Količina proizvedenog CO2 pri fermentaciji

... i ostali korisni izvori informacija

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Količina proizvedenog CO2 pri fermentaciji

Post Postao/la damirb » uto ožu 08, 2016 11:00 pm

Nisam nigdje uspio pronaći na našem forumu temu sa sličnim sadržajem...pa eto, meni se činilo zanimljivim podijeliti taj link sa vama, a navedeni podaci su mene osobno iznenadili...dakle cca 19 litara piva sa SG 1.050 će proizvesti blizu 400 litara CO2...nije to malo, kod većih količina piva treba obratiti pažnju na volumensku veličinu podruma, zar ne? https://lifefermented.wordpress.com/201 ... m-brewing/
Kad narastem biti ću pivar :)

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sri ožu 09, 2016 7:24 am

to je u stvari jako malo jer to proizvede kroz 3-7 dana cijele fermentacije

usporedbe radi, ti barem toliko napraviš u jednom danu...

primjer - moja mala i relativno niska spavaća soba (cca 2,6x2,6x2,5) ima 17 kubika zraka, znači 3500 litara kisika.
da sav kisik zamijeni proizvedeni CO2 iz 20 litara pive imam još više od 18% kisika u zraku, to ti je približno kao na Sljemenu, a tamo sam čuo da ljudi prežive...

a u stvarnosti kisik neće otići nikuda nego će se povećati onaj dio zraka koji ne možemo procesuirati plućima i neće biti manje od 20% kisika u zraku.

znači siguran si 100% dok imaš barem toliko kubika zraka u prostoru koliko imaš litara piva u fermentoru i to bez luftanja prostora

problem je što ekipa u kleti stavi 2 kubika vina (koje proizvede bar duplo više CO2) u prostorije od 20 kubika - e onda imaš problem, pogotovo ako se prostor ne može luftati
save a tree - drink beer

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » uto ožu 15, 2016 10:33 pm

Primjera radi...1900 litara će proizvest 40000 litara CO2, odnosno 40 kubika...predpostavimo da je prostorija 3 metra visoka i kao takva, da bi imala 40 kubika, treba da ima 13,33 kvadrata...u grubo, govorimo o prostoriji od 4x3,3 metra i visine 3 metra, što se ne čini niti malo malom da u nju postaviš tank od 2000 litara, a CO2 od fermentacije bi je do stropa napunio...mislim da oprez nije naodmet...

...nego, kad smo već kod CO2, pročitao sam na http://discussions.probrewer.com/showth ... rmentation slijedeće: "Any CO2 capture system must include sets of filters, dryers, and scrubbers to eliminate volatiles, aromas, and water vapor. If the CO2 is not purified, then the beers that contain the recycled CO2 will promote headaches, hangovers, and off-flavors. I do use CO2 from fermenting beers to purge tanks without issues, but I wouldn't carbonate with it."...

...dali zna netko od iskusnijih forumaša gdje se ovaj navod može provjeriti i koliko je točna informacija da se od "recikliranog" CO2 može imati glavobolju, loše okuse i slično...BTW da nije glavobolja nakon ŽKP pivskog tuluma zbog toga :)
Kad narastem biti ću pivar :)

kiki
Postovi: 381
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 12:53 pm
Lokacija: Đakovo

Fermentacijska soba

Post Postao/la kiki » uto ožu 15, 2016 11:43 pm

Moja soba je 4x4, temperatura je između 19-20. Prozračim par minuta u jutro, par minuta navečer. Baš koji put ako prnem da i meni smeta, prozračim još koji put. Nemam glavobolje iako u sobi imam neprestano 3 fermentora od 25 litara. Jedino što sam u zadnje vrijeme počeo primjećivati su vimlice na nosu i crvenilo koje se malo-malo povuče pa opet pojavi. Dakle ne znam jel mi nos crven zato što sam postao alkoholičar ili sam ušao u pubertet sa 41 godinu!?! Uglavnom, živ sam.
I may be a vegan but i still eat pussy

http://bogbogova.blogspot.hr/

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » sri ožu 16, 2016 10:16 pm

E Kiki...tvojih 75 litara, prema priloženom linku, će proizvesti, u grubo, 1600 litara CO2, a prostorija 4x4x3 metara (ovdje sam predpostavio da je visina prostorije 3 metra jer nisi dao dimenziju) ima prostora za 48000 litara...dakle, tvoj CO2 će ispuniti svega 0,033% prostorije...0,033% visine 3 metra jest cca 1 centimetar...budući da je CO2 "teži" od zraka i da se "nevidljivo" voli ponašati, recimo kao voda, u tom centimetru "vode" na dnu tvoje prostorije će se eventualno "udaviti" muha koja ne leti ili poneki pauk...već miš ili veća beštija će bez beda šetati, čak i da ne prozračiš...govorim o CO2, a za ovaj drugi razlog prozračivanja, ne garantiram za miša ili veću beštiju :D

Ugl...mene je neko vrijeme zanimalo koja se količina CO2 stvara prilikom fermentacije piva. Taj podatak nisam uspio naći na našem forumu i kad sam naišao na njega bespućima "gugla", osnovna ideja mi je bila da to podijelim sa svima na forumu jer smatram da svaka korisna informacija svima nama može koristiti...informacija nikada dovoljno da nadogradimo naša znanja i sretan sam kad ih podijelim.

A glavobolja :) pitanje nije bilo usmjereno u pravcu ima li netko glavobolju jer je boravio u prostoriji gdje se nalazi "reciklirani" CO2...zanima me točnost informacije da se korištenjem takvog CO2 može uništiti ukus pive i da se konzumiranjem iste drugi dan stvara glavobolja
Kad narastem biti ću pivar :)

Odgovori