Przeni jecam!

Trebate nesto? Pitajte....

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Przeni jecam!

Post Postao/la Zedni » sri sij 16, 2013 5:35 pm

Pozdrav ekipa, dosao mi je kvasac pa bi sto prije napravio starter i ako je moguce za vikend skuhao Pivo, htio bih skuhati dry stout sa wlp004 ali nemam przenog jecma, recept jos nisam slozio do kraja ali 1kg bi mi bila dovoljna, mozda bi i ostalo. Uglavnom htio bih da bude kako treba. Kada bi mi netko to sutra poslao, doslo bi mi u petak pa bi eto mogao i za vikend skuhati pivo.

Stvarno bih molio ako itko ima da mi proda ako ima i naravno volje da mi posalje!

Uplatim nofce na racun i to je to! Ako netko treba nesto slobodno mjenjamo, Imam Arome 100, Biscuit, Cara 50, Cara 120, Crystal, Melano 40, Melano 80, Black 1500, Chocolate 900, Vienna, Munich, Pilsen! Valjda nisam nesto zaboravio!

P.S. Przio bih ga sam, ali mi se ne da cekati da odstoji... ako to ne uspije morat cu neki porter smislit, sto ne bih volio!

Hvala unaprijed!!!
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri sij 16, 2013 6:45 pm

zedni , kad već znaš i možeš i imaš s čim , predlažem ti da još večeras ispečeš . za stajanje ne brini previše . kod tolko jako zapečenog zrnja nečeš osjetiti neke popratne okuse za razliku od ambera. ispečeno ,do subote drži u tankom sloju na zraku. mislim da nemreš fulati ,poz

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri sij 16, 2013 9:58 pm

Ne kužim ništa. Jedni pišu da prženo treba odstajati, drugi da ga treba koristiti odmah, jer ima puno više arome. Da li se to odnosi samo na slad ili samo na ječam, ili na oboje, i kako sad? Prženi slad sam koristio i odmah, a i odležanog, i uvijek je bio dobar. Neslađeni ječam nisam još pržio.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sri sij 16, 2013 10:22 pm

Ja sam pržio oba i bili su dobri i odmah i nakon odležavanja.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet sij 17, 2013 7:10 am

Neznam, koliko sam citao ja bih radije ostavio barem 2,3 tjedna... ali eto, neki su probali i nisu osjetili razliku. Vidjet cu jos... Puf je imao samo jednu vrecu koja je planula (nije na webu bilo), nadam se da ce uvesti u ponudu.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » čet sij 17, 2013 3:17 pm

Ja pržio svakakvih sladova i ječama i pšenice u pećnici, pazio na temperature, miješanje, špricanje vodom, dimio ...

Kako nisam bio zadovoljan rezultatima kupio sam par tih prženih, napravio "čajeve" i uspoređivao sa svojima.

Uglavnom nikad ni blizu industrijski pripremljenim sladovima, ni boja, ni okus. Moje mišljenje je da je to puno truda za upitan rezultat koji u stvari ne znaš kaj si dobio. Ako izmišljaš nekaj svoje onda je to OK, ali za kloniranje i gađanje stilova pain in the ass. Ja odustao, dosta mi je eksperimenata za neko vrijeme (ubio mi volju zadnji oatmeal stout s zrncima kakaoa u burbonu, morat ću zlijat pol gajbe, ne mogu se više prisilit pit kak je odvratno ispalo)

Da se ima neki bubanj u pećnici i precizno mjerenje temp i vlage onda je to vjerojatno druga priča.

Isto sam trenutno u potrazi za prženim ječmom, ako ne bu kod pufa bude mi patsy prodala nekaj. WLP004 me razočarao prilično, niš posebno ne daje.

špico
Postovi: 211
Pridružen/a: pon lis 15, 2012 7:59 am

Post Postao/la špico » čet sij 17, 2013 3:30 pm

Jedino da se naruči iz vana neka veća količina, odnosno, da se dogovorimo nas par pa da naručimo max količinu na koju nećemo platiti carinu, a za 1 kg se ne isplati zbog poštarine.

Da se naruči desetak kg, mislim da bi bilo ok svima, a ne bi bilo problema s carinom. I ja sam u potrazi za prženim ječmom, tako da sam otvoren za ovu kombinaciju

Pozdrav
Maslinar

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet sij 17, 2013 6:09 pm

Banjo u pravu si, zato sam i trazio prije nego se odlucim... OK sa dobrim uvjetima i pecnicom, ovako samo u rolu ne bi ocekivao previse. WLP004? Neznam nisam kuhao, ali ne sumnjam da ce uz dobre sastojke dati odlicno pivo! ;)

Spico, neisplativo! Velika tezina i postarina te ubiju.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet sij 17, 2013 6:45 pm

U pećnici smo svi pokušavali nešto sa zrnjem, i to bih preporučio samo u krajnjoj nuždi. Ako se tome pristupi ozbiljnije, kao što su Mali Badem ili Mile to učinili, tad se može prženjem zrnja postići vrhunska kvaliteta.
WLP004 sam koristio u Dublin dry stoutu, odradio je kako se i očekivalo i nakon istakanja iz flaše ostaje čvrsto zaljepljen za dno. Istače se bistro pivo do zadnje kapi. To mi se jako sviđa :D
Probati ćete na druženju.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet sij 17, 2013 6:53 pm

Ferdo nisam jos probavao bas radi toga, ako se odlucim na przenje napravit cu si nekakvu masinicu za to. Ovako u rolu se necu igrati, radije slozim dobra Porter i gotovo... Iako sam htio kuhati stout! Vidjet cemo mozda prvo skuham Kolsch pa za 2 tjedna Stout, mozda u meduvremenu nabavim... :(
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » čet sij 17, 2013 7:14 pm

Ferdo je napisao/la: WLP004 sam koristio u Dublin dry stoutu..
Jel to moje gore list?

Avatar
t32
Postovi: 373
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 12:51 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la t32 » čet sij 17, 2013 7:23 pm

a bez roasteda ne mozes stout? vidim da imas tamnih sladova.usput kako se przi roasted.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet sij 17, 2013 7:29 pm

U stout ide przeni jecam i do 10% obicnog jecma, netko radi samo sa chocolate i blackom u zamjenu za przeni... ima svega, ali eto, kada radim htio bi napraviti kako treba. Stavlja se i acid malt, ili nekoliko dana prije ukiseljeni stout. Zato je ovo najbolji hobi, mogucnosti su neogranicene... hehe :indianabeer:

Imas dosta tema o przenju, koristi search, ne bi htio pisati o tome jer osobno nisam jos przio.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
t32
Postovi: 373
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 12:51 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la t32 » čet sij 17, 2013 7:32 pm

a cuj tako citam svasta pa kazu da cokoladni bez bemti moze u stout al eto svatko ima svoj nacin. jedino sam biscuit przio ostalo nisam nikad.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet sij 17, 2013 8:55 pm

bio sam na putu juče pa mi promakao ovaj post.... Šta nema puf više prženog ječma. Ja imam cca 3 kg al neće ti stić kad je sutra petak. Jedino busom ak ima kakva direktna

Odgovori