Zajednička analiza vode - izvor Stalnjak, Zaprešić

Trebate nesto? Pitajte....

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Zajednička analiza vode - izvor Stalnjak, Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » sri lis 10, 2012 12:06 pm

Bok!

Vidio sam kroz postove da nas nekoliko koristi vodu s izvora Stalnjak pa me zanima jel možemo organizirati neki dogovor oko zajedničkog financiranja mineralne analize te vode, pa postavimo podatke ovdje za "javno dobro"?

Oktoberfest mi ima 25 IBU, završio na 1013, a gorak je pun k...., pa sumnjam na vodu, ostalo mi se ne čini da sam mogao toliko promašiti.

Javite na PM

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » čet stu 08, 2012 5:47 pm

Zasad se samo Strunki javio, ajmo ostatak ekipe s divljeg zapada, di ste?

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » pon tra 08, 2013 10:41 am

Eto ga, skupilo nas se dovoljno da napravimo analizu, pa ju stavljamo ovdje da bude korisna i drugima koji namjeravaju koristiti vodu s ovog izvora. Možda potaknemo još neku ekipu da se skupi i napravi analizu, pa stavi rezultate sa slobodnih izvora koje koriste.

Analiza je napravljena na ZZJZ Andrija Štampar (www.stampar.hr)

Cijena je bila 712,5 kn

Uz mene su u troškovima sudjelovali:

Dassa Gozza
Oskar
newsmitty
strunki
Renato (mislim da nije na forumu)

Ovim putem im još jednom zahvaljujem.

Na screesnhotima iz dokumenta sam označio nama bitne metrike za pivarenje.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » pon tra 08, 2013 10:54 am

Hvala najljepša!
Nije bilo jeftino vidim...
Dečki zaslužujete nekoliko piva!
:malosamsipopil:

orko
Postovi: 24
Pridružen/a: čet vel 21, 2013 3:01 pm

Post Postao/la orko » pon tra 08, 2013 7:31 pm

Nije bilo baš jeftino...a ja sam naivno do sada mislio da je ta analiza samo kojih sto-200 kn.
Znači kad ste nosili vodu na analizu stavili ste u Jana pola litre i pići? Ili treba neka najava tamo kod A. Štampara? Da li im treba reći i koje parametre da traže ili su intuitivni?
Vi koji znate čitati ove parametre ako možete pojasniti da li su ovi minerali u miligramima na litru vode ili na 100ml vode? Jeste li primjetili koliko je puno klora dopušteno a koliko ga zapravo ima u prirodnoj vodi?
Meni je zanimljiv izvor kod Kašine, znači east coast E
Pozdrav svima na zapadu. 8)

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » pon tra 08, 2013 8:07 pm

Osnovna analiza bez minerala je 250 kn, ali nama trebaju ove oznacene vrijednosti koje se neke extra placaju. To im treba navesti dodatno.

Sterilne flase sam uzeo kod njih, neke laboratorijske, bilo je negdje oko litru i pol za uzorak jer im treba vise od pol litre za sve ovo.

mg/L su mjere

Pozdrav east side-u :wink:

Avatar
Matt
Postovi: 1330
Pridružen/a: sub vel 13, 2010 10:44 am
Lokacija: Samobor
Kontakt:

Post Postao/la Matt » pon tra 08, 2013 9:45 pm

Izgleda super! Dobro za svijetlo pivo. I'm surprised that bicarbonate is so low.
HOMEBREWING OD 1997
PIVSKI SUDAC OD 1999

http://www.hrvatskohomebrewprvenstvo.beer

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pon tra 08, 2013 10:47 pm

Matt je napisao/la:Izgleda super! Dobro za svijetlo pivo. I'm surprised that bicarbonate is so low.
Baš sam to htio spomenuti, ja se već davno pomirio da kod nas nema izvorske meke vode a kada ono... Hvala dečki!

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pon tra 08, 2013 11:16 pm

S obzirom da je ove godine jako puno kiše, pretpostavljam da je zato manje karbonata u vodi ili je na tom izvoru konstantno ista voda? Nego, jel netko može reći, jel ta voda dobra za svijetla piva ili treba neka modifikacija?

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » uto tra 09, 2013 9:00 am

Mi koji je koristimo već godinama (i prije pivarenja) smo znali da je ful mekana voda, no ja nisam bio ziher koji je odnos klorida i sulfata i mislio sam da je više na sulfatnu stranu s obzirom da mi je OLD napomenuo kad je probao oktoberfest da je to izvuklo kao neku trpku gorčinu. No izgleda da je ipak bilo nekaj drugo (ostale svjetle pive su mi bile OK, a dva pilsnera koja sam radio do sad među najboljima).

Ja sam od analize s njom kuhao jednu pivu, pilsner, digao sam samo kalcij da mi bude malo iznad 50 jer sam primjetio prije da mi jako dugo malo mutna piva zna bit čak i kad se lagerira, a kalcij pomaže kod taloženja. Javim kak bu ispalo (no imao sam nekih sranja s kvascem pa možda nebu reprezentativno, mrzim jebene startere za lager, svaki put me podsjete zakaj ih češće ne kuham)

Protok na izvoru je konstantan kroz godinu tako da mislim da nije plitak izvor. Posebno me je to čudilo prošle godine kad je bila maksimalna suša. Na okus se čini ista, no to ne možeš bit ziher baš bez dodatne analize negdje po ljeti kad je fest suho. No s obzirom na trošak mislim da ćemo uzet ove rezultate kao referentne, a ako je još neko voljan napravit jednu analizu na ljeto nek se javi pa ćemo vidjet.

špico
Postovi: 211
Pridružen/a: pon lis 15, 2012 7:59 am

Post Postao/la špico » uto tra 09, 2013 9:16 am

Vidim da se dosta često spominje i izvor kod Kašine.

Najveći problem tog izvora je što babe misle da je voda ljekovita ili sveta jer je 10 km dalje Marija Bistrica, tako da čekaju u redu ponekad sa stotinjak :!: boca.

Jednom sam se motorom vraćao s nekog đira, bio žedan, i htio sam stati kod izvora natočit vode. Naravno, tamo milion grintavih baba, svaka sa minimalno 20 boca. Pokušaj točenja moje boce od 0,5 l je završio spominjanjem majke, psa i seksa u jednoj rečenici :P
Maslinar

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » uto tra 09, 2013 9:37 am

I na ovom izvoru zna bit kaos, zadnji put sam bio u 2 ujutro i bio je i onda jedan lik ispred mene. Jednom prilikom je bilo 13 auta zgurano tam u šumi, sva sreća tad sam bio 3. ili 4. No generalno je zanimljiva ekipa, uvijek neki deda tera zajebanciju s ženskama, ima sirotinje koji vjerojatno ni nemaju pitku vodu doma, a ima i ekipe koja dolazi sa fest skupim autima u ono blato, staro i mlado, žensko i muško. Neki natoče 2 L, neki toče po 100L (takvi obično nemaju kanistere nego sve po nekim flašama pa ti se onda smrači kad si negdje na kraju reda).

Ja idem ili rano ujutro, ili kasno navečer dan prije kuhanja, svejedno mi je to neki bolji ritual nek ić u dućan kupit demineraliziranu i čekat s nadrkanovićima na blagajni :lol:

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » uto tra 09, 2013 12:24 pm

S obzirom da su svi ti izvještaji promjenjivi, pogotvo u zadnje vrijeme zbog dosta padalina, poplava itd trebalo bi nabaviti PH metar ili one PH trakice za pivare. Ako je potrebno, dodavanjem kiselina:mliječne, octene, limunske itd može se dobiti povoljan PH vode , izmjeriš tijekom ukomljavanja i znaš na čemu si. Ova voda djeluje super za određene stilove piva, a budući da nema univerzalno dobre vode treba se malo poigrati sa ovim solima, PH metrima i slično. Nedavno sam probao raditi svjetlo pivo od pipovače uz dodatke mliječne kiseline da dobijem optimalan PH. Problem je ta pufer otopina ili kako ju zovu ameri "buffering capacity" gdje ti na jednoj vrijednosti, usprkos dodavanja kiselina, PH stoji kao ukopan . Tada je lako preći onaj treshold za određenu kiselinu pa se napravi sranje.
Volim ih zahmeljene.

orko
Postovi: 24
Pridružen/a: čet vel 21, 2013 3:01 pm

Post Postao/la orko » uto tra 09, 2013 2:04 pm

špico je napisao/la:Vidim da se dosta često spominje i izvor kod Kašine.

Najveći problem tog izvora je što babe misle da je voda ljekovita ili sveta jer je 10 km dalje Marija Bistrica, tako da čekaju u redu ponekad sa stotinjak :!: boca.

Jednom sam se motorom vraćao s nekog đira, bio žedan, i htio sam stati kod izvora natočit vode. Naravno, tamo milion grintavih baba, svaka sa minimalno 20 boca. Pokušaj točenja moje boce od 0,5 l je završio spominjanjem majke, psa i seksa u jednoj rečenici :P
Najveći problem tog izvora je što je neka pametna budaletina nabila neki štap ili neki drugi "čep" u onu cijev i sad, zadnjih par godina, voda curi na kapaljku pa se čeka brdo sekundi da 1 litra izađe, neovisno je li ljeto ili zima.
Grintavi su ljudi kada im svakih par minuta neko uleti, a kad voda curi kako sam napisao da curi, dok su ljudi već čekali par sati (da, par sati se čeka da si natočiš vodu!) i onda stalno neko uletava...nije da opravdavam ali znam kako je to, i kako se čovjek tada osjeća kao govno :twisted:
A da ima neku ljekovitost jer je blizu MB, u to vjeruju samo naivci. Ja ih na izvoru nisam sretao ali jesam mnogopoštovanu gospodu koja zabavlja tetke. :lol:

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » sub svi 25, 2013 1:41 pm

Bok ljudi, malo da ponovno otvorim ovu temu. Vidim da ova voda ima nizak pH 6.5. Jel tu treba uopće dodavati kiseline kod kuhanja? Ili je taj pH promjenjiv parametar u vodi?

Odgovori