Ciscenje boca i posuda

Trebate nesto? Pitajte....

Moderator/ica: Poljo

hrvoje461

Ciscenje boca i posuda

Post Postao/la hrvoje461 » čet sij 27, 2011 1:00 pm

Dobio sam iz usa Real Ale Beer Kit Package (propremam se prvi put za napraviti pivu) od coopersa, Jucer sam kupio i lonac od 30 l i bacvu s vrelcom i spinom imam i dovoljno boca s keramickim cepom i gumom. Kako ovo radim prvi put a na youtube sam vidio da se sve treba sterilizirati a to sredstvo nemam zanima me gdje se to kupi, zvao sam poljopskrbu i jos jedan ducan iz jastrebarskog koji prodaju sve za vinarstvo ali oni to nemaju.
Di se to nabavlja u Zg?

Svarrogh

Post Postao/la Svarrogh » čet sij 27, 2011 1:40 pm

Odi u apoteku i kupi izosan. 100g ti dodje 30kn. To ti je dovoljno za punoooo piva. Operes sve i u fermentor natocis vode, sipas izosana i tu ubacis svo posudje koje treba biti sterilno. Ostavis 15ak min i neces imati nikakvih problema.
Jesi li Coopersov kit narucivao preko neta ili ti je netko donio?

Pozdrav

hrvoje461

Post Postao/la hrvoje461 » čet sij 27, 2011 5:20 pm

Hvala za savjet, meni je neko u poljoprivrednoj apoteci rekao da se za to koristi vinobran i limunska kiselina, nisam bas siguran da je tako ali je vrecica vinobrana bila samo jednu kunu a limunske kiseline imam i doma pa sam to uzeo, svejedno mislim da cu kupiti taj izosan.
Doneslo mi taj kit iz usa prije dva dana. Ja inace nikad prije ovo nisam radio pa cu vidjet sto ce od svega ispasti, na youtube-u ne izgleda prekomplicirano.

Pajdo

Re: Ciscenje boca i posuda

Post Postao/la Pajdo » čet sij 27, 2011 5:58 pm

hrvoje461 je napisao/la:Dobio sam iz usa Real Ale Beer Kit Package (propremam se prvi put za napraviti pivu) od coopersa, Jucer sam kupio i lonac od 30 l i bacvu s vrelcom i spinom imam i dovoljno boca s keramickim cepom i gumom. Kako ovo radim prvi put a na youtube sam vidio da se sve treba sterilizirati a to sredstvo nemam zanima me gdje se to kupi, zvao sam poljopskrbu i jos jedan ducan iz jastrebarskog koji prodaju sve za vinarstvo ali oni to nemaju.
Di se to nabavlja u Zg?
sterilizant može biti bilo šta što služi za sterilizaciju ;)

dakle kad si napisao da treba sve sterilizirati a ti TO sredstvo nemaš, onda nam zapravo nisi objasnio na koje sredstvo misliš.

Najpraktičniji su ti izosan (upustva na kutiji) i betadine 10% (1.25ml na 1L vode ako se dobro sjećam). Oboje se kupuju u ljekarni. Možda doma imaš i Cekinu (izbjeljivač, bilo koji dućan) što je ja mislim isto kao i izosan ako pogodiš omjer (jušna žlica na 20L ili tako nešto).

živili!

AnteKnj

Post Postao/la AnteKnj » pet sij 28, 2011 6:51 am

"Izosan šampion, izraziti favorit."
Lijenost, politika i nasilje čovjekovi su najveći neprijatelji!
Čovjek bi trebao čovjeku biti bolji nego brat bratu!

diS

Post Postao/la diS » sri tra 27, 2011 6:42 pm

Koje sredstvo koristite za čišćenje/pranje posuđa, i da li uopće koristite išta prije dezinfekcije?

Nekako sam skeptičan na Čarli i ostale detergente jer su puni parfema, a ne bih baš da mi pivo daje na limun il neki drugi miris koji krasi detergente..

scorpioX

Post Postao/la scorpioX » sri tra 27, 2011 7:07 pm

diS je napisao/la:Koje sredstvo koristite za čiąćenje/pranje posuđa, i da li uopće koristite iąta prije dezinfekcije?

Nekako sam skeptičan na Čarli i ostale detergente jer su puni parfema, a ne bih baą da mi pivo daje na limun il neki drugi miris koji krasi detergente..
Ne samo to, oni ostavljaju zaštitni film tako da posuđe deluje čistije, tj. škripi na dodir. Izbegavati u širokom luku.

lanko

Post Postao/la lanko » čet kol 11, 2011 8:07 pm

Dobra stara vrela voda poprilično dobro može oprati boce, a ako baš hočeš detergent neki, imaš u DMu neki bijeli koji fino radi, a nema neki miris, samo nakon njega opet PUUNO vode!

diS

Post Postao/la diS » čet kol 11, 2011 10:28 pm

Koristim oxy iz Lidla, baš sam potopio 2 gajbe boca i očekujem da do sutra sve naslage i etikete "nestanu".. do sad me nije iznevjerio..
Istina, treba jako puno vode za ispiranje.. opaka kemija.

Zedni

Post Postao/la Zedni » uto tra 24, 2012 2:18 pm

diS je napisao/la:Koristim oxy iz Lidla, baš sam potopio 2 gajbe boca i očekujem da do sutra sve naslage i etikete "nestanu".. do sad me nije iznevjerio..
Istina, treba jako puno vode za ispiranje.. opaka kemija.
Dobro mi se krausen poljepio od zadnji puta, nemogu bas lagano sastrugat pa sam mislio sa oxyjem... koliko stavis na koliko L vode da pojede sve? Vjerojatno u toplu vodu?
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

diS

Post Postao/la diS » uto tra 24, 2012 2:44 pm

Jok, 1-2 mjerice u hladnoj vodi. Tako ostavim jedan dan i isperem, ako šta ostane očistim ga s čistačem (komad mikrofibre nataknut na navojnu šipku).
Prije sam stavljao toplu vodu al isto je isto znalo ostat tako da sam pojednostavio.

Zedni

Post Postao/la Zedni » uto tra 24, 2012 2:47 pm

1-2 mjerice na 10,20,30,50-100L odprilike? Fermentori su mi 5gallonski 2 mjerice bi trebale bit taman. ;)

Kupim pa probam. Ima u Lidlu u Bjelovaru, vidio sam. ;)
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

okarm

Post Postao/la okarm » uto tra 24, 2012 4:46 pm

ja koristim 1 mjericu na 25L, ostavim 2-3 dana i sve 5, nakon samo jednog dana znalo je ostati malo fleka od krauzena..

hrvoje461

Post Postao/la hrvoje461 » uto tra 24, 2012 5:20 pm

Ja sve operem odmah u toploj vodi i pod jakim pritiskom i sve ode bez ikakvih kemikalija, prije nego ponovo koristim taj fermentor jos ga jednom operem u toploj vodi zbog prasine i dezinficiram s otopinom betadina.
Give a man a beer, and he wastes an hour, but teach a man how to brew, and he wastes a lifetime. - Unknown

Zedni

Post Postao/la Zedni » uto tra 24, 2012 5:23 pm

Perem i ja odmah nakon pretoka i flasiranja, ali krausen se spusti a okolo stane zaljepljeno... nekad ide lakse, ali sad je boca bila punija nego inace pa je nezgodno za ocistiti. :)
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Odgovori