Belgian candy sugar

Trebate nesto? Pitajte....

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
tantal
Postovi: 44
Pridružen/a: uto lis 12, 2010 6:38 pm
Lokacija: Zagreb, Zlatar

Belgian candy sugar

Post Postao/la tantal » uto ruj 26, 2017 4:36 pm

Ima netko u Zg ili okolici za prodati candy sugara?
Trebam 500g, po mogućnosti tamniji ali pristajem i na svijetle varijante.

U svezapivo ga trenutno nemaju na lageru, a treba mi u subotu za kuhanje.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Re: Belgian candy sugar

Post Postao/la Don Genovese » uto ruj 26, 2017 6:03 pm

"kuhinjskog" šećera imaš svuda i jeftin je, pa vježbaj to odratiti sam, do vikenda, nećeš požaliti. Pronađi od "vladeka" i društva sheme kuhnja. Neki će reći da to nije "to", ali je jaaako blizu "tome", a kako do toga doći znaju samo belgijski fratri. a možda ni oni svi ne rade isto, pa nema razloga za prebrižnu filozofiju. Treba samo zasukati rukave :) i napraviti približno isto, i kako je tebi najbolje i najukusnije.
I to je bolje od kupovanja skupog gotovog od kakvog industrijskog rješenja koje nije vidjelo fratre, a ni oni njih, + poštarine razne.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Re: Belgian candy sugar

Post Postao/la mali badem » uto ruj 26, 2017 8:28 pm

:pivo3: sve ovo radimo stečenom vještinom ! Don ima pravo , ako doma izmješanu šečernu karamelu shvatiš ko vježbu za , tvoje vlastite, bolje pive i veče zadovoljstvo Ž

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: Belgian candy sugar

Post Postao/la Zlatko87 » sri ruj 27, 2017 8:50 am

https://www.google.hr/url?sa=t&source=w ... rzDCqLOVLQ
Evo link pa pogledaj u vezi candi šećera.

Običan šećer, žlićica šećera od datulja, ja čak stavim i malo dme, destilirana voda, dap to je sve ke ti treba.
Ja sad još moram probati sa kalcijevim hidroksidom za dizanje pH za vrijeme maillard reakcije
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

Avatar
tantal
Postovi: 44
Pridružen/a: uto lis 12, 2010 6:38 pm
Lokacija: Zagreb, Zlatar

Re: Belgian candy sugar

Post Postao/la tantal » čet ruj 28, 2017 7:20 am

Ekipa hvala na informacijama i na linku.
Znam kaj ću raditi sutra popodne :pivo:

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Re: Belgian candy sugar

Post Postao/la grga-osijek » čet ruj 28, 2017 9:37 am

ako imaš diamonij fosfat (dap) onda znaš što ćeš raditi. candy fratarski je veća enigma nego što misliš. :roll:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
orang78
Postovi: 34
Pridružen/a: pet pro 11, 2015 9:34 am
Lokacija: Međimurje

Re: Belgian candy sugar

Post Postao/la orang78 » čet ruj 28, 2017 3:56 pm

Diamonij fosfat sigurno nisu koristili fratri tj . anorganski izvora dušika kao što je diamonij fosfat.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Re: Belgian candy sugar

Post Postao/la Don Genovese » čet ruj 28, 2017 5:30 pm

Ključne riječi: Maillard reaction + inverted sugar + Đurđine lizalice za djecu...
orang78 je napisao/la:
čet ruj 28, 2017 3:56 pm
Diamonij fosfat sigurno nisu koristili fratri tj . anorganski izvora dušika kao što je diamonij fosfat.
DAP smo u Petrokemiji radili samo od fosforne kiseline, amonijaka + temperatura (150+°C), tak' da to nije neka "posebna tehnika", fosfornu dobiješ i od slada, amonijak od "pišanja"... tak' da ne mora DAP baš biti anorganski :)
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
orang78
Postovi: 34
Pridružen/a: pet pro 11, 2015 9:34 am
Lokacija: Međimurje

Re: Belgian candy sugar

Post Postao/la orang78 » čet ruj 28, 2017 7:36 pm

A tu je tajna..trebam nabaviti original belgijsku fratarsku pišalinu i malo fosfora :mrgreen: :mrgreen: :pivo: :pivo:

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Re: Belgian candy sugar

Post Postao/la Don Genovese » čet ruj 28, 2017 11:38 pm

orang78 je napisao/la:
čet ruj 28, 2017 7:36 pm
A tu je tajna..trebam nabaviti original belgijsku fratarsku pišalinu i malo fosfora :mrgreen: :mrgreen: :pivo: :pivo:
Ne njihovu pišalinu, napiješ se njihova piva pa imaš svoju ... i ne fosfora, već kiseline ...
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Re: Belgian candy sugar

Post Postao/la Svarun » pet ruj 29, 2017 12:25 am

Ma šta prodati, šećer, malo limuna, termometar i pola sata posla i eto ti candi

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Re: Belgian candy sugar

Post Postao/la Don Genovese » pet ruj 29, 2017 12:45 am

Ah, da, 100 - 200 g ode bez problema na lizalice za klince, bez toga ne ide, jer i po mirisu u kuhinji, i za cca do 4 sata poslije djeca skuže da sam radio lizeeee :)
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Re: Belgian candy sugar

Post Postao/la grga-osijek » pet ruj 29, 2017 8:34 am

orang78 je napisao/la:
čet ruj 28, 2017 7:36 pm
A tu je tajna..trebam nabaviti original belgijsku fratarsku pišalinu i malo fosfora :mrgreen: :mrgreen: :pivo: :pivo:
Najbolje ti znaš , ili kupi ili...
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: Belgian candy sugar

Post Postao/la Zlatko87 » pet ruj 29, 2017 8:47 am

Ak se stavlja kiselina za invertiranje šećera onda kasnije tu kiselinu treba neutralizirati jer je za maillard reakciju potreban pH od nekih 9.8 . Za invertiranje šećera dovoljna je temperatura. Ja stavim na najslabiji ring,poklopim i ostavim tak 40ak minuta i to je dovoljna da se šećer invertira. Dap, sirup od datulja i dme za aminokiseline i proteine i to je to. Temperatura između 125 - 135.
Ak stavljaš kiselinu i šećer onda dobivaš invertirani šećer a ne candi šećer :zivjeli:
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

Toca
Postovi: 72
Pridružen/a: pon ruj 14, 2015 7:28 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: Belgian candy sugar

Post Postao/la Toca » čet lis 26, 2017 10:32 am

Radio sam nebrojene verzije i varijante belgijskog candy sugara. Isto tako probao dobar dio komercijalno nabavljivih pokušaja raznih proizvođača. Inače, taj sirup nije ništa ekskluzivno za pivarstvo, i vrlo je uobičajen u konditorskoj industriji sjeverne Europe. Kod kuće sam znao dobiti odlične rezultate, najčešće prema modelu koji je Zlatko gore napisao.
Inicijalno sirup je imao sve odlike koje je trebao imati, no nakon fermentacije dosta toga ne "preživi". ni moj, ni većina komercijalnih. Mislim da su ameri koji stoje iza D180, D90 konačno otkrili sistem, i došli najbliže do tog što se koristi kod trappista.
Probao sam ih i jesti i uspoređivati s svojima, i domaći mi je čak imao više i mirisa i okusa..ali...nakon i tokom fermentacije d180 je "procvjetao" pod kvascem i tu se pokazala razlika. Bazni slad+sirup..i niti jedan specijalni slad, ni special b, ni ikakve drkice.
Vjerujem da je u igri i finalni PH sirupa i još puno čudesa, jer ameri ne rade ovim načinom inverzije uz dap i sl.
Proces im traje oko tri dana,u nekoliko faza, baza je šećerne repica i inverzija i u nusproduktima repice je amino koji im odradi maillard.
Ne kažem da se od domaćeg ne može dobiti neki npr westy 12 klon, ali u igri mora biti i pregršt specijalnih sladova i medjuigra njih svih rezultira vrlo sličnom, ali meni se jedino d 180 pokazao kao potpuno samostalan za samostan hahaha

Odgovori