Prvi pokušaj, prvi promašaj?

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Prvi pokušaj, prvi promašaj?

Post Postao/la gnomix » sri ruj 28, 2011 7:38 pm

Krenuo ja kuhati prvo pivo, odmah od zrnja. I čini mi se da je pošlo po zlu. :)

Radio sam batch od 10L, koristio 2kg NG slada.

Ukomljavao na 50ak stupnjeva pol sata, pa na oko 65 sat vremena i jos na kraju 70ak stupnjeva pol sata. U 5 litara vode.

Procijedio kroz duplu gazu, isprao sa još 6 litara prokuhane vode.

Kuhao sat vremena, dodavao hmelj Aurora, 8g 45min, 14g 15min.

Ohladio u kadi.

Pretočio u demižonu, kroz gazu, da filtriram što više smeća.

Mjerio moštomjerom sa skalom po Babou. Nemam menzuru, pa sam mjerio u demižoni, rekao moštomjer 6%, što bi bilo oko 1.030 (što mi zvuči prilično malo).

Stavio 6g Safale-05 u malo prokuhane i ohlađene vode, 10ak min, dodao u demižonu. Začepio i stavio vrenjaču.

Do jutra se napravila pjena i malo tamnog taloga na vrh pjene. Vrenjača se nije uopće podigla ni ispuštala mjehuriće. Ostavio sam kako je do navečer, bez promjena.
Drugi dan nakon kuhanja, popodne i dalje nije bilo promjena, pa sam zaključio da mora da sam zeznuo rehidraciju kvasca, i odlučio staviti i drugu polovicu. Rehidrirao opet u malo tople vode, 15min. Nakon toga ubacio pola žlićice šećera i držao na toplom 20 min. Činilo mi se da ima nekog kretanja u tom kvascu, ali nije se baš vidno pjenio.
U tom procesu sam promućkao demižonu. Nakon čega je vrenjača počela pokazivati znakove života. Dodao sam svejedno i drugu polovicu kvasca. Nakon toga su u roku pola sata krenuli mjehurići u vrenjači svakih 15-ak sekundi.
Ostavio preko noći u sobi, uz otvoren prozor, termometar u sobi je pokazivao 17 stupnjeva. (inače u sobi pokazuje oko 22)

Ujutro se više nije događalo ništa. Vrenjača skroz spuštena, mjehurića niotkud.
Popodne sam ponovo probao mućkati, ne bi li pokrenuo nešto, nema efekta.
Probao mjeriti gustoću opet, gustoća ispod skale skroz, znači ispod 4%, dakle ispod 1.020.

Dakle, pitanje za znalce... :)
Jel moguće da je već kvasac pojeo sav mogući šećer? (kojeg nije bilo tak puno)
Da ostavljam još to u demižoni ili "piši kući propalo je"?
Ukratko, kaj sam zeznuo? :lol:

Btw, jel ima negdje nekakvih tablica, kako se to vrenje treba ponašati, koliko dugo treba to biti intenzivno (tipa mjehurić svake sekunde), kada nestaje pjena, ovisno o gustoci, kvascu itd itd...?

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » sri ruj 28, 2011 7:46 pm

Mislim da ti je kvasac već odradio posao,nisku početnu gustoću si dobio zbog samo 2kg slada za 10litara,trebao si staviti barem 2,5kg.Nemoj još ništa otpisati,pusti da odvrije do kraja jer to što će pivo biti slabije još ne znači da će biti i loše.Strpi se neka vrije polako. :wink:
frici

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » sri ruj 28, 2011 7:57 pm

Polako, nemoj žurit.
Sve će biti OK.
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Odgovori