješ 45 IBU

kvasac S-04

neće ti biti baš toliki ABV koliki je u tomislavu, ali će sigurno biti dobro pivo.....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pon lis 17, 2011 2:29 pm

Za pšenično (ne znam kolika ti je iskoristivost i koje ture kuhaš pa ću napisat samo smjernice):

NG slad- 50%
Pšenični slad- 50%
ako nemaš problema s cijeđenjem možeš staviti i više pšeničnog.

Hmelj- Hallertauer ili neki drugi njemački "plemeniti" hmelj s niskim alfama, IBU 10-20. Za pravi hefe hmelji samo na početku kuhanja.

Kvasac- suhi Safbrew WB-06, tekući WLP300/350 il Wyeastova inačica Hefe-a.

Ukomljavaj na ~67° sat vremena i ciljaj na 1.052.
Nakon karbonizacije boce stavi u frižider barem 5 dana.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » pon lis 17, 2011 2:46 pm

diS je napisao/la:Za pšenično (ne znam kolika ti je iskoristivost i koje ture kuhaš pa ću napisat samo smjernice):

NG slad- 50%
Pšenični slad- 50%
ako nemaš problema s cijeđenjem možeš staviti i više pšeničnog.

Hmelj- Hallertauer ili neki drugi njemački "plemeniti" hmelj s niskim alfama, IBU 10-20. Za pravi hefe hmelji samo na početku kuhanja.

Kvasac- suhi Safbrew WB-06, tekući WLP300/350 il Wyeastova inačica Hefe-a.

Ukomljavaj na ~67° sat vremena i ciljaj na 1.052.
Nakon karbonizacije boce stavi u frižider barem 5 dana.
Ovo mi se svida, jer imam NG slad, pšenični nemam, ali trazit cemo po forumu, evo i ovom prilko tko ima viska rado cu otkupiti, posto mogu kuhati 35L treba mi par kila psenicnog. WB-06 imam, a Hallertauer cu narucit sa ebaya... cca 7-10dana. Taman oslobodim fermentore dok dode.

Ovo nakon karbonizacije si mislio da nakon tek 3,4 tjedna na cca 18-20 stavim jos 5 dana u frizider?
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pon lis 17, 2011 6:37 pm

Da, ali nije nužno. Ukoliko ih ohladiš obavezno promiješaj bocu prilikom točenja, pravi hefe mora biti mutan.
Vodi računa i o temperaturi fermentacije, pravilo kod hefe-a je da zbroj temperature pri dodavanju kvasca i temp. fermentacije iznosi 30-> na 12° dodati kvasac a fermentirati na 18°, u svakom slučaju nikako iznad 19-20°.

Ovo je naravno ako imaš kontrolu temperature i možeš ga ohladiti na 12°, ja sam zadnji hefe fermentirao na 18-20 (WB-06) bez spuštanja na 12° i rezultat je bio zadovoljavajući, više za ostale nego za mene al možda su samo moja očekivanja bila velika.. vrag će ga znat..
Ono čega se sjećam je da pivo nije bilo pitko prilikom flaširanja- jedva sam popio pola čaše, okus je bio nekako umjetan, al nakon 4 tjedna to je bila već druga priča.

Trenutno se spremam flaširati isti recept s razlikom u kvascu, koristio sam WLP300 i jučer uzeo malo za izmjerit SG- trenutno je 1:0 za ovo pivo jer već ima okus hefe-a. Vidit ćemo kakvo će biti nakon karbonizacije.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » pon lis 17, 2011 7:26 pm

Znam kako se toci psenicno... :D Isto kao sto se obavezno mora istociti cijelo...

Sto se tice hmeljenja, znaci svu kolicinu (za zeljeni IBU) bacam odmah i kuham 60min?! Da nemas mozda psenicnog slada za prodat?! Ne treba mi puno za cca 30-35L, ako ide 50:50, ne treba mi vise od 3-3,5kg. :D

(Moram zicat i sam znas kakva je situacija) :D Slovenija mi je predaleko, ali ako netko ide, rado cu uzet po 10-20kg svakakvoga slada. :D
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pon lis 17, 2011 8:12 pm

Ja sutra kuham psenicno sa wyeast 3068. Kvasac se vrti na stir plate-u :)

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » pon lis 17, 2011 8:17 pm

Svarrogh je napisao/la:Ja sutra kuham psenicno sa wyeast 3068. Kvasac se vrti na stir plate-u :)
Koliko ti vrti? mislim ml startera i sto si koristio za njega? :D (pretpostavljam da radis za batch 35L, kao i obicno)

P.S. tebe necu zicat psenicnog slada jer si mi vec dosta pomogao, tebi mogu samo pivu platit. haha :indianabeer:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pon lis 17, 2011 8:23 pm

Za sada nemam psenicnog slada ali mozda uzmem u Ireksu vrecu od 50kg (Frici i ja pola pola) pa ce biti. Strpi se. Napravio sam manji starter (1L) jer je u psenicnom potreban diacetil :) Ostavicu ga 24h da vrti i onda u pivo. Jedva cekam da vidim rezultate sa ovim kvascem. Radio sam sa danster munich i nisam zadovoljan. Ni to to :D

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » pon lis 17, 2011 8:47 pm

Ja sam za pola uzet ako nece frici... :D Ili ako ti treba recimo pilsen ako je dobar iz irexa, pa po pola... dodem ja u ZG po to. :) Ja sam za uzet sirovine, ali te vrece su mi prevelike, i naravno previse novca odjednom... :/ Ali za 10-20kg sam za. :D
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon lis 17, 2011 8:54 pm

Svarrogh je napisao/la:Ja sutra kuham psenicno sa wyeast 3068. Kvasac se vrti na stir plate-u :)
ovo je odličan kvasac. ako si do sad koristio samo WB-06 za pšenična, onda ćeš vidjeti ogromnu razliku.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pon lis 17, 2011 9:47 pm

Zedni je napisao/la:Da nemas mozda psenicnog slada za prodat?! Ne treba mi puno za cca 30-35L, ako ide 50:50, ne treba mi vise od 3-3,5kg. :D
Nažalost ne, bar dok ne krenem u novu narudjbu.. mogao bi sabrat nekih dvi-tri kile al u nedjelju planiram nabacit kolsch tako da će se i to istopit..

@svarrogh
mogli bi se shareat da napravimo usporedbu kvasaca, il se nađemo negdje na pola puta i testiramo do zadnje kapi, pa uz pjesmu kući u rikverc :D

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pon lis 17, 2011 11:06 pm

@400d - Radio sam Danstar Munich i vjerujem da je razlika ogromna. Jedva cekam da probam ovo psenicno pogotovo jer imam kontrolirane uvjete fermentacije.

@dis - to bi bilo sjajno :) Kazu da je ista loza kvasca... Dvoumio sam se izmedju wyeast i white labsa ali copperkettle drzi samo wyeast pa sam uzeo taj. Ako nista, razmjenimo se postom :D

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » uto lis 18, 2011 8:53 am

Čitao sam da najveći dio Minhenskih pivovara koristi za pšenična piva upravo wyeast 3068,na njemačkom forumu ga jako hvale,kažu da je najbolji kvasac za weizen.
frici

Avatar
MaEm
Postovi: 7
Pridružen/a: pon tra 17, 2017 1:32 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la MaEm » pet svi 05, 2017 10:39 am

Pozdrav ljudi,

Tražim recept, po mogućnosti da ga je netko već isprobao ili ima nekakav feedback.

Jedino sam ovu temu pronašao.

Dakle, curke mi jako vole tamni Leffe, i meni je također drag. Volio bi da skuhamo 30ak litara istog pa ga potočimo u flašice od 0.33.

Ima li netko recept ičega sličnog ?

Hvala unaprijed :zivjeli:

Odgovori