mliječna kiselina

Trebate nesto? Pitajte....

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub stu 23, 2013 9:36 pm

Ne mijenja se pH sladovine promjenom temperature iste, već se mijenja samo greška mjerenja pH-metra kojim mjerimo.
Za kvalitetno mjerenje pH medija na temperaturama različitim od referentne (15 ili 20°C-uvijek naznačeno) pH-metar mora imati u sebi ATC (automatic temperature compensation) funkciju. Najbolji pH-metri imaju područje ATC-a i do 80°C i mogućnost kalibracije, ne samo pH vrijednosti na ref. temp. već i same ATC funkcije. Takav kvalitetan uređaj cijenom premašuje naše prosjećne plaće :cry: ...
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
sergio
Postovi: 261
Pridružen/a: sub lip 01, 2013 8:39 am
Lokacija: Zagreb - Sesvete
Kontakt:

Post Postao/la sergio » ned stu 24, 2013 3:18 am

ja ubo ovaj http://www.ebay.com/itm/Portable-Waterp ... 3cd438fa3b

Ima ATC do 100 C a nije nešto skup...
...........................................................................................
Ne vjeruj ženi koja laže i čovjeku koji ne pije !
...........................................................................................

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned stu 24, 2013 9:02 am

sergio je napisao/la:ja ubo ovaj http://www.ebay.com/itm/Portable-Waterp ... 3cd438fa3b

Working Temp. Range
0 ~ 50oC

ATC
0 ~ 100oC

Ima ATC do 100 C a nije nešto skup...
Sergio, molim te, objasni mi boldano.
Napisao sam "Takav kvalitetan ..."
Opusti se, bit će taj odličan ... ako ne bude previše loš ... Bolje se rodit' s raskalibriranim pH-metrom nego ... na primjer ... bez sreće.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
sergio
Postovi: 261
Pridružen/a: sub lip 01, 2013 8:39 am
Lokacija: Zagreb - Sesvete
Kontakt:

Post Postao/la sergio » ned stu 24, 2013 10:28 am

Working Temp. Range = temperatura okoline na kojoj radi , kao si svi el. uređaji, računala, grijalice, škrinje itd. imaju područje temp. na kojoj rade, bez obzira koju temp. proizvode ili u ovom slučaju mjere.

ATC ili auto temperature compensation - kaoš to kaže i sam riječ, temp. koje može kompenzirati.

što se tiče kvalitete uređaja slažem se, ali pošto imam pristup nekom laboratoriju išli smo uspoređivat rezultate ovog kineza od 400kn s velikim lab. uređajem i razilaze se jedva 0.2 u krajnjim mjerama.
...........................................................................................
Ne vjeruj ženi koja laže i čovjeku koji ne pije !
...........................................................................................

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » ned stu 24, 2013 10:29 am

Što ne štima s boldanim tekstom? Sondu smiješ umakati u uzorak tem do 100C a sami uredjaj ne bi smio biti izložen temp vecoj od 50C

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » ned stu 24, 2013 10:42 am

Don Genovese je napisao/la:Ne mijenja se pH sladovine promjenom temperature iste, već se mijenja samo greška mjerenja pH-metra kojim mjerimo.
Mislim da nisi u pravu, uređaj je jedno a stvarni pH je drugo. pH je zavisn od količine H+ iona koja je zavisna od temperature i može se izračunati matematički. Mjerenje, kompenzacije, greške i sl su druga priča.

http://chemwiki.ucdavis.edu/Physical_Ch ... pure_Water

To što uređaju sa temperaturnom kompenzacijom izbace pH na standardnoj temperaturi ne znači da je taj pH ujedno i na temperaturi mjerenja.

Odgovori