Brewing Better Beer

... i ostali korisni izvori informacija

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Brewing Better Beer

Post Postao/la OLD » sri srp 25, 2012 11:51 am

Jeli ima tko skinuto ili neki link gdje se može skinuti ova knjiga od Gordona Stronga?
Volim ih zahmeljene.

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » čet srp 26, 2012 10:15 pm

Vidim da nitko ništa o ovom stričeku (čitaj Gordonu Strongu) a on je navodno došao do nekih novih saznanja u vezi kuhanja tamnog piva. Ne znam jeste li što o ovome čitali ali meni je to u potpunosti novo. Uglavnom on je došao do saznanja da residual alkalinity nije toliko bitna kod tamnijeg piva te ih kuha na drugačiji način. On naime koristi 100% RO vodu ,doda nešto kalcij klorida a tamne sladove ne ukomljava zajedno sa osnovnim sladom nego ih hladno ukomljava. Taj takozvani cold steeping je u biti namakanje tamnog slada 24( može i duže) sata u vodi na sobnoj temperaturi. Tu sam pročitao da bi sve sladove iznad 120 L trebalo tako ukomljavati te da su puno bolji okusi. Daje se usporedba da probamo zamisliti okus kave kada bi ju ukomljavali 60 ili npr. 90 minuta te da se na taj način izvuče iz tamnog slada puno nepoželjnih okusa. Čak (navodno) i Beersmith uvodi taj cold steeping u najnoviju inačicu programa jer stvar funkcionira.Spominje se i Palmer koji i sam mijenja mišljenje po tom pitanju te planira uvesti neke promjene.Budući da nisam mogao saznati o ovom pitanju puno više bez same knjige,gdje je puno togs bolje objašnjeno) evo kako ja planiram skuhati tamno pivo na taj način.
Planiram složiti neki profil vode kao za svijetlo pivo te dodati sladovinu(ako se to može nazvati istom) dobivenu namakanjem tamnog slada u vodi sobne temperature. Zaboravih napisati da je omjer 2 litre vode na pola kilograma slada kod ovog načina ukomljavanja.
Ne znam jeli ovo sve ima nekog smisla pa me slobodno ispravite ili dodajte neka svoja saznanja o ovome.
PS kažu da su piva od Gordona Stronga stvarno posebna te je čak osvojio tri nagrade nekim natjecanjima.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet srp 26, 2012 10:23 pm

a ja baš otvorio temu o knjigama, ne primjetivši ovu tvoju temu :roll: čuo sam za ovu knjigu... razmišljam čak da to naručim.... vidjet ću još imam trilemu.... :D
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet srp 27, 2012 12:43 am

može tu biti dosta smisla,he krenuh na opširno pa ...skratih.najbolje je ,več napisano :imaš RO,iskustvo je tu,kvaliteta uradaka provjerena.ti si idealan da to isprobaš :D .mjerenje pH za ovakvu tehnologiju je jako važna kao i pH i razumjevanje efekta!!

svaki put se splašim Tvojeg dugačkog posta :) .slijedi frka .samo čekam dugački post o važnosti i utjecaju kvalitetno prženog zrnja na ph i kranji rezultat ( i sad mi rola i miriši )

RO je tu presudan,a mi ostali će mo idalje kuhati samo dobre domače mirišljave ,bogate okusom pive.ahoooj

:pivo3: :hmelj:

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pet srp 27, 2012 9:45 am

Ja sam bezuspješno tražio pdf ove knjige na netu, mislim da je slijedeća na To-Buy listi..

Odgovori