Pivo ne "reže"

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Chimay
Postovi: 38
Pridružen/a: sri ruj 15, 2010 2:06 pm
Lokacija: okolica Bjelovara

Pivo ne "reže"

Post Postao/la Chimay » sri srp 20, 2011 2:23 pm

Frend mi se požalio na moje pivo. Do sad sam skuhala podosta piva i nijedno nije "rezalo". Neka su bila pregazirana, večina u granicama normale, ali pjena se nije dugo zadržavala u čaši i nije bilo mjehurića CO2 u pivu nakon par minuta. Meni to baš i ne smeta previše, ali ovima koji su navikli na komercijalne pive očito smeta. U čemu je problem? U meni ili u frendu :D ?

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » sri srp 20, 2011 3:00 pm

imao sam sličan problem. Na netu se govori da se stavlja po žličicu šećera na bocu (za karbonizaciju), što zna bit neprecizno i neujednačeno. Bolje je izračunat količinu šećera na količinu piva i pomješat sa šećerom prije punjenja u boce. Sad ne znam kako si radila... A može bit i da je boca puštala. Ako je krunasti čep, zna se desit, meni je bilo par boca isto. Ako je mehanički keramički, može gumica bit gotova... dešava se. Moje mišljenje, ne znam ako pomaže.
Zadnja izmjena: mad_alchemist, dana/u sri srp 20, 2011 3:42 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Chimay
Postovi: 38
Pridružen/a: sri ruj 15, 2010 2:06 pm
Lokacija: okolica Bjelovara

Post Postao/la Chimay » sri srp 20, 2011 3:41 pm

RadiLA :) Sve sam ja to već pročitala i radila varijacije s količinom dodanog šećera. Pivo se gazira i dok otvorim bocu(uglavnom flaširam u plastične od 1L) Čuje se ono ksssss :D i dok natočim u čašu stvori se lijepa pjena, vide se mjehurići u čaši, ali se prebrzo izgubi i pjena i mjehurići i pivo ne "reže". Ne znam kao bih drugačije opisala taj osjećaj u grlu nakon što progutaš pivo. Nek neto drugi pomogne :)

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » sri srp 20, 2011 3:42 pm

sorry, ispričavam se na automatizmu.

Hm... zanimljivo... samo jednom sam stavio u plastiku, nisam imao kamo stavit trapista pa je otišao u staklu i dva Q packa. Jedan se napuhao kao balon a drugi je bio ok. Od čega su boce? Da stvarno ne pušta? Ili se plastika deformira, pa to smanjuje tlak... ne znam. Pokušaj držat više vremena boce na temperaturi od cca 18-22 stupnja. Mjesec, dva. Ili je to jednostavno stohastički proces koji ne možeš predvidit.
Zadnja izmjena: mad_alchemist, dana/u sri srp 20, 2011 3:46 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » sri srp 20, 2011 3:42 pm

Znači nije problem u tome da pivo nije gazirano, nego da nema pjene i da CO2 brzo ispari? Stavi jedan recept s postupkom kako radiš.

Meni piva iz ekstrakta znaju imati dobru i stabilnu pjenu. Sa zrnjem sam tek počeo, pa ne bi komentirao što može ubiti pjenu.

Bitno je i da čaše budu dobro oprane. Ako ih pereš u perilici, treba ih prije točenja pive isprati vodom, jer ono sjajilo za perilicu ubija pjenu.
Muškarac bez brkova je kao pivo bez alkohola.

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » sri srp 20, 2011 3:47 pm

Na pjenu ti jako utječe i držanje kod masha na određenim temperaturama.

Chimay
Postovi: 38
Pridružen/a: sri ruj 15, 2010 2:06 pm
Lokacija: okolica Bjelovara

Post Postao/la Chimay » sri srp 20, 2011 4:17 pm

Ovo je bio recept za pivo s korijandarom:
Za 25l:
4kg NG slada
1kg pšeničnih pahuljica
0,5kg pšeničnog slada
15-20g mljevenog korijandara
naribana kora od 3 naranče
25 g aurore
windsor ale kvasac reciklirani

Držala sam ga na cca 65C 45 min i na cca72 pola sata. Ostala sam uglavnom radila 55C 15min, 65C 30-45min i 72C 15-20 min.

Do sad sam radila pivo isključivo iz zrna-od toga da sam sama naklijavala ječam do sad(napokon!!!) dok nisam nabavila slad iz NG. Čaše ne perem u perilici jer je nemam :)
Ukratko -problem je u tome što se CO2 ne zadržava dugo u pivu.
Pivo držim cijelo vrijeme prije pijenja na sobnoj temp. jer nemam prikladnu hladniju prostoriju-kad ih otvorim neka piva su bila pregazirana, no dok su se ohladila bilo je ok, samo što se CO2 brzo izgubi.

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » sri srp 20, 2011 4:30 pm

evo, baš čitam... dulje držanje na cca 53° čak i višoj poboljšava pjenu, možda je u tome problem. Mada, ja za irski crveni ale potpuno preskačem stanku za proteazu (prvi odmor, držanje)... i ispada ok.

Vogel spominje da se to rješava ukomljavanjem na višim temp., jačim hmeljenjem i snizit temp. fermentacije... ali uvijek naglašava brtvljenje boca, pa sad ti vidi...

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » sri srp 20, 2011 6:55 pm

Nije mi baš jasno šta taj frend misli pod "rezalo" ..
Jel on probao to za koje kažeš da je bilo prekarbonizirano ?
Jednu turu sam flaširao prerano i dogodilo se da pjena nije bila postojana i da nema previše mjehurića CO2 u čaši ali kada se pije "reže" kao oni jeftini gazirani sokovi ...-podriguješ ko konj a pola okusa se izgubi ...
Ako je to "rezanje" onda je problem u frendu ....
Od vrhunskog vina se ne radi gemišt .. :indianabeer:
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Chimay
Postovi: 38
Pridružen/a: sri ruj 15, 2010 2:06 pm
Lokacija: okolica Bjelovara

Post Postao/la Chimay » čet srp 21, 2011 8:43 am

Alivio je napisao/la:Nije mi baš jasno šta taj frend misli pod "rezalo" ..
Jel on probao to za koje kažeš da je bilo prekarbonizirano ?
Jednu turu sam flaširao prerano i dogodilo se da pjena nije bila postojana i da nema previše mjehurića CO2 u čaši ali kada se pije "reže" kao oni jeftini gazirani sokovi ...-podriguješ ko konj a pola okusa se izgubi ...
Ako je to "rezanje" onda je problem u frendu ....
Od vrhunskog vina se ne radi gemišt .. :indianabeer:
Mislim da je on na ovo mislio :) Trenutno mi je jedino stout malo prekarboniziran, ali i opet ostaje problem brzog gubljenja pjene i CO2. Vjerojatno ću kuhati novo sad u subotu pa ću duže držati na 53C kod ukomljavanja i staviti malo više hmelja.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet srp 21, 2011 9:11 am

ukomljavanje na 90 minuta i kuhanje na vrlo jakoj vatri doprinose održanju pjene
I like the smell of fermentation in the morning

Chimay
Postovi: 38
Pridružen/a: sri ruj 15, 2010 2:06 pm
Lokacija: okolica Bjelovara

Post Postao/la Chimay » čet srp 21, 2011 4:33 pm

Hvala svima na savjetima! Ako još netko ima šta nadodati, nek se slobodno javi. Ovu turu koju ću kuhati u subotu ću dulje ukomljavati i dulje držati na cca 55C. Kuhat ću na jakoj vatri i staviti malo više hmelja. Kasnije, kod flaširanja ću pripaziti na količinu šećera i dooobro zatvoriti plastične flaše pa ću vidjeti rezultat.

Živjeli! :pivo3:

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » čet srp 21, 2011 10:10 pm

Možda nema veze, ali u svaku turu u koju sam stavio zobene pahuljice pivo mi je imalo super pjenu, ukomljavanje radim 75-90min na 68C. Evo to su moja zapažanja, pa eksperimetiraj.

Avatar
lanko
Postovi: 320
Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
Lokacija: Slavonija

Post Postao/la lanko » pet srp 22, 2011 9:15 pm

Na jednoj turi sam imao problema sa pjenom, ali to je bilo jer se trosilo samo 7 dana od flasiranja. Poslije 2 -3 tjedna pjena je postala postojana. Flasiram sa 10 g glukoze po 1l.

Odgovori