kupujem

Trebate nesto? Pitajte....

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » čet sij 06, 2011 11:41 pm

Nema kod nas drugih ekstrakta osim backa i glofe (oboje u ireksu) :) nabavio sam jednom psenicni ekstrakt iz Slovenije ali to treba posebno dogovoriti
Muškarac bez brkova je kao pivo bez alkohola.

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » pon sij 10, 2011 9:48 am

panorama je napisao/la:Nisam još naišao na podatak o nepreciznosti refraktometra pri kraju frementacije, može neki link o tome ?
Važno je da je refraktometar uvijek korektno baždaren pomoću destilirane vode na 0, te će vrijednosti dobivene očitanjem biti realne, naravno uz uvažavanje temperature pri mjerenju ( to ionako vrijedi i za areometar ) a tehnički je puno lakše obaviti mjerenja.
Normalno da nigdje nisi našao podatak da je refraktometar neprecizan kad je počelo vrenje kad oni koji ga prodaju o tome nemaju pojma ili šute. Probaj mjeriti-kontrolirati sa refraktometrom i areometrom, nakon što je vrenje počelo(kad ima alkohola) i dobivat češ krive rezultate.
Postoje posebni refraktometri za mjerenje sadržaja alkohola u pićima, ali oni su jako neprecizni (grška je preko 30%) kod obojenih pića, a to su upravo tamne pive.
pozdrav i živjeli uz dobar crveno smeđi ale.

Avatar
Jall
Postovi: 399
Pridružen/a: ned pro 12, 2010 5:48 pm
Lokacija: Grobnik

Post Postao/la Jall » pon sij 17, 2011 8:58 am

Sutra sam u ZG, pa ako ima tko hmelja za prodat (osim Goldinga), bilo bi super.
Zaliha prvog kuhanja mi se brzo smanjuje,pa bih morala sto prije skuhat bar jos jednu turu :D.
Never ride faster than your angel can fly

Avatar
panorama
Postovi: 138
Pridružen/a: ned pro 19, 2010 10:57 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la panorama » pon sij 17, 2011 9:26 am

mile je napisao/la:
panorama je napisao/la:Nisam još naišao na podatak o nepreciznosti refraktometra pri kraju frementacije, može neki link o tome ?
Važno je da je refraktometar uvijek korektno baždaren pomoću destilirane vode na 0, te će vrijednosti dobivene očitanjem biti realne, naravno uz uvažavanje temperature pri mjerenju ( to ionako vrijedi i za areometar ) a tehnički je puno lakše obaviti mjerenja.
Normalno da nigdje nisi našao podatak da je refraktometar neprecizan kad je počelo vrenje kad oni koji ga prodaju o tome nemaju pojma ili šute. Probaj mjeriti-kontrolirati sa refraktometrom i areometrom, nakon što je vrenje počelo(kad ima alkohola) i dobivat češ krive rezultate.
Postoje posebni refraktometri za mjerenje sadržaja alkohola u pićima, ali oni su jako neprecizni (grška je preko 30%) kod obojenih pića, a to su upravo tamne pive.
pozdrav i živjeli uz dobar crveno smeđi ale.
Ajmo još jednom, refraktometar mjeri indeks loma neke tekućine kroz posebni sustav prizmi. Index loma svjetlosti za vodu pri 20 C je 1,33 a za etilni alkohol 1,36. razlika od 0,03, a pri prosječnom udjelu alkohola u pivu od cca. 5 % ne bi smjelo uopće utjecati na indeks loma svjetlosti pive. Jedini mjerljivi utjecaj je udio otopljene tvari ( šećera ) u wortu.
Evo linka : http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... indrf.html

Sve moguće pogreške pri komparaciji areometra i refraktometra, jamačno su posljedica udjela suspendiranih ( neotopljenih ) čestica, izostanak korekcije zbog temperature kao i ventualni sitnih mjehurića CO2 u mjerenoj tekućini.
Uostalom, dao sam link za refraktometar sa dvije skale, upravo za mjerenje pri proizvodnji pive, Brix i gustoća.

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » pon sij 17, 2011 9:47 am

Jall je napisao/la:Sutra sam u ZG, pa ako ima tko hmelja za prodat (osim Goldinga), bilo bi super.
Ako se nije nitko već javio, imam Aurore. Koliko ti treba? Isporuka u Prečkom.
Muškarac bez brkova je kao pivo bez alkohola.

Avatar
Jall
Postovi: 399
Pridružen/a: ned pro 12, 2010 5:48 pm
Lokacija: Grobnik

Post Postao/la Jall » pon sij 17, 2011 9:51 am

Moze pola kile ( daljnja komunikacija na pm da ne davimo ljude ovdje).
Ako ima tko cega drugog moze.
zeljko je napisao/la:
Jall je napisao/la:Sutra sam u ZG, pa ako ima tko hmelja za prodat (osim Goldinga), bilo bi super.
Ako se nije nitko već javio, imam Aurore. Koliko ti treba? Isporuka u Prečkom.
Never ride faster than your angel can fly

AnteKnj
Postovi: 234
Pridružen/a: uto sij 13, 2009 7:31 pm
Lokacija: Beerland

Post Postao/la AnteKnj » uto sij 18, 2011 3:50 am

Panoramče!
Fizika Ti je kompleksna znanost, i ljudi se nerijetko spotaknu o činjenice koje katkad nisu dovoljne za konkretan zaključak, najčešće u iznimnim slučajevima. Kada takvi slučajevi nastupe, lakše je ljudima izustiti:"Eto vidiš, tako je kako sam ti rekao.", nego istražiti ono što nedostaje u praksi, i doreći situaciju. Nemoj im zamjeriti, jer ćeš kad-tad požaliti, bespotrebno prepucavajući se s istima. Trebaš sam doći do zaključka, makar je to jako težak put, ali vjeruj mi, nećeš zažaliti. Kopaj po internetu, jer "politika znanja" uvijek skriva svoje noge, ali ne tako dobro da ih Ti ne bi nagazio. Kad ih nađeš, bit će ti sasvim svejedno treba li ih pokazati drugima, ili će te već netko pitati gdje su.

Činjenica je da po iskustvu javljanih refraktometar mjeri različitije u odnosu na areometar. Ali - nitko od njih ovdje nije usporedio areometar prema nekoj pouzdanoj referenci, koliko pak taj areometar laže.

Vjerojatno je stvar u nekom detalju koji nama kao "običnim" ljudima ne bi trebao biti potrebno dostupan? Mnoga saznanja iz fizike do nas za sada dolaze kroz medije kao "fantastična otkrića", koja su valjda prijeko potrebna prije svega u vojne svrhe, he. Kut loma svjetlosti je ovisan o gustoći medija, a ne o boji, no pitanje je da li je kod tamnih (slabo propusnih) tekučina ta svjetlost dovoljno intenzitetna (po jačini i po svom spektralnom području) da bi kvalitetno reproducirala mjerenu vrijednost?
Da imam svoj refraktometar, već bih se poigrao njime, no o tom kad dođe vrijeme (kad ga nabavim) :D . Možda je samo stvar kvalitetne filtracije (separacije osnovnog uzorka)? Što ako tada refraktometar izgubi na prednostima svoje primjene?
Lijenost, politika i nasilje čovjekovi su najveći neprijatelji!
Čovjek bi trebao čovjeku biti bolji nego brat bratu!

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » uto sij 18, 2011 6:44 pm

panorama je napisao/la:
mile je napisao/la:
panorama je napisao/la:Nisam još naišao na podatak o nepreciznosti refraktometra pri kraju frementacije, može neki link o tome ?
Važno je da je refraktometar uvijek korektno baždaren pomoću destilirane vode na 0, te će vrijednosti dobivene očitanjem biti realne, naravno uz uvažavanje temperature pri mjerenju ( to ionako vrijedi i za areometar ) a tehnički je puno lakše obaviti mjerenja.
Normalno da nigdje nisi našao podatak da je refraktometar neprecizan kad je počelo vrenje kad oni koji ga prodaju o tome nemaju pojma ili šute. Probaj mjeriti-kontrolirati sa refraktometrom i areometrom, nakon što je vrenje počelo(kad ima alkohola) i dobivat češ krive rezultate.
Postoje posebni refraktometri za mjerenje sadržaja alkohola u pićima, ali oni su jako neprecizni (grška je preko 30%) kod obojenih pića, a to su upravo tamne pive.
pozdrav i živjeli uz dobar crveno smeđi ale.
Ajmo još jednom, refraktometar mjeri indeks loma neke tekućine kroz posebni sustav prizmi. Index loma svjetlosti za vodu pri 20 C je 1,33 a za etilni alkohol 1,36. razlika od 0,03, a pri prosječnom udjelu alkohola u pivu od cca. 5 % ne bi smjelo uopće utjecati na indeks loma svjetlosti pive. Jedini mjerljivi utjecaj je udio otopljene tvari ( šećera ) u wortu.
Evo linka : http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... indrf.html

Sve moguće pogreške pri komparaciji areometra i refraktometra, jamačno su posljedica udjela suspendiranih ( neotopljenih ) čestica, izostanak korekcije zbog temperature kao i ventualni sitnih mjehurića CO2 u mjerenoj tekućini.
Uostalom, dao sam link za refraktometar sa dvije skale, upravo za mjerenje pri proizvodnji pive, Brix i gustoća.
pa da ovo sto kazes ima smisla. a sto se tice co2 kod mjerenja fermentiranog piva, to valjda svi iskusniji znaju da pivo treba prije mjerenja dobro promuckati, sve dok potpuno co2 nestane. inace se na areometar ili saharometar hvataju mjehurici co2 i povuku ga prema gore, pa mjernje nije tocno. tako da ta razlika u mjerenju refraktometrom i areometrom moze doci i zbog toga. tj i areometar moze pokazati krivo

AG
Postovi: 21
Pridružen/a: ned ožu 13, 2011 4:35 pm
Lokacija: dalmacija

Post Postao/la AG » pon tra 18, 2011 9:05 pm

molim ako netko ima ALE kvasac kupio bi
AG

Odgovori