DAP/Cream of Tartar/...

Trebate nesto? Pitajte....

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

DAP/Cream of Tartar/...

Post Postao/la sharkyboy » pon ožu 28, 2016 1:16 am

Pozdrav,

zanima me gdje nabaljate DAP/Cream of Tartar/ Limunsku kiselinu (pretpostavljam da cijeđeni limun nije dovoljno dobar)/...
ako ima još neka alternativa dobrodošla informacija aswell

Radi se o rađenju candija jel...

Fala svima :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon ožu 28, 2016 10:47 am

ja sam radio kendi sa limunovim sokom i bio je odličan!
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » pon ožu 28, 2016 11:15 am

slawoner je napisao/la:ja sam radio kendi sa limunovim sokom i bio je odličan!
kao cjeđenim limunom bez pulpe?
i kolko si rokno toga na recimo kilu secera? ak nije neka tajna naravno :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon ožu 28, 2016 11:18 am

da...obicni limunov sok, dobro ocijeđen... Skidao sam recept sa youtube-a tamo sam vidio da lik stavlja obicni limunov sok i stavljao sam prema njegovom naputku, čini mi se 1 čajnu žlićicu na 2 kile šećera...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » pon ožu 28, 2016 11:20 am

slawoner je napisao/la:da...obicni limunov sok, dobro ocijeđen... Skidao sam recept sa youtube-a tamo sam vidio da lik stavlja obicni limunov sok i stavljao sam prema njegovom naputku, čini mi se 1 čajnu žlićicu na 2 kile šećera...
noice...uljepšao si mi ovaj uskršnji ponedjeljak + fala ba brzom i neskrtom odgovoru :D

pivili!!
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la gnomix » pon ožu 28, 2016 11:35 am

Limunsku kiselinu imaš u svakom dućanu, tam di su stvari za kolače. Ja s tim radio candy. Ne košta niš...

Note: kad zaboraviš to dodati za candy, šećer se zgusne, počne lijepiti i zagarati. :D
Kad dodaš, onda ostane tekuće u loncu. Ah ta kemija...

čof
Postovi: 55
Pridružen/a: sub ožu 19, 2016 10:23 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la čof » pon ožu 28, 2016 11:57 am

pricate o invertiranom seceru jel, ne pravom candiju, limun je sasvim dobar za to

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » pon ožu 28, 2016 12:20 pm

Na secer + vodu doda se malo limunovog soka kako je Slawoner rekao, te se lagano krcka. Time se dobiva invertirani secer. Nakon 30-40min ttebao bi biti potpuno bistri invertirani secer. Daljnjim pecenjem lagano prelazi u karamel. Ako unutra tada dodas vrhnje onda dobijes karamel bombone. Ali za pivu dodaje se malo luzine, npr cajna zlicica sode rastopljene u vodi da se neutralizira ona limunska s pocetka, sto manje limuna, to manje sode treba kasnije, i onda unutra DAP i dodaci po zelji, melasa, vocni sirupi i slicno, ovisno o zeljenoj konacnoj aromi. I lagano krckanje do zeljene boje. Ako je vise sode, brze potamni.

čof
Postovi: 55
Pridružen/a: sub ožu 19, 2016 10:23 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la čof » pon ožu 28, 2016 1:44 pm

Chvembo je napisao/la:Na secer + vodu doda se malo limunovog soka kako je Slawoner rekao, te se lagano krcka. Time se dobiva invertirani secer. Nakon 30-40min ttebao bi biti potpuno bistri invertirani secer. Daljnjim pecenjem lagano prelazi u karamel. Ako unutra tada dodas vrhnje onda dobijes karamel bombone. Ali za pivu dodaje se malo luzine, npr cajna zlicica sode rastopljene u vodi da se neutralizira ona limunska s pocetka, sto manje limuna, to manje sode treba kasnije, i onda unutra DAP i dodaci po zelji, melasa, vocni sirupi i slicno, ovisno o zeljenoj konacnoj aromi. I lagano krckanje do zeljene boje. Ako je vise sode, brze potamni.
A di se nabavi DAP, i jel to onda fermentabilno ili se koristi ko laktoza samo radi okusa i slatkoce

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » pon ožu 28, 2016 7:38 pm

Ovo je odlična tema o Candy-u:
http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=114837

Na nekoj stranici sam našao da se za invertiranje šećera umjesto limunovog soka preporuča mliječna kiselina jer ne daje gorčinu koju daje limunska. A u ovoj temi se sugerira rad samo s DAP-om.

DAP je ovo:
http://vrelko.hr/trgovina/sredstva-i-op ... en-fosfat/

Candy napravljen s DAP-om je izrazito fermentibilan za razliku od karamele koja je postignuta samo grijanjem do visoke temperature. Daje određenu ugodnu suhoću, tamnije nijanse doprinose za prekrasnu crvenu boju pive i daje ugodnu aromu.

čof
Postovi: 55
Pridružen/a: sub ožu 19, 2016 10:23 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la čof » pon ožu 28, 2016 8:18 pm

Chvembo je napisao/la:Ovo je odlična tema o Candy-u:
http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=114837

Na nekoj stranici sam našao da se za invertiranje šećera umjesto limunovog soka preporuča mliječna kiselina jer ne daje gorčinu koju daje limunska. A u ovoj temi se sugerira rad samo s DAP-om.

DAP je ovo:
http://vrelko.hr/trgovina/sredstva-i-op ... en-fosfat/

Candy napravljen s DAP-om je izrazito fermentibilan za razliku od karamele koja je postignuta samo grijanjem do visoke temperature. Daje određenu ugodnu suhoću, tamnije nijanse doprinose za prekrasnu crvenu boju pive i daje ugodnu aromu.


Naci tog ima po biljnim ljekarnama vjerojatno jel?

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » čet tra 07, 2016 5:36 pm

Upravo mi je tast donio ovo, malo je starije pakiranje, no bit ce super :D
Ako treba netko, odvagnut ce se malo, nije problem.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori