Refraktometar

... i ostali korisni izvori informacija

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Refraktometar

Post Postao/la OLD » sub pro 08, 2012 9:06 pm

Dosta mi je više razbijanja ovih hidrometara, moštomjera itd, pa sam si naručio refraktometar. Gledao sam po lokalnim trgovinama i sve prodaju kineske proizvode za 400 do 500 kuna u identičnom pakiranju itd. Ovaj model ima ATC i baš je predviđen za pivarstvo a košta tri puta manje nego kod nas.

http://www.ebay.com/itm/300773268613?ss ... 1497.l2649
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Palac
Postovi: 275
Pridružen/a: čet stu 05, 2009 9:44 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Palac » sub pro 08, 2012 9:09 pm

Identičan ja imam. Kupio ga prije 2 godine. Odlična stvar.

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » sub pro 08, 2012 9:11 pm

Jeli šljaka? Jeli ga treba baždariti i kako? Ako odgovoriš na ova dva pitanja dobiješ pivo :wink:
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sub pro 08, 2012 11:30 pm

Imam ga i ja. Dobijes sa njim srafciger i kapnes na njega destiliranu vodu, podesis na 0 i to je to. Super stvar ali nakon fermentacije ima zezancije oko pretvaranja vrijednosti. Imaj pri ruci areometar za svaki slucaj

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » ned pro 09, 2012 9:09 am

Ovo je lako sa destiliranom vodom za kalibraciju. Imam pitanje dali šljakaju ovi kalkulatori npr. u Beersmith-u ili neki online za izračun FG-a?
Volim ih zahmeljene.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » ned pro 09, 2012 10:57 am

Prije sam se dosta oslanjao na refraktometar pri mjerenju FGa, napravio sam i andoid aplikaciju samo da ne moram mjerit hidrometrom... međutim, stvar je u tome da refraktometar mjeri količinu šećera i ne ponaša se jednako u uvjetima kad je u uzorku prisutan alkohol.

Prema mojim mjerenjima odstupanja su dosta velika i razlikuju se od uzorka do uzorka, rezultat sa zadanja dva uzroka pokazuje primjer nekonzistentnosti:

Gustoća prije fermentacije: hidrometar- 1.066, refraktometar- 15.8 B
G. nakon fermentacije: hidr.- 1.018, refrakt.- 8.2
faktor kalibracije- 0,80

Gustoća prije fermentacije: hidrometar- 1.056, refraktometar- 13.9 B
G. za vrijeme fermentacije: hidr.- 1.042, refrakt.- 11.0
faktor kalibracije- 0,87

Faktor kalibracije sam računao prema SeanTerrill-ovom kalkulatoru, vidi se kako faktor nije uvijek isti pa bez hidrometra teško možemo izmjerit gustoću za vrijeme i nakon fermentacije.

Što se tiče gustoće prije fermentacije tu je situacija puno bolja i kalibracijski faktor je konstantan, kod mene on iznosi 0.96 što znači da očitanje refraktometra moram podjelit sa 0.96 ili pomnožit sa 1.04 (1/0.96) da bi dobio stvarni OG.

Za izračunati kalibracijski faktor (prije fermentacije) moraš uzeti mjerenje hidrometrom i refraktometrom i staviti ih u formulu:

Kal. faktor= očitanje refraktometra/[(očitanje hidrometra - 1)/0,004]

Možeš i okrenut očitanja u formuli pa ćeš odmah dobit broj s kojim množiš očitanje refraktometra (npr. 1.04 umjesto 0.96), iako je kako vidim ovo standard.

Uglavnom, refraktometar je odličan alat za mjerenje gustoće prije fermentacije jer omogućava da u kratkom roku izmjeriš SG budući da ne treba puno čekat da se uzorak ohladi. Ja ga najviše koristim za vrijeme kuhanja ili npr. ako me zanima gustoća ispiranja, prvog cijeđenja isl.

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » sri ožu 20, 2013 5:02 pm

Znaci Dis da je onda mebi kao pocetniku ipak najbolje kupit hidrometar?

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sri ožu 20, 2013 5:10 pm

Ne, refraktometar je jednostavan i izvrstan instrument samo što nije pouzdan za mjerenje FG-a.

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » sri ožu 20, 2013 10:05 pm

diS je napisao/la:Ne, refraktometar je jednostavan i izvrstan instrument samo što nije pouzdan za mjerenje FG-a.
Zato Tin, kupi hidrometar, a ne taj skupi traktometar :)

Pogledaj u Pet Shopu u Zagrebačkoj, Požega možda imaju - odjel za akvarije.

Avatar
vitez KOK
Postovi: 33
Pridružen/a: pon svi 23, 2011 8:10 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la vitez KOK » čet ožu 21, 2013 9:33 am

Ovo sam našao za kalkulaciju refraktometra po završetku fermentacije tj.kad je prisutan alkohol u pivu.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
vitez KOK
Postovi: 33
Pridružen/a: pon svi 23, 2011 8:10 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la vitez KOK » čet ožu 21, 2013 9:35 am

http://www.northernbrewer.com/refractometer-calculator/

Evo još jedan kalkulator.
Još nisam testirao ove kalkulatore, ali bit će uskoro.

Pivili!!!

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pon pro 01, 2014 2:19 pm

Naručim si ja sa Ebaya jedan fensi refraktometar. Iako doma imam 2 aerometra, pojavila se potreba za bržim mjerenjem bez prethodnog hlađenja u toku kuhanja i cjeđenja i samo zato. No, Kinez mi poslao aerometar koji mjeri Brix-e a ne specifičnu gustoću, odnosno Oe skalu. E sad, čitam malo i normalno, postoje formule za pretvorbu iz jednog u drugog, ali mene zanima jeli to točno ako direktno pretvaram ili postoji razlika. Pretpostavljam da je mala razlika, ali eto, pitam.

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » pon pro 01, 2014 3:16 pm

http://distillique.co.za/catalog/images ... _to_sg.png

Isprintaš, plastificiraš, zakačiš na zid i to je to.

Ako si baš sumnjičav provjeriš tablicu na par vrijednosti sa hidrometrom.

Pretpostavljam da znaš da refraktometar ne pokazuje ispravno kada fermentacija krene ( drugačiji lom svjetlosti u prisustvu alkohola ) pa moraš opet koristiti matematiku ( i znati koji je bio OG ) da bi mjerenje bilo ispravno.

Inače je zgodan instrument za brzo utvrđivanje gustoće kod ukomljavanja, prije i za vrijeme kuhanja itd. ali za OG / FG je najbolje koristiti punokrvni pivski hidrometar.



.

Avatar
Wodillica
Postovi: 235
Pridružen/a: sri ruj 22, 2010 8:51 pm
Lokacija: Zagreb - Podsused

Post Postao/la Wodillica » pon pro 01, 2014 9:59 pm

Ja sam davno kupio ovakav
http://www.ebay.com/itm/RSG-100ATC-Blac ... 4013&rt=nc
Dobro služi kod kuhanja ali kod fermentacije i za završnu gustoću moram koristi formule za izračunavanje odstupanja radi alkohola. Sve u svemu dobra igračka.
Ne volim kad mi gaće uđu, gdje već uđu i da vodim brigu tuđu.......

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pon pro 01, 2014 11:59 pm

Istina, danas sam baš usporedio sa aerometrom koji ima skalu u Brix/Plato i u specifičnoj gustoći sa mjerenjima refraktometra u Brixima i stvar pokazuje poprilično jednako, tak da nema frke. Moram jedino vidjeti kolika će razlika biti kada budem mjerio sladovinu pošto onda unutra nije samo šećer već i otopljeni proteini, minerali ioni i drugo koji utječu na mjerenje.

Odgovori